agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2012, 08:25   #391
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Sevgili blaze ash çiçek üzerinde görülen turuncu böcekler trips e benziyor.

Thrips : Tomurcuklarda ve yaprak altlarında bulunur. Küçük olup gözle görülebilir. Yaprak kıvrılmaları ve tomurcuk dökülmelerine neden olur. Yaprak altı ve üstüne, tomurcuklara püskürtme şeklinde 15–20 gün aralıklarla ilaçlama yapılmalıdır.

Doğal kontrolleri:
Böcek yiyenler

Kimyasallar Thrips kontrol etmek:
Pyola, Neem, Orthene, Avid, Diazinon, Sevin, Malathion,Methoxychlor, Maraton, böcek sabunları, Chrysamed tavsiye ediliyor.Ayrıca Safer Sabunlar ve mavi yapışkan tuzaklar vardır.
Ben Neem veya Chrysamed i tavsiye ederim.Önce Menekşeler üzerindeki tüm çiçekler ve tomurcukları kaldırın.15 gün arayla iki üç defa uygulayın çiçek ve yaprak altlarına azar miktarda püskürtün.Bulabilirseniz mavi yapışkanlı tuzaklardan kullanın.Temizliğe dikkat edin.
kolay gelsin.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 15:33   #392
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Kök çürümesi (Root Rot) sonucu menekşe kaybının, bir kez hastalanırsa önlenemez olduğunu düşünüp, üzerine de internettte hastalığı araştırmaya zaman ayıramayınca sonuç güzel menekşelerimin kaybı oldu.

Dün sorunun sadece bende olmadığını kavrayınca kısa bir araştırma yaptım. Dr. Optimara'nın sitesinde oldukça faydalı bilgiler buldum.

Sevgili katmer, haklısın Kök çürümesine neden olan hastalık aşırı sulamaktan kaynaklanan Cylindrocarpon mantarı imiş. Aşırı sulama yapmasak da saksıyı gereğinden büyük tuttuğumuz zaman, menekşenin kök sistemi saksıdaki tüm suyu alamayacağı için farkında olmadan aşırı sulamaya neden oluyormuşuz.

Bu benim chimera'mın başına gelen olmalı. Saksı değiştirip daha büyük bir saksıya almıştım. Düşününce, saksı değişimlerinin ardından bu olayı daha sık yaşadım gibi geliyor.

Son olarak uzun süre susuz kalan bir bitkiye, birden su vermenin de buna neden olabileceği söyleniyor.

Belirtiler:

1- Menekşenin yapraklarının olduğu çanak kısmının tamamen kökten ayrılması

2- Çürümüş kökler

3- Kökler üzerinde sarı ya da sarımsı kahve çizgiler

Diğer belirtileri ise alt yapraklardan başlayarak, yaprakların önce sarı gri daha sonra koyu bir renk alacağını, giderek şeffaflaşıp jelimsi yumuşak bir dokuya dönüşeceğini anlatmış.

Gelelim kurtarmak için neler yapılabileceğine

Öncelikle mantarın neden olduğu bir hastalık olduğunun bilerek diğer menekşelerden ayrılmasını , mümkünse farklı bir odada bakımının yapılmasını söylüyor.

Hasta menekşeyi saksısından çıkarıp , köklerdeki tüm toprağı dikkatli bir şekilde alıyoruz. Hasta olan tüm kökleri kesip, kükürt püskürtüp, temiz steril bir toprakla oldukça küçük bir saksıya dikiyoruz. Toprak harcını mantar ilacı ( Kphite?? ) eklememiz öneriliyor.Sulamaya çok dikkat etmek gerekiyor. Bir de 4-6 hafta süreyle gübre verilmemesi öneriliyor.

Yazıyı okuyunca çok sayıda hata yaptığımı farkettim. Özellikle mantar düşünmediğim için hasta menekşenin toprağını, saksı değişimlerinde kullanmam olayın diğer menekşelerime de yayılmasına neden oldu.

Son hasta menekşeme anlatılanları uyguladım, umarım kurtulur.
İyi günler sayın maki kök çürümesi olan menekşemizde kullanacağımız kükürt suya karıştırılıp ne oranda verilmelidir ben 1 litre suya 1 tatlı kaşığı kadar verdim.Bu karışımlı suyu çiçeğin toprağına da fısfıslayabilirmiyiz koruyucu olması açısından.Ayrıca Kphite diye adlandırdığınız mantar ilacının tam olarka ismi bu mudur tarım ilacı satılan yerlerde bulabilirmiyiz.Bilgi verirseniz teşekkür ederim.Saygılarımla..Teşekkürler

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 15:11   #393
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kök çürüklüğünün ilk işaretleri
Bu şekilde olan bütün yaprakları aldım
Bitkiyi hiç güneş almayan bol rüzğarli bir ortama bıraktım
Şu an toprağı nemli iyiçe kurumasını bekliyeçeğim
Sonuçları bildireçeğim
Geçen sene bu şekilde 20 saksı kaybettim

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 01:04   #394
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
1 ayı aşkın bir süredir internet bağlantım olmadığı için sorunuzu bugün okuyabildim sevgili mmanager, kusura bakmayın

Alıntıladığınız metni Dr.Optimara'nın sitesinden çeviri yaparak burada paylaştım.

Metinde önerilen Kphite isimli mantar ilacını ile ilgili bilgi bulamadım ancak suda çözülür kükürtü ambalaj üzerinde yazan oranda sulandırarak kullandım. Sonuç oldukça başarılı oldu.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 11:36   #395
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
Teşekkürler sayın Maki ne kusuru !!!! Ben de aslında evde 4 yaşında kızım olduğu için mantar ilacı belki de insanlara zararlı olabilir diye adını ve içeriğini öğrenerek alıp almamaya karar verecektim.Kükürtü alıp bir litre suya a talaı kaşığı kadar ekleyip köklerine serptim bazı menekşeler kurtuldu bazıları da öldü ....Ne yapalım kalan sağlar bizimdir diyerek diğer menekşeleri de sularken kükürtle karıtırdığım sudan veriyorum böylece kök çürüntüsü başlayamamış oluyor diye düşünüyorum.Aslında havasız kaldıkları için de öldüğünü düşünerek menekşelerimin bir kısmını kuzey cephedeki balkona bir kısmını da güney cephedeki balkona sepetli raflara koydum bu şekilde güneş almıyorlar ama ışıksız ve havasız da kalmıyorlar .....İlginize tekrar teşekkür ederim saygılar....

mmanager Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 21:33   #396
Ağaçsever

didemad's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2011
menekşelerimdeki topraklarda yoğun bir küf kokusu var..çözümü nedir acaba?

didemad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 21:44   #397
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Küf kokusuna mantar ve bakteri faaliyetleri neden olur. Toprağını değiştirip, saksısını ise dezenfekte ettikten sonra kullanmanı öneririm. Saksıyı bir süre çamaşır suyu katkılı suda bir süre bekleterek dezenfekte edebilirsin.

Eski 20-06-2012, 21:58   #398
Ağaçsever

didemad's Avatar

Alıntı:
Küf kokusuna mantar ve bakteri faaliyetleri neden olur. Toprağını değiştirip, saksısını ise dezenfekte ettikten sonra kullanmanı öneririm. Saksıyı bir süre çamaşır suyu katkılı suda bir süre bekleterek dezenfekte edebilirsin.
şuan çiçeklenme dönemindeler herhangi bir zararı olurmu çiçeklerine

Eski 20-06-2012, 22:09   #399
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Köklerin durumunu göremediğim için net yanıt veremem sevgili didemad. Kökler sağlamsa çiçeklerin etkilenmeyeceğini düşünüyorum.

Endişem, menekşeyi kaybetme ihtimalinden kaynaklanıyor. Aynı durumu yaşamadığım için kesin yanıtlar vermem yanlış olur.

Eski 20-06-2012, 22:15   #400
Ağaçsever

didemad's Avatar

yarın sabah ilk işim topraklarını değiştirmek ve dezenfekte etmek umarımm menekşem düzelirrr((

Eski 27-06-2012, 16:23   #401
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Arkadaşlar bu gün bir yavruyu daha kaybettim. Teker teker çürüyorlar.
Name:  fotoğraf (4).JPG
Views: 8873
Size:  58.6 KB

Bunun kardeşleri ise aşağıdakiler. Daha önce kardeşi çürüyen ama kendisi sağlam olan (kökleri bembeyaz olan)yavruları yaşatamadım. Bunları nasıl kurtarabilirim?
Name:  fotoğraf (3).jpg
Views: 8891
Size:  32.0 KB
Name:  fotoğraf.jpg
Views: 8813
Size:  52.8 KB

Son sorum aşağıdaki yavruyu ayırmalı mıyım?
Üstten görünüm:
Name:  fotoğraf (1).jpg
Views: 8713
Size:  52.2 KB
Yandan görünüm:
Name:  fotoğraf (2).jpg
Views: 8667
Size:  53.6 KB

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 16:45   #402
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili blaze ash,

İlk fotoğraftaki yavru menekşen malesef tipik bir kök çürümesi örneği.

Hastalıklar bölümünde konu ile ilgili mesajımda da yazdığım gibi kök çürümesinin nedeni bir mantar yani bir enfeksiyon. Enfekte olan bitkinizi sağlıklı bitkilerinizin yanından ayırmalısınız. Enfekte bitkide kullandığınız malzemeleri dezenfekte etmeden bir daha kullanmamalısınız.

Ellerinizle bile bu mantar hastalığını diğerlerine taşımanız mümkün.

Düzenli sulama yaparak ( Ne susuz ne de ıslak olacak ) ve steril malzeme ( Toprak , saksı vb.) kullanarak bu kayıpların önüne geçebilirsiniz.

Eski 27-06-2012, 19:52   #403
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Alıntı:

İlk fotoğraftaki yavru menekşen malesef tipik bir kök çürümesi örneği.
Peki bu mantarın oluşmasını önlemek için herhangi bir ilaç yok mu?
Tüm yavrularımı aynı tepsi içinde tutuyorum. Eğer mantardan kaynaklanıyorsa sanırım hepsine bulaştı. Çünkü alttan suladım birkaç kez.

Dediğiniz gibi saksıları çamaşır suyuyla yıkıyorum ve topraklarını atıyorum ama gün geçtikçe ölüyorlar. Gözün gibi bak, yavrulat, büyüt; bir mantar gelsin öldürsün hepsini

Eski 27-06-2012, 20:09   #404
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Sevgili menekşeseverler;

Menekşelerimi kök çürümesinden kaybediyorum bu aralar. Kükürtlü su püskürtmek çürüğü engelliyormuş. Ama elimde şuan yok. Bir forumda mantar hastalığı için bir reçete vermişler. Ancak sizlere sormadan kullanmak istemedim. Reçete şöyle:

1 yemekkaşığı sıvı bitkisel yağ

1 yemek kaşığı içme sodası (Karbonat)

1 kaşık da sıvı bulaşık deterjanı (sıvı sabun da olur)

4 lt suya konur.çalkalanıp kullanılır. 3 günde bir püskürtün.Yalnız, önce az bir suyla karbonatı karıştırıp eritin yoksa en son koyarsanız zor oluyor.

Sizce uygulanabilir mi?

Eski 27-06-2012, 21:00   #405
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili blaze ash,

Yazdığın reçete yapraktan uygulanır ancak kök çürümesinde mantar toprakta gelişiyor.

Bu nedenle acil önlem olarak, yavrularını bulundukları kaptan çıkarıp kökleri sağlam bölgelerini yani beyaz diye tanımladığının bölümlerini zedelemeden topraktan arındırıp, yeni kap ve toprakla yeniden dikebilirsin.

Toprağı en az zararla köklerden arındırmak için suda bekletebilirsin. Hatta beklettiğin suya oksijenli su ekleyerek mantara karşı bir ilaçlama da yapmış olursun. Mine Pakkaner , 0,5 lt suya 1 tatlı kaşığı dolusu oksijenli su eklenmesini öneriyor.

Elinde kullanılmamış kap yok ise , mevcut kaplarını çamaşır suyu eklediğin suda bir süre bekleterek dezenfekte edebilirsin.

Toprağı, 100 derecede ısıtılmış bir fırında 15 dakika bekletip, daha sonra fırını kapatıp içinde soğumasını sağlayarak dezenfekte etmen mümkün. Evde mangal kömürün ( Odun kömürü ) varsa, küçük parçalara ayırıp toprağa eklersen, belli ölçüde mantara karşı önlem almış olursun.

Umarım bu öneriler ve aşağıdaki mesajım sana yardımcı olur.

Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları

çivit ve arzu_ beğendi.
Eski 27-06-2012, 21:19   #406
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili blaze ash, aynı üzüntüleri yaşamış biri olarak seni çok iyi anlıyorum.

Kimyasal bir ilaç adı vermek istemiyorum. Kimyasal ilaç önermekten de , kullanmaktan da çok korkuyorum.

Eski 27-06-2012, 22:09   #407
Ağaç Dostu

arzu_'s Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2012
Galeri: 13
Sevgili Maki01,
Mangal kömürü yerine külünü kullanmak da aynı işlevi görür mü ? Sanki öyle bir şey anımsıyorum.

arzu_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 22:11   #408
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Külü konusunda bilgim yok sevgili arzu_

Eski 27-06-2012, 22:48   #409
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Sayın maki01 ilginiz için çok teşekkür ederim.

Yeni saksım yoktu. Eskisini çamaşır suyu ile yıkadım. Yavruyu topraktan çıkarıp tüm toprağı yıkayarak temizledim. Çürümüş kökleri kestim. Belki faydası olur düşüncesiyle sigara külüne azıcık değdirip yeni toprağa diktim. Bakalım ne olacak.

Suda bekletme işlemi o an aklıma gelmişti ama saçmaladığımı düşünerek vazgeçmiştim. Demek ki zor durumlarda yapılabiliyormuş Düşüncemin tamamen yanlış olmamasına sevindim.

maki01 beğendi.
Eski 27-06-2012, 23:11   #410
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Umarım bu sevimsiz hastalığı başarı ile atlatırlar sevgili blaze ash. Bu dönemde aydınlık ama direkt güneş ışığı almayan gölge ve serin bir yerde susuz kalmamasına dikkat ederek toprağı nemli tutmanızı öneririm. Susuz kalmanın ardından gelen ıslak ortam kök çürümesini tetikliyor. Yani aşırı su kadar susuz kalması da riskli oluyor.

Oksijenli suyu, 1 hafta arayla sulama suyu olarak da kullanabilirsin. Gelişmeleri paylaşırsan sevinirim.

Eski 03-07-2012, 11:18   #411
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Annesi çürüyen yavrular :)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blaze ash Mesajı Göster

Yavruyu topraktan çıkarıp tüm toprağı yıkayarak temizledim. Çürümüş kökleri kestim. Belki faydası olur düşüncesiyle sigara külüne azıcık değdirip yeni toprağa diktim.
405. mesajdaki 2-a ve 2-b yavru menekşeler için :

Bu işlemin üzerinden 6 gün geçti ve yavrular sağlıklı görünüyorlar. Göbekten yaprak çıkarıyor, şu an iğnenin ucu kadar ama belli oluyor. En azından ölmediler. Ya çürük kökleri iyi temizledim. Ya da sigara külü işe yaradı. Paylaşmak istedim.

Name:  fotoğraf (5).JPG
Views: 8504
Size:  59.5 KB Name:  fotoğraf (6).JPG
Views: 8312
Size:  56.3 KB

Eski 04-07-2012, 00:32   #412
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Ya da her ikisi de sevgili blaze ash, gözünüz aydın

blaze ash beğendi.
Eski 10-07-2012, 23:16   #413
Ağaçsever

şehzade's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Question pas

Merabalar 5 senelik gül gibi baktığım ve beni hiç çiçeksiz bırakmayan menekşemin nerdeyse bütün yapraklarında demir pası gibi paslanma oldu ne yapmalıyım. İlk defa böyle birşeyle karşılaştım

Eklenen Resimler

şehzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 13:34   #414
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili şehzade,

Benim karşılaşmadığım bir sorun olunca internette yayınlanan bilgilerden faydalanmaya çalıştım ancak bu durumun o kadar fazla nedeni olabiliyor ki, hangisi sizin durumunuza uygun bilemedim.

Kahverengi nokta sadece yaprak üzerinde ise olası nedenlerini :

1. Bakteri
2. Magnezyum eksikliği
3. Magnezyum fazlalılığı
4. Toprak pH 'ı ( Gübre kullanımı nedeniyle toprakta biriken tuzlar ve kireç )
5. Rhizoctonia diye adlandırılan mantar
6. Aşırı ışık
7. Soğuk su
8. Yaprakta su olması ( Su aşırı soğuksa ya da ıslak yaprağa direkt güneş ışığı gelmişse )

diye tanımlamış Dr. Optimara

Doctor Optimara: Symptoms

Bunlardan hangileri sizin durumunuza uyar, bilmiyorum. Benim en önemli sorun olarak gördüğüm mantarı, kahverengi lekeler hızla diğer yapraklara sıçramadı ise unutabiliriz.

Toprak değişimi yaptığınızı yazmışsınız. Diğer nedenleri toprak değişimi ile çözebileceğinizi düşünüyorum.

Afrika Menekşesi sıvı besinlerinin içeriğinde genellikle magnezyum var. Eğer magnezyum eksikliğinden kaynaklanan bir sorun ise toprak değişiminden 1 ay sonra gübre kullanmaya başlarsanız bu sorun da giderilmiş olur.

Eski 16-07-2012, 13:58   #415
Ağaçsever

şehzade's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Sevgili maki

Benim sorunumu önemseyip araştırma yaptığınız için binlerce teşekkürler. Ama bu gerçekten pas. Çünkü kahverengi leke dediğiniz daha önce başka çiçeklerimde de olmuştu, o yaprakları koparıp toprağını değiştirdikten sonra sorun çözüldü. Bu pas baya inatçı çıktı yayıldı.

şehzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2012, 14:20   #416
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili şehzade,

Mesajını yazdığının günden bu yana sorunun aklımda,araştırıyordum. Ancak net bir teşhis ve tedavi öneremeyeceğim için aynı sorunu yaşayıp atlatan arkadaşlarımızın yazmasını bekledim ama malesef yazan olmadı.

Pas diye tanımladığımız manta hastalığı ise erken aşamada hastalıklı yaprakları temizleyip, diğer bitkilerden ayırarak mücadele etmek mümkün olabiliyor. Menekşeleri havadar bir yere alıp, oksijenli su ya da kükürtü deneyebilirsin.

Yaygınlaşmış ise malesef kimyasal mücadele öneriliyor. Menekşeler ev içinde yetiştirildiği için kimyasal ilaç adı önermek istemiyorum, ben de çok zorda kalmadıkca kullanmıyorum.

Eski 20-07-2012, 09:53   #417
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
resimdeki menekşemin yapraklarında sürekli böyle renk değişiklikleri oluyordu. ben de cinsinden olduğunu düşünüp pek önemsemedim. şu an bütün çiçekleri açtı ve çok sağlıklı görülüyorlar. akşam yaprakları neden böyle oluyor diye bakarken yaprağı hafifçe çekince yaprak elimde kaldı yaprağın dibi yanmış gibi. sanırım çürümüş. diğerlerine baktım kopmadılar. saksıyı içnde olduğu seramik kaptan çıkardım kap yarıya kadar su dolu. bende üsütünden bakıp toprak kuru diye sulamışım oysaki saksının dibi suyun içinde duruyormuş.
saksıyı çiçeğe zarar vermeden çıkardım. toprak yarıya kadar kuru yarısı ıslak. toprağı değiştireyim diye düşündüm ama tamamen kök kaplamış toprağı birde çiçekli iken toprağını değiştirmek doğrumu bilemedim. fazla suyu emmesi için toprağın etrafına kağıt havlu sardım ve havadar bir yere koydum. umarım çiçeğimi kurtarabilirim.
sizce ne yapayım, toprağını değiştirmelimiyim?

Eklenen Resimler

glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 13:15   #418
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

sevgili glcn06,

Yaprağın gövdeye birleşitiği noktadan başlayan çürüme, kararma kök çürümesinin en önemli bulgusu.

Menekşeyi kaybetmemek için köklerdeki toprağı mümkün olduğu kadar temizleyerek , almanız lazım. Siyah ya da kahverengi köklerin hepsini kesmeniz lazım. Eğer çürüme gövdeye kadar ilerlemişse temiz yeşil bölgeye ulaşıncaya kadar gövdeyi de kesmeniz gerekiyor.

Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları mesajda kök çürümesi ve tedavisine yönelik bilgi bulabilirsiniz.

glcn06 beğendi.
Eski 20-07-2012, 14:02   #419
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
teşekkür ederim maki01
eve gider gitmez dediğinizi yapacağım. umarım en az hasarla atlatırım

glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2012, 12:47   #420
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-01-2012
kızlarım ölüyor nesıl durdurabilirim

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1342784613

Eklenen Resimler

asliayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
menekşe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024