agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni234Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2013, 16:04   #61
Yeni Üye

aliustuner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2008
Sayın Orkun Kırcı
Menekşe üreten severlerin çok sık bahsi geçen spagnum yosununu nereden temin edebilirim.Bilgi verirseniz teşekkür ederim.Yapı marketlerde ,çiçeçilerde olabilirmi?
araştırdım ama satanını belki ben bulamadım.

aliustuner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 18:08   #62
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Saim Ergin sera fitilli ve ışık
SN Ahmeter o ampuller işe yarıyor mu

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 20:16   #63
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
Dün itibariyle fitilli sulamayı denedim..sakının icinde bir buçuk iki cm fitil kaldı..üstten suyu döktüm pis su alttaki kaba doldu bu suyu dokmedim.. toprak hala baya nemli ama vıcık vıcık değil..inşallah yanlış birşey yapmamışımdır..hızımı alamadım neredeyse tüm yavruları geçirdim fitilli sulamaya..keske deneme amaçlı sadece birine uygulasaydım neyse geçti artık inşallah sorun çıkmaz. .

asln, yağmur ve nothing beğendi.
ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2014, 21:52   #64
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngr33 Mesajı Göster
Dün itibariyle fitilli sulamayı denedim..sakının icinde bir buçuk iki cm fitil kaldı..üstten suyu döktüm pis su alttaki kaba doldu bu suyu dokmedim.. toprak hala baya nemli ama vıcık vıcık değil..inşallah yanlış birşey yapmamışımdır..hızımı alamadım neredeyse tüm yavruları geçirdim fitilli sulamaya..keske deneme amaçlı sadece birine uygulasaydım neyse geçti artık inşallah sorun çıkmaz. .
Ben daha başlamadım .Ama baharda mutlaka yapmam gerekecek, eyvah diyorum bir sürü çeliğim var .Biraz fotoğraf eklermisiniz yardımcı olsun hepimize.

ngr33 beğendi.
asln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 13:01   #65
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-12-2013
Hafta sonu ben de bır suru celıkleme yaptım fıtıllı sulama ile bakalı basarı oranı kac olacak bu zamana kadar suda ve dırek topraga dıkerek celıklemeyı denemıstım ama basarısızlıkla sonuclanmıstı :-(

ÇİÇEKLERR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 14:20   #66
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngr33 Mesajı Göster
Arada bir fitilin ipini yukarıya alın dinlenir 1.5 cm cok değil zaten, ip nasıl kalın değildir inşallah? Güle güle buyutun

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2014, 20:42   #67
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

ip kalın değil ama sanki çok sulu gibi geldi deneme amaclı su kaplarını iptal ettim sadece birinde var simdi bi süre gözlemleyeyim bakalım nasıl olacak..fotoğraf koymaya calisacagim fikirlerinizi almak için..

sardunyadervis ve asln beğendi.
Eski 06-02-2014, 09:23   #68
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

arkadaşlar fitilli sulama uygulayan arkadaşlardan rica etsem bir fotoğraf koyabilir misiniz..ben koyacaktım fakat mobil baglanıyorum şuan beceremedim yüklemeyi sanirim benim telefonumdan kaynaklanan bir sorun.. karar veremiyorum bir bakiyorum çok sulu gibi bir daha bakıyorum kuru gibi..eğer uygulayan arkadaşların fitillerinin kalınlığını ve uzunluğunu gorebilirsem içim rahat edecek..şimdiden teşekkürler..

Eski 06-02-2014, 15:53   #69
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili ngr33,

Fitil kalınlığı ve boyu kullanacağın saksı büyüklüğüne göre değişebilir.

Fotoğraftaki menekşemde kullandığım fitili nasıl hazırladağımı anlatayım, fikir verebilir.

Normal ten çorabının bacak bölümünden yarım santimlik halkalar kesip, elde ettiğim halkayı iki eşit parçaya bölüyorum. Esnettiğimde ince ( 2mm filan ) ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda kullanıma hazır fitlil oluyor. Saksıya yerleştirmeden önce su dolu bir bardağa koyup su emmesini sağlıyorum.

Çok tanınmış yetiştiriciler fitili toprağa yerleştirmeden önce muhakkak ıslatılmasını ve fitilin kuruduktan sonra da su çekebilen bir malzeme olması gerektiğini söylüyorlar. Ten çorap bu işin çok uygun

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2014, 22:22   #70
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Sonunda yukleyebildim..

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2014, 22:29   #71
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Fitil kalınlığı uygun ancak ne olduğunu anlayamadım, çorap mı?

ngr33 beğendi.
Eski 06-02-2014, 22:38   #72
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Evet çorap sevgili maki01..asagi sarkan biraz daha ince..diger ikisinin oldugu resimdede az yaprakli olan biraz daha ince, cok yapragi olan azicik daha kalin..

Eski 06-02-2014, 22:54   #73
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Toprak karışımında perlit oranı yetersiz sanki sevgili ngr33. Fitilli sulamada en az %50 oranında inorganik malzeme ( perlit,vermikulit) olması gerektiği söyleniyor. Aşırı su tutma nedeni torf oranının fazla olması olabilir. Fitili biraz daha aşağıya çekerek daha az su almasını sağlayabilirsiniz.

Emine ve ngr33 beğendi.
Eski 06-02-2014, 23:02   #74
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Anladım..fitilin kalınlığı uygunsa toprak içinde kalma oranını ayarlarsam olacak galiba..teşekkür ederim sevgili maki01..toprağı almadan önce son bir kez sorsaydım size belki daha sağlıklı olacaktı ama neyse artık..uygun oranı yakalayabilirsem olur umarım. .

maki01 ve asln beğendi.
Eski 10-02-2014, 18:53   #75
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Demin minyatürlerle ilk yavrularım fitile geçtim.İpi ince tuttum ki yavrular çok minik çorap kulanmadım.Bardaklar 4 parmak minicik.İpleri dışarıda bıraktım, bakalım ne zaman ıslanıp devrilecekler?
Toprağı ıslatmama ve ipler altta suda olmasına rağmen, hala ıslanıp devrilmediler.Bu gece gözüm üstlerinde olacak.

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2014, 01:50   #76
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Fitili uygulamadan önce ıslatmadın mı? Yapı olarak sert, kolalı gibi sanki, kolay kolay devrileceğe benzemiiyor

Eski 11-02-2014, 09:51   #77
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Evet ıslattım takarken.Şimdi baktım, gece boyu fitiller ıslanmış.Genişlikleri 1,5 mm sentetik ağ örme ipliği.Denizcilerin kullandığı.
Fitiller ıslakmı anlayamıyorum,parmağıma bir nem bulaşıyor sadece.
Uçları hala dışarda kontrol için.Daha çekmedim aşağıya.
Topraklar aynı.Ne ıslak ,ne kuru. Geceden sulanmış saksı gibi.
Öyle sular basmış sel almış bir hali yok.
İstediğimde buydu nemli olması o yüzden ince ip kullandım ama, çalışmıyor mu acaba benim sistemim
Ne zaman belli olur ?

maki01 beğendi.
Eski 11-02-2014, 10:24   #78
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Sentetik ipler ve sanırım naylon çorap su çekme özelliği taşır mı?

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 11:09   #79
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Sentetik ipler ve sanırım naylon çorap su çekme özelliği taşır mı?
Özellikle naylon çorap ya da sentetik olacak deniyor forumda.Bende bu yüzden sentetik ip seçtim. Bunlar yavru diye çorap kalın olacak kullanmadım şimdilik.Aslında pamuklu şeyler daha çok su çeker mantıken , ama çürümesin diye mi tavsiye edilmiyor bilemedim?

Eski 11-02-2014, 16:07   #80
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili asln, sorunun yanıtını yine mesajında vermişsin

Evet, sentetik olmayan malzemeler toprak içinde çürüyor ve bir dönem sonra kopuyor. Ek olarak ortamda istenmeyen mantar ya da bakteri üretebileceği için önerilmiyor.

Sevgili fatito,

Ten çorabı ve sentetik ipler suyu güzel emiyor.

Örgüde kullanıdığımız orlon denilen ipler de suyu çekiyor ancak kısa sürede çürüyor, nedenini bilemiyorum. Büyük olasılıkla kimyasal gübre buna neden oluyor. Sentetik makrome iplerini kullananlar da çok memnun, tabii ince olanlardan bulunabilirse.

Eski 11-02-2014, 16:25   #81
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sistemin sağlıklı çalışacak gibi sevgili asln ancak ipi toprak içine çekmeden emin olamayız. İp yerleştikten 7-10 gün sonra sağlıklı karar alman mümkün olur.

Eski 11-02-2014, 17:01   #82
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sistemin sağlıklı çalışacak gibi sevgili asln ancak ipi toprak içine çekmeden emin olamayız. İp yerleştikten 7-10 gün sonra sağlıklı karar alman mümkün olur.
Tamam takipteyim.O sentetik orlonlar güneşede dayanıksızdır, suyada.Esner zaten gerilince fark ettiyseniz.
Balık ağı ipi hem sentetik hemde dayanıklı.Pamuklu gibi yapısı var ama sanki fiber bir karışımı vardır.Yemeklerde sakatat dolmalarını sarmak içinde kullanıyoruz, direkt ateşe tutmadıktan sonra fırına ve kaynayan tencereye bile tahammül ediyor.Defalarca kullan, kopma yapmıyor.
Ayrıca ağlarda tuza ve güneşe aylarca dayanıyorsa bizim fitile kesin dayanır.
12 saati geçti takalı,ıslaklığı hala nem gibi az. ayrıca bir bardakta kırıntılarını sakladım ,suyu tutuyor elime alınca suyu tuttuğunu görüyorum ama damlatma olmuyor şakır şakır.
Buda demekki yavrular ve minyatürler için çok ayarlı azıcık gider demek.
Umarım kalınlığı iyidir.Tek sıkıntı benimki ince bakalım kalınını da deneriz.

Eski 11-02-2014, 18:01   #83
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Aslında istenen de budur fitilli sulamada.Dayanıklı zamanla çürümeyen , çok az su çeken , sizdeki malzeme çok ideal olabilir (hiç aklıma gelmemişti .. balık ağı ). İnce olması daha iyi , diğer malzemeleri o incelikte kesemiyoruz.

maki01 ve menekşezar beğendi.
menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 18:32   #84
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi menekşecibaba Mesajı Göster
Aslında istenen de budur fitilli sulamada.Dayanıklı zamanla çürümeyen , çok az su çeken , sizdeki malzeme çok ideal olabilir (hiç aklıma gelmemişti .. balık ağı ). İnce olması daha iyi , diğer malzemeleri o incelikte kesemiyoruz.
Hocam 1 mm den 2, 3mm ye kadar bize uygun gelebilir.İpler hala dışarda gözlem yapıyorum, dışardaki ucu elimle sıkınca sanki avuç terlemiş gibi nem parmağa geliyor.Varmı yokmu belli değil şeklinde bir ıslaklık.
Nemi ayarlamak için sanırım ipin kalınlığı değişik olarak denenebilir bitki boyuna cinsine göre.

maki01 beğendi.
Eski 11-02-2014, 18:45   #85
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Fotoğrafları ekliyorum, iple ilgili aydınlatıcı olması için.
Bardakta kısalı uzunlu kırpılmış kalanlar var.Bu gün dolma bağlamak içinde kullanıldı, test için minik bardağa gübreli suya atmıştım.Dayanıklılığa örnek az önce denendiMesela dolma pişti tencerede ipte pişti, ipleri makasla ancak kesebiliyoruz.)
Bunları gözetliyorum fitilde takılı olanlarla beraber.
İlk foto sudaki şu anki halleri.

Eklenen Resimler

maki01 beğendi.
Eski 11-02-2014, 18:48   #86
Ağaç Dostu

asln's Avatar

İpin su çekme özelliğini anlatmak için ikinci fotoya bakınız.Hiç damlatmadan olduğu gibi bardaktan çıktı.12 saati geçkin suda.

A4 kağıda koyduğumda etrafında saçılma,su dağılması salınım yok .

İkinci fotoğrafta; olduğu yerden kaldırdım yine bıraktım.Hala ıslak nemli fakat daha kuru.Sadece sicimin içinde su var.Bastırınca elde nem bırakıyor.

Eklenen Resimler

Eski 11-02-2014, 18:51   #87
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Son fotoğraf olarak enini göstereyim.Saatlerdir suda ama şişme dağılma yok boyu posu aynı.
Endişem iletkenliği sadece.Azmı gelir? Hocamda dediki az olması makbul.
Kuru gibi görünüyor 1 dakika oldu sudan çıkalı ama ıslak hala.
Deneyip göreceğiz.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 11-02-2014, 21:04   #88
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili asln,

Benzer bir ipi yurtdışındaki usta bir menekşe yetiştiricisinden çeliklerle birlikte satın almıştım. Yetiştirici toprak içinde 1-1.5 cm kalırsa yeterli demişti.

Senin gibi özellikle minyatürlerde bir dönem kullandım . Adana'da çektiği su miktarının yaz alarında yeterli olmadığını gözlemleyip, minilerde de çoraba döndüm. Aldığım kararın doğru olduğunu sanmıyorum, vazgeçmek yerine toprak içinde kalan uzunluğunu arttırabilirdim.

Fitilin özelliği her menekşeye göre değişiklik gösterebiliyor. Anaç ve sağlıklı bol köklelere sahip bir menekşeye ince bir ip yetersiz gelebilirken yeni yeni kök ve yaprak yapısı gelişen bir menekşenin çürümesine neden olabiliyor.

Yani tüketeceği su/besin miktarı farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle gözlemleyerek arada değişiklik yapmak gerekebiliyor. İyi bir gözlemci olduğun için en sağlıklı kararları alıp uygulayacağından artık eminim

Eski 12-02-2014, 14:12   #89
Ağaç Dostu

asln's Avatar

Gece vakti fitilliye karar verince,o vakitte evde tığ veya ince örgü şişi yoktu.Fitilleri çekmek için bunu icat ettim.Maytap ateşi vardır, doğum günü pastasına takarız.Dışındaki çatapatları söktüm, ucunu karga burun ile kıvırdım.Galiba sürekli bunu kullanacağım, İpi hiç kaçırmıyor saksının ortasındayken

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2014, 21:00   #90
Ağaç Dostu

nothing's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Fitilli sulamada fitil ucu saksının yukarısında bir miktar kalmalı mı? Yeni başladım ben menekşe sevdasına

nothing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024