agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni43Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2011, 19:52   #1
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
Çiçek sapından menekşe yetiştirme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aytack Mesajı Göster
yeşil yaprağından çoğaltıyorsunuz değil mi?
çiçeğinden değil.
selamlar.
Sayin aytack,
Cicek sapindan cogaltma ozellikle chimera/kimera diye tabir edilen turlerin cogaltilmasinda kullanilan yontemlerden birisidir. Yavru alma vermi yapraktaki kadar basarili olmuyor sanirim. Forumda ornegine rastlamadim, ancak ekte bir denememin fotografini yukledim. Iki tane cicek sapini koklendirmistim. Henuz ben de karar vermedim, bu haliyle buyumeye mi birakayim, yoksa saplarin tepesinden cikan yavrulari kopartip topraga mi dikeyim, zira sera icinde bu yavrular kok vermeye basladi.
Ozellikle cift renkli turlerde ayni bitki uzerindeki butun ciceklerin hepsinin ayni olmadigini, bazilarinin daha katmerli, bazilarinin koyu, bazilarinin daha acik renkli oldugunu gozlemlemissinizdir. Rus forumlarinda okuduklarima gore hangi cicegin sapindan yavru alirsaniz, alacaginiz yavrunun cicegi o cicege benzermis.

Eklenen Resimler

İremsıla ve sebnemre beğendi.
zappie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 22:15   #2
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Paylaşım için teşekkürler zappie.

Ben de bugünlerde çiçek sapından çoğaltma üzerine araştırma yapıyordum. Senin yöntemin çok farklı. Nasıl oldu da bu saplar bu hale geldi , paylaşır mısın lütfen

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 22:34   #3
Ağaç Dostu

tamaşa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2009
Galeri: 8
Çicek sapından üretim,gercekten çok ilginç daha önce hiç görmemiştim, detayları paylaşırsanız sevinirim.

tamaşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 22:43   #4
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Paylaşım için teşekkürler zappie.

Ben de bugünlerde çiçek sapından çoğaltma üzerine araştırma yapıyordum. Senin yöntemin çok farklı. Nasıl oldu da bu saplar bu hale geldi , paylaşır mısın lütfen
Sevgili maki01

Aslinda ozel bir caba harcamadim. Cicekleri solmus olmasina ragmen uzun suredir kurumayan bu saplar dikkatimi cekiyordu. Ayni yaprak gibi suya koydum, koklendiler. Sonra seraya aldim. Aslinda yaprak gibi sapin dibinden yavru bekliyordum, ama sap uzerindeki kucuk yaprakciklarin dibinden yavru verdiler, hatta bu yavrular da havada kok saldilar, orkidenin keiki vermesi gibi. Simdi birkac tane daha suya koydum. Yabanci forumlarda cicekler henuz taze iken yolunuyor ve saplar koklendiriliyor.

Eski 16-02-2011, 23:56   #5
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili zappie,

Bu site , orkidelerdeki keiki oluşturulmasında kullanılan bir hormonun özellikle chimeraların çoğaltılmasında da kullanılabileceğini anlatmış. Oluşan yavrular, tıpkı gövdeden çıkan yeni sürgünler gibi kesilerek çoğaltma işlemi gerçekleştirilmiş.

Çiçek açmış chimeram olmadığı için diğer menekşelerle denemeye başladım Ne zaman derseniz , dün

Bugün ilk mesajınızı görünce gerçekten çok sevindim. Teşekkürler....

Eski 17-02-2011, 18:46   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Arkadaşlar birazdaha detaylı anlatırmısınız...Bu çiçek dalına ne bağlanıyor benim chimeram şuan tomurcukta deneme yapmak ve bilgilendirmek isterim...Ama birazdaha detayşı anlatıma ihtiyacım var...Suya dalımı koymalıyım yoksa bu kendi bitki üzerindeki farklı yöntemimi deneyeyim...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 23:34   #7
Ağaç Dostu

nazlı hilal's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Sevgili maki01

Aslinda ozel bir caba harcamadim. Cicekleri solmus olmasina ragmen uzun suredir kurumayan bu saplar dikkatimi cekiyordu. Ayni yaprak gibi suya koydum, koklendiler. Sonra seraya aldim. Aslinda yaprak gibi sapin dibinden yavru bekliyordum, ama sap uzerindeki kucuk yaprakciklarin dibinden yavru verdiler, hatta bu yavrular da havada kok saldilar, orkidenin keiki vermesi gibi. Simdi birkac tane daha suya koydum. Yabanci forumlarda cicekler henuz taze iken yolunuyor ve saplar koklendiriliyor.
enteresan mutlaka deneyeceğim

nazlı hilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2011, 23:11   #8
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cellin Mesajı Göster
Sevgili Zappie sizi yürekten kutluyorum. Emeğinize yüreğinize sağlık. Burda usta diye adlandırıp yazılarını takip ettiğim menekşe severlerden biride sizsiniz. Hepside muhteşem görünüyor. En alttaki Chimera olarak adlandırılan menekşemi acaba?
Sevgili cellin,
Dikkatinizden kacmamis. Hayir, o gercek bir chimera degil. En azindan annesini chimera oldugu icin aldigimi hatirlamiyorum.
Chimeralarda ayni bitki icinde aslinda iki ayri renkte cicek acan meneksenin hucreleri vardir ve bu hucreler duzenli sekilde dizilmislerdir. Yapragi ele alirsak, yapragin alt ve ust yuzeylerinde bir rengin, ic kisminda ise diger rengin hucreleri vardir. Yapragi koklendirdiginiz zaman "cogunlukla" icteki hucrelerden yeni kokler salinir ve yavrular olusur. Bu yuzden her iki turun hucrelerini esit oranda tasiyan yavrular elde etme sansiniz yok gibidir.
Bendeki ornekte ise, acan ciceklerin hepsi gordugunuz kadar duzgun motifli degil. Gercek bir chimera olsaydi, ciceklerin hepsi ayni sekilde duzgun seritli olmasi gerekirdi. Tahminimce koklendirdigim yaprakta farkli iki renkten genler vardi ancak daginik haldeydiler, bu cicegin sapinin ciktigi bolgede ise bir kisim hucre duzenli dizilmislerdi ve bu cicegin renk dizilimine de yansidi. Simdi sira bu duzenli dagilimi cogaltmaya geldi Yani cicek sapindan, daha dogrusu cicek saplari uzerindeki kucuk yaprakciklardan! Esas buyuk yapraklardan emin olamasak da, bu kucuk yaprakciklar kesinlikle gordugunuz cicegin aynini verecek klon bitkiler uretiyorMUS!
Guzel sozleriniz icin ayrica tesekkur ederim.

Eski 29-03-2011, 19:14   #9
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
merhabalar, ben iki gün önce bir tane menekşe çiçeğini suya koydum ve ne olacağını sabırla bekliyorum. iki gündür gayet keyifli görünüyor fakat sonra ne olur bilmem buraya değişimleri yazacağım.

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 11:51   #10
Ağaç Dostu

mor-salkım's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
sudaki menekşe çiçeğimin üzerinde minik bir tomurcuk varmış açana kadar fark etmemiştim ama hala kök yok olsun sabırla bekliyorum.

mor-salkım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2011, 12:33   #11
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özlem Mesajı Göster
Arkadaşlar birazdaha detaylı anlatırmısınız...Bu çiçek dalına ne bağlanıyor benim chimeram şuan tomurcukta deneme yapmak ve bilgilendirmek isterim...Ama birazdaha detayşı anlatıma ihtiyacım var...Suya dalımı koymalıyım yoksa bu kendi bitki üzerindeki farklı yöntemimi deneyeyim...
Sayın zappie gerçekten güzel bilgiler,teşekkür ederiz.
maki01 den = orkidelerdeki keiki oluşturulmasında kullanılan bir hormonun özellikle chimeraların çoğaltılmasında da kullanılabileceğini anlatmış. Oluşan yavrular, tıpkı gövdeden çıkan yeni sürgünler gibi kesilerek çoğaltma işlemi gerçekleştirilmiş.
Konunun geniş açıklamasını buradan takip edebilirsiniz.http://afrikameneksesi.freeforums.or...timi-t121.html

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2011, 18:47   #12
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zappie Mesajı Göster
Sevgili maki01

Sevgili zappie
Bu işin bir püf noktası olması lazım , menekşenin her türlü üretiminde tam başarılı olmama rağmen çiçek saplarında başarılı olamadım.Merak ettiğim bazı şeyler var cevaplarını yazarsan sevinirim.Anlattığın şekilde hiç chimera üretebildin mi?
Çiçek saplarının suyunu değiştiriyor musun? Işıkta mı ,yarı aydınlık bir yerde mi tutuyorsun? ısı ne olmalı? su seviyesini saptaki yaprakların seviyesinde mi tutuyorsun? Bu konuda bilgilendirirsen sevinirim.

Eski 03-05-2011, 19:05   #13
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Ben de aynı durumdayım sevgili menekşecibaba. Chimera olması şart değil, hiç bir menekşenin çiçek sapını köklendiremedim. İzmir toplantısında bu konuyu görüşmüşsünüz. Umarım üye olmayan arkadaşımızdan hormon konusunda destek alınabilir. Clonex'le başaramadık.

Sevgili zappie, hormonsuz üretim için yardımına ihtiyacımız var

Eski 03-05-2011, 19:27   #14
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Arkadaşlar çiçek sapından üretim önemli bir konu , bu konuda yapmakta olduğum bir denemeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Çiçek sapları üzerinde ufak yapraklanmaların olduğu yerlerde köşelere steril neşterle çok ince çizikler attım. Ufak pamuklar içine hazırladığım ince elenmiş torf ve perlit karışımını sıkıştırıp nemlendirip yaraların üzerini kapattım.Düşmesinler diye de hafif bir şekilde bağladım.Sürekli bir iki damla su akıtarak nemli tutmaya çalışıyorum, bakalım buralardan köklenme olacak mı ?

Eklenen Resimler

SUDEM ve Selim orhan beğendi.
Eski 03-05-2011, 19:32   #15
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Ben de aynı durumdayım sevgili menekşecibaba. Chimera olması şart değil, hiç bir menekşenin çiçek sapını köklendiremedim. İzmir toplantısında bu konuyu görüşmüşsünüz. Umarım üye olmayan arkadaşımızdan hormon konusunda destek alınabilir. Clonex'le başaramadık.

Sevgili zappie, hormonsuz üretim için yardımına ihtiyacımız var
Bakalım üyelerimizden birisi bu konuda yardımcı olabileceğini söyledi ,ondan netice bekliyorum.Olumlu bir netice alırsam sizede bildiririm

Eski 04-05-2011, 02:55   #16
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Chimera çoğaltma uğruna herşeyi deneyebiliriz sevgili menekşecibaba, başarıyla sonuçlanmasını diliyorum.

Orkideleri çok iyi tanımıyorum ama 2 boğumun biraz üzerinden kestiğim çiçek sapındaki minik yaprağın birleşim noktasına, menekşelere önerilen yöntemi denemiştim. Phaller o noktadan yeni çiçek sapı vermeye başladı. Hormon mu, doğal gelişim mi buna neden oldu emin değilim

Eski 04-05-2011, 08:41   #17
Ağaç Dostu

zappie's Avatar

Sevgili maki01
Saglam ulasacagini bilsem size bir tane gonderirdim.
Yabanci forumlarda henuz cicekler canli iken sapi koklenmeye aliyorlar. Benim tecrubeme gore, cicekleri solup kurudugu halde minik yaprakciklari solmayan saplarin hepsi kokleniyor. Dikkatli bakin menekselerinizin uzerinde cicegi gectigi halde diri gorunen, digerlerine gore daha kalinca saplar goreceksiniz. Ayrica ben saplari parcalamadim, dibinden kopardim.
Resimdeki saplar uclarindan buyumeye devam ettiler. Ancak sonradan koklendirdiklerim sap diplerinden de yavru verdiler. Uc kisim olmedi, ancak gelismedi de.

Eski 21-05-2011, 09:55   #18
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

En sonunda bir tane köklendirebildim hele şükür
Anladığım kadarıyla biraz gölge yerde bekletmek gerekiyor,duırgun bol bir suda süs bambuların arasında köklendirdim yapraklar bayağı büyüdü .

Eski 22-10-2011, 17:05   #19
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Afrika menekşelerinde çiçek sapından üretim=

Afrika menekşeleri, tohumla, yaprak kesme,taç kesim ve çiçek saplarıyla yayılır. Bazı Afrika menekşeleri Chimeralar gibi, yaprak kesimiyle onları yaymak mümkün değildir. Tohumlardan Afrika menekşeleri ürettiğiniz de de nadiren ebeveynlerinin özelliklere sahip bitkiler elde edersiniz.Çünkü tozlaşmayla oluşan tohum ana ve baba bitkinin karakteristlik özelliklerini geriye doğru çeşitlendirerek yansıtır tam ne elde edeceğinizi asla bilemezsiniz.
Yapılacaklar
Çiçeği açık çiçekleri solmaya başlamadan önce sökün, Böylece tazeliğini koruyan dal başarılı bir şekilde köklenme için gerekli potansiyeli ni korur.

çiçek sapının kesim yerleri

Dikkatle çiçek altında , ancak bir sonraki pedikül (başka bir çiçek veya tomurcuk görünen eklem) üzerinden kesilmelidir Alt tarafta ise broşür altından kök yaklaşık 1 / 4 inç oranında kesilir.Resimdeki şekle dikkat edin.
En az yüzde 50 vermikülit ve perlit içeren gözenekli köklenme karışımı küçük bir tencereye doldurun. Su, köklenme karışımı ıslak, ama doymuş yoğun olmamalı.
Hazırladığınız çiçek saplarını ekmek için hazırladığınız karışımı herhangi ince sert bir cisimle delerek ekeceğiniz yerleri hazırlayın , bunu yapmamızın sebebi bitki sapları oldukca naziktir toprağa sokarken zedelenmemelidir.
Köklenmesini istediğiniz her çiçek sapını karışımın içine her 2 1 / 2 inç pota , altı ila sekiz çiçek sapı koymak suretiyle ekebilirsiniz.
Çiçek saplarının üst dallarını toprağın üstüne oturup deliklere yerleştirin. Sıkıca oturtup her kök çevresindeki toprağı dikkatlice sıkıştırın.

ekim

Çiçek saplarını ektiğiniz kabın cevresini naylon örtüyle kapatıp nemin kaybolmasını engelleyin.
Köklenme den sonar büyümeye başladıktan sonra ayrı küçük saksılar içine bireysel Afrika menekşesi bitkiler ini nakledin.Eklentiler

Eklenen Resimler

Eski 20-11-2011, 20:36   #20
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
menekşemi kökten ayırdım :( tutar mı?

Saksının içinde menekşem yavulamış ve büyümüş. Saksı küçük geldiği için ayırmak istedim. İnternetten araştırarak edindiğim bilgiyle yapmaya çalıştım. Ama kökünü keserken ayırdığım göbek köksüz kesildi. hemen torfa diktim. Yaşar mı bu şekilde?

Bir de menekşeyi aldıktan sonra evde yeni saksıya dikmiştim, toprak ekleyerek. Menekşe yeni toprağa hiç kök yapmamış. Bu normal mi?
( yaklaşık bir aydır yeni saksısında )

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 08:33   #21
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Sevgili blaze ash yaşar merak etmeyin gerekli nemi ve şartları sağlar ve muhafaza ederseniz bir süre sonra köklenir , ama fazla kurcalamayın , 20-30 günde köklenir.Sera gibi bir ortam sağlayın üzerini delikli bir naylon torbayla örtüp arada havalandırın.
2. sorunuzda hiç yeni kök yapmadığını yazmışsınız bunu nasıl farkettiniz , çıkarıp bakıyormusunuz ? Bitkiyi aktardığınızda veya yeni ektiğinizde hemen bir gelişme görülmez bir süre yeni şartlara intibak sağlaması için zaman geçmesi gerekir.

Eski 10-01-2012, 23:23   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın menekşeci baba,
Şemadaki anlatımınız üzere,denemek için bir tane çiçek sapını,gösterdiğiniz yerlerden keserek,diğer bir fidanın yanına ekmiştim.Yenice yaprak vermeye başladı.Saptaki yapraklarda büyüyor.

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 07:56   #23
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sema62 Mesajı Göster
Sayın menekşeci baba,
Şemadaki anlatımınız üzere,denemek için bir tane çiçek sapını,gösterdiğiniz yerlerden keserek,diğer bir fidanın yanına ekmiştim.Yenice yaprak vermeye başladı.Saptaki yapraklarda büyüyor.
Ne kadar güzel , çok sevindim .Biraz zor kökleniyor ama gerekli şartlarda kökleniyor , bilhassa chimera üretimin de kullanılıyor. Ama köklenme biraz nazik oluyor o yüzden hemen aktarma bırak orada gelişsin.Kolay gelsin.

Eski 29-01-2012, 21:40   #24
Ağaç Dostu

Name:  DSCF0566.jpg
Views: 32932
Size:  43.7 KB

Eski 29-01-2012, 21:45   #25
Ağaç Dostu

Name:  DSCF0861.jpg
Views: 31229
Size:  46.2 KB

Selim orhan beğendi.
Eski 29-01-2012, 21:59   #26
Ağaç Dostu

Sayın menekşecibaba,
Yukarıdaki menekşeden alarak,direk toprağa ektiğim çiçek sapı çalışmam.Kök yapmazsa diyerek ,yavru menekşenin yanına köklendirmeden doğrudan ekmiştim.Yanındakisini dün başka bir saksıya aldım.(
Chimera değil.)

Eski 30-01-2012, 15:47   #27
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşecibaba Mesajı Göster
2. sorunuzda hiç yeni kök yapmadığını yazmışsınız bunu nasıl farkettiniz , çıkarıp bakıyormusunuz ?
Menekşemdeki göbeği ayırırken farketmiştim. Çarşıdan aldığım menekşenin toprağını bozmadan, yeni saksıya toprak ekleyerek dikmiştim. Saksıya eklediğim toprak kalıp gibi olmuş, kökler yeni toprağa hiç uzamamıştı. Bunun olması normal mi diye sormuştum. Sanırım kök yapması için biraz daha zaman lazım.

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2012, 16:40   #28
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sema62 Mesajı Göster
Sayın menekşecibaba,
Yukarıdaki menekşeden alarak,direk toprağa ektiğim çiçek sapı çalışmam.Kök yapmazsa diyerek ,yavru menekşenin yanına köklendirmeden doğrudan ekmiştim.Yanındakisini dün başka bir saksıya aldım.(
Chimera değil.)
sema62 çiçek sapından ektiğin yeni menekşen çok sağlıklı gözüküyor tebrikler.
sevgili blaze ash afrika menekşesinde toprak harcı çok önemli.Dikkat ettiyseniz burada sık sık konu oluyor.Menekşe hafif ,geçirgen kökleri boğmayacak sıkıştırmayacak suyu sızdıracak karışımları seviyor. Sanırım sert bahçe toprağı koydunuz.o yüzden köklenme olmuyor. Afrika Menekşesi Saksı Harcı (Toprağı ) bölümündeki bilgilerden yararlanın.Yalnız değişimi soğuk havalarda uygulamayın.Havalar ısınınca uygulayın , kolay gelsin.

hasarigirl beğendi.
Eski 27-04-2012, 19:18   #29
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2012
şimdi hemen bende bir deneme yapıcam..umarım başarılı olurum..

özlem11 beğendi.
hasarigirl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 22:05   #30
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bol şans sevgili hasarigirl

hasarigirl beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024