agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni3031Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2013, 21:24   #301
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
acil yardımmmm....

bahçe toprağında yapraktan çoğaltmayı başaramadım malesef. 2 aylık yapraklarımda bayağı köklenme olduğu halde yavru yok. acaba onlara zarar vermeden torfa eksem takrar yavru verirler mi. bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardım.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 07:34   #302
Yeni Üye

letoon's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
[QUOTE=eceyıldız;1168660]acil yardımmmm....

bahçe toprağında yapraktan çoğaltmayı başaramadım malesef. 2 aylık yapraklarımda bayağı köklenme olduğu halde yavru yok. acaba onlara zarar vermeden torfa eksem takrar yavru verirler mi. bilgisi olan arkadaşlar lütfen yardım.

kendi deneyimimi aktaracak olursam: Bende bir kaba çok sık dikmiştim. Orda köklenen yaprakları tek tek pet bardaklara aldım. çok kısa bir sürede yavru veridiler. hiç bir sorun olmuyor. yeterki kökleri zedelemeyin. kolay gelsin.

letoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 09:39   #303
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
2 haftadir suda bekletiyorum yapraklarimi daha koklenemediler. Daha oncesi bu sekilde cok iyi koklenmislerdi.topraga alincada hemen yavru vermislerdi. Simdi niye boyle oldu anlamadim ;(

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 10:10   #304
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak7 Mesajı Göster
2 haftadir suda bekletiyorum yapraklarimi daha koklenemediler. Daha oncesi bu sekilde cok iyi koklenmislerdi.topraga alincada hemen yavru vermislerdi. Simdi niye boyle oldu anlamadim ;(
ben hiç bir şekilde suda köklendiremedim. 2 aydır bahçe toprağında köklü bir şekilde bekleyen ve yavru vermeyen 3 yaprağımı torfa ektim bu gün bakalım ne olacak.... yavrularını göreyim fotolarını koyacağım....

Eski 13-06-2013, 18:09   #305
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Alıntı:
Köklenme sürecinde nem önemlidir. Bu yüzden tavsiyem suda köklendirmek yerine menekşe harcına küçük bir pet bardağa 1-1,5 cm derinliğe dikin. Ve sera ortamında tutun. günde 1 saat havalandırmayı unutmayın.. Ben saklama kaplarını kullanıyorum... Köklenme 1 ayı bulabilir.

kadiryasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 08:48   #306
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Yapraktan cogaltigim yavrulari dun ayirdim.pet bardaklara torfa diktim. Malesef perlit gelmemis alamadim. Plastik kaba koydum.insallah hicbirini kaybetmeden buyuturum

Eski 14-06-2013, 10:41   #307
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

toprağın üstüne yatay olarak koydoğum yaprak yavru vermiş çok sevindim sonunda bir yaprak yavru verdi biraz daha büyüsünler fotosunu koyarım bu yöntemi burda kimse uygulamamış görmedim bende tv de görmüştüm deneyim dedim aylar sonra minicik yavrular gördüm şükür. inşallah büyütebilirim.

fatitoo beğendi.
Eski 14-06-2013, 16:56   #308
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Menekşelerimde yaprak seyreltmesi yaparken çıkan yaprakları çöpe atmaya kıyamayıp bir bardağa ıslattım. Sonra da unuttum. Hiç firesiz köklenmişler. Şimdi de bunları tek tek toprağa almaya üşeniyorum

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 16:59   #309
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Alıntı:
Yapraktan cogaltigim yavrulari dun ayirdim.pet bardaklara torfa diktim. Malesef perlit gelmemis alamadim. Plastik kaba koydum.insallah hicbirini kaybetmeden buyuturum
Sevgili yaprak7 sadece torf kullandıysan ve plastik koruma kaplarına koyduysan sulamaya ve neme dikkat etmelisin. Azar azar su vermeni öneririm..

fatitoo beğendi.
Eski 14-06-2013, 17:02   #310
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Bebeklerim büyüyor

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2013, 20:25   #311
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Menekşelerimde yaprak seyreltmesi yaparken çıkan yaprakları çöpe atmaya kıyamayıp bir bardağa ıslattım. Sonra da unuttum. Hiç firesiz köklenmişler. Şimdi de bunları tek tek toprağa almaya üşeniyorum
ya ben neden suda köklendiremiyorum havaların ilgisi varmı acaba. bu arada ne kadar sıklıkta yaprak seyreltmesi yapmamız lazım ve ne kadar yaprak almalıyız bir menekşem oldukça çok yapraklanmış...

Eski 15-06-2013, 08:41   #312
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

herkese günaydın,
bu gün, güne güzel bir sürprizle başladım annesinin yanına toprağa koyduğum küçücük bir yaprak yaavru vermiş inanılmaz güzel bir mutluluk sonunda bahçe toprağında yaprak yavru verdi.

Eski 15-06-2013, 13:19   #313
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Alıntı:
evet sayin kadiryasar sulamaya dikkat ediyorum cok az ama kurudukca su veriyorum. Torf zaten cabuk kurumuyor. Avatarima koydugum fotograf ilk yavru menekselerime ait cepten foto yuklenmiyor ben de boyle yaptim

Eski 15-06-2013, 13:23   #314
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
ya ben neden suda köklendiremiyorum havaların ilgisi varmı acaba. bu arada ne kadar sıklıkta yaprak seyreltmesi yapmamız lazım ve ne kadar yaprak almalıyız bir menekşem oldukça çok yapraklanmış...
sevgili ece yildiz benim de sudaki yapraklarim iki bucuk hafta sonra daha yeni koklenmeye basladi. Maden suyu siselerine koyuyorum ben. Koyu renk siseler daha iyi diye okumustum tavsiye ederim

eceyıldız beğendi.
Eski 15-06-2013, 16:54   #315
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Alıntı:
herkese günaydın,
bu gün, güne güzel bir sürprizle başladım annesinin yanına toprağa koyduğum küçücük bir yaprak yaavru vermiş inanılmaz güzel bir mutluluk sonunda bahçe toprağında yaprak yavru verdi.
Azmin sonu sevgili eceyıldız. Tecrübe de diyebiliriz Hayırlı olsun, artık kaptınız bu işi bence... Ben ortada fazla yeni çıkan yaprak varsa ve eski yapraklar da saksının etrafında daire gibi duruyorsa onları kopartıyorum. Şekilsel olarak kafama göre bir form veriyorum yani.

Bunun dış yapraklarını alıp...
Name:  20130615_174653.jpg
Views: 3130
Size:  36.4 KB

Bu forma getirmeye çalışıyorum.
Name:  20130615_174712.jpg
Views: 3142
Size:  41.8 KB

Eski 16-06-2013, 11:07   #316
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyda89 Mesajı Göster
ben de memekşe çoğaltmak için çelikleri ektim fakat 3 hafta geçmesine rağmen hiçbir gelişme yok ama yapraklar yeşil bazılarının kökü çürümüş onları kesip tekrar ektim nden kölenmiyorlar
acele etmeyin derim ben..3 hafta yavrulama icin kisa bir sure ancak koklenmeye baslar.en erken birbucuk ayda yavrular diye dusunuyorum tabii sartlara gore.topragi hep nemli kalmali

Eski 17-06-2013, 07:59   #317
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
sevgili ece yildiz benim de sudaki yapraklarim iki bucuk hafta sonra daha yeni koklenmeye basladi. Maden suyu siselerine koyuyorum ben. Koyu renk siseler daha iyi diye okumustum tavsiye ederim
bakalım bir onu denemedim deneyeceğim...

Eski 17-06-2013, 08:02   #318
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatitoo Mesajı Göster
Azmin sonu sevgili eceyıldız. Tecrübe de diyebiliriz Hayırlı olsun, artık kaptınız bu işi bence... Ben ortada fazla yeni çıkan yaprak varsa ve eski yapraklar da saksının etrafında daire gibi duruyorsa onları kopartıyorum. Şekilsel olarak kafama göre bir form veriyorum yani.

Bunun dış yapraklarını alıp...
Eklenti 417894

Bu forma getirmeye çalışıyorum.
Eklenti 417895
o zaman daha bekleyeyim sizin menekşelere kıyasla yaprakları çok değil daha teşekkürler...

fatitoo beğendi.
Eski 22-06-2013, 09:22   #319
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

annesinin yanında yavru veren yaprak annesini sulayınca çürür diye korkuyorum çünkü daha önce başıma geldi ne yapayım tavsiyesi olan arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum... yavrunun yaprakları yeşil mercimek tanesi kadar daha başka saksıya alınır mı ki ....

Eski 22-06-2013, 10:15   #320
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Alıntı:
annesinin yanında yavru veren yaprak annesini sulayınca çürür diye korkuyorum çünkü daha önce başıma geldi ne yapayım tavsiyesi olan arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum... yavrunun yaprakları yeşil mercimek tanesi kadar daha başka saksıya alınır mı ki ....
Sulama işlemini 1-2 gün geciktirin. ya da az miktarda sulayın. Yavrunun ayrılabilmesi için en az 4 yaprak yapmasını ve yaprak büyüklüğünün 5 kuruş kadar (standart türler) olmasını bekleyin...

violet19 ve eceyıldız beğendi.
Eski 22-06-2013, 10:24   #321
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadiryasar Mesajı Göster
Sulama işlemini 1-2 gün geciktirin. ya da az miktarda sulayın. Yavrunun ayrılabilmesi için en az 4 yaprak yapmasını ve yaprak büyüklüğünün 5 kuruş kadar (standart türler) olmasını bekleyin...
alttan sulama yaparsam olmaz mı bu yavruyu katbedersem hevesim kırılacak bu sefer. toprağı tam kurumadan sulamıyorum bu yüzden ama bu sefer anne susuz kalıyor toprağa su püskürtmekte yetmiyor...

Eski 22-06-2013, 10:41   #322
Ağaç Dostu

kadiryasar's Avatar

Alıntı:
alttan sulama yaparsam olmaz mı bu yavruyu katbedersem hevesim kırılacak bu sefer. toprağı tam kurumadan sulamıyorum bu yüzden ama bu sefer anne susuz kalıyor toprağa su püskürtmekte yetmiyor...
olabilir tabi. ancak yinede dikkatli olun nemi ve sıcaklığı yüksek bir bölgedesiniz.

Eski 22-06-2013, 11:44   #323
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadiryasar Mesajı Göster
olabilir tabi. ancak yinede dikkatli olun nemi ve sıcaklığı yüksek bir bölgedesiniz.
acele cevaplarınız için çok teşekkürler, alttan sulamayı kaç günde bir yapayım ben bu güne kadar menekşelerime hiç alttan su vermedim. susuz bırakmak istemiyorum bu arada her sulama suyuna menekşe coşturan ekliyorum alttan tabağa koyduğum suya da karıştırayım mı?

Eski 22-06-2013, 11:49   #324
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

menekşelerimin yapraklarına sürekli su püskürtüyorum bi zararı olur mu şimdi mesajınızdan sonra aklıma geldi ben iskenderun'a yeni geldim antakya burası kadar nemli ve sıcak değil. antakya da hergün su püskürtüyordum burda da devam ettim aynı şeye inşallah yanlış bir şey yapmıyorumdur hatta hava çok sıcak olduğunda 2 defa püskürtüyorum suyu.

Eski 22-06-2013, 12:06   #325
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

bu da bebişim

minik minicik bir yavru...

Eklenen Resimler

fatitoo beğendi.
Eski 22-06-2013, 15:21   #326
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Sayın Eceyıldız,Afrika menekşesi sadece alt tabağından sulanır.Toprağının biraz nemli olması kafidir.Su püskürtmekte gerekmez.Hatta yaprakları tüylü olduğundan yaprakta kararma,kuruma,lekeler veya çürüme yapabilir.Eğer çiçek açmasını istiyorsanız,en ortada bulunan en küçük iki,üç yaprağı yavaşça koparın.Üzerinin çiçekle dolduğunu göreceksiniz.Yaprakların köklenmesi çok kolay.Bir saksıya 8-10 yaprağı sapları ortaya gelecek,yaprak ayalarıda saksı kenarının üstüne gelecek şekilde dairesel dizin.hepsininde sap uçlarını bir santim örtecek kadar toprak koyun,alttan sulayın.Aydınlık ama güneş düşmeyen bir yere koyun.Zaten yetişkin menekşede güneşi az görürse seviyor.Sabahları 1-2 saat kadar.Değişik renkte iki ayrı menekşe yaprağını alın.Saplarını 1,5 santim yüzey verecek şekilde eğri olarak jiletle kesin.Bu kestiğiniz yüzeyleri birbiriyle çakıştırın.Kız çocuklarının şöyle tırnaktan küçük saç tokaları oluyor,onunla tutturun.Ben eşimin saçıyla sarmıştım,fakat biraz sıkınca sapı kesiyor,toka daha pratik.Bu V haline gelen yaprakları yine toprağa yatay koyun,sapını 1,5 cm.toprakla örtün.Her iki renkten de açan veya üçüncü bir renkte açan menekşeniz oluyor.

Bol yeşilli ve çiçekli günler dilerim.

fatitoo ve eceyıldız beğendi.

Düzenleyen maki01 : 23-06-2013 saat 14:28 Neden: Link silindi.
redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2013, 23:14   #327
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redbullah Mesajı Göster
Sayın Eceyıldız,Afrika menekşesi sadece alt tabağından sulanır.Toprağının biraz nemli olması kafidir.Su püskürtmekte gerekmez.Hatta yaprakları tüylü olduğundan yaprakta kararma,kuruma,lekeler veya çürüme yapabilir.Eğer çiçek açmasını istiyorsanız,en ortada bulunan en küçük iki,üç yaprağı yavaşça koparın.Üzerinin çiçekle dolduğunu göreceksiniz.Yaprakların köklenmesi çok kolay.Bir saksıya 8-10 yaprağı sapları ortaya gelecek,yaprak ayalarıda saksı kenarının üstüne gelecek şekilde dairesel dizin.hepsininde sap uçlarını bir santim örtecek kadar toprak koyun,alttan sulayın.Aydınlık ama güneş düşmeyen bir yere koyun.Zaten yetişkin menekşede güneşi az görürse seviyor.Sabahları 1-2 saat kadar.Değişik renkte iki ayrı menekşe yaprağını alın.Saplarını 1,5 santim yüzey verecek şekilde eğri olarak jiletle kesin.Bu kestiğiniz yüzeyleri birbiriyle çakıştırın.Kız çocuklarının şöyle tırnaktan küçük saç tokaları oluyor,onunla tutturun.Ben eşimin saçıyla sarmıştım,fakat biraz sıkınca sapı kesiyor,toka daha pratik.Bu V haline gelen yaprakları yine toprağa yatay koyun,sapını 1,5 cm.toprakla örtün.Her iki renkten de açan veya üçüncü bir renkte açan menekşeniz oluyor.

Bol yeşilli ve çiçekli günler dilerim.
bu güzel bilgiler için teşekkür ederim sayın redbullah. ama birçok denemeden sonra toprağın önemli olduğunu farkettim.benim kullandığım toprakta kökleniyor ama yavru vermesi çok zor oluyor. birde tavsiyelerinize göre deneyeceğim inşallah olur.

Eski 03-07-2013, 22:29   #328
Ağaçsever

e.aydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2013
çelikten üretim

merhaba
ben de kendi küçük deneyimimi paylaşmak istedim.
fotoğrafta görülen yaprak menekşemi temizlerken koparıp atmaya kıyamadığım, en dıştaki eski hasarlı yapraklardan. diktikten yaklaşık 6 hafta sonra minik yapraklar görünmeye başladı. bu yaprakla birlikte diktiğim diğer yapraklar yeni yeni köklenirken bunun yavru vermesi sanırım türü ile ilgili. yaprağı aldığım ana menekşe de diğer menekşelerime göre daha hızlı büyüyor. ektiğim torf da kısa süre içinde çöktü, değiştirmek için biraz daha büyümelerini bekliyorum. doğalbahçe'den aldığım menekşe toprağına aktaracağım. bu ilk denememdi, inşallah bundan sonra daha bilinçli ve başarılı yavrular üretebilirim.

Name:  yaprak.JPG
Views: 3107
Size:  34.1 KB

eceyıldız beğendi.
e.aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 10:07   #329
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

ne mutlu size ben o kadar deniyorum köklenip kalıyorlar en son menekşenin yanına öylesine sapladığım küçücük bir yaprak yavru verdi şimdi ona gözüm gibi bakıyorum...

can2158 beğendi.
Eski 14-07-2013, 11:24   #330
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Daha önce sap kısmından yaprak veren menekşemi göstermiştim.Bayağı büyüdü.Resimdeki gibi ana yapraktan ayırarak diktim.Doğrumu yaptım bilmiyorum.Acaba anadan ayırmadan,yavru yaprakların dibine toprak mı yığmak gerekiyordu?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Emine : 14-07-2013 saat 11:26 Neden: İmla hatası
Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
afrika menekşesi, çelik, menekşe, üretim, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024