agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2018, 19:04   #871
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cadıkiki Mesajı Göster
Merhabalar,

Geçen sene aldığım bir menekşem var ve 1 hafta önce toprak değişimi yaptım fakat menekşemin dış yaprakları kendini saldılar ve yumuşadılar.
Menekşenizin orta yaprakları sağlıklıysa korkmanıza gerek yok. Dış yaprakların zaman içerisinde kendisini salması, hatta kuruması normal bir durum.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2020, 10:37   #872
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2020
iyi günler arkadaşlar. menekşemin çiçekleri çok erken soluyordu. bugün detaylı bir inceleme yaptığımda üzerinde thrips gördüm. farkedince diğer menekşelerimden uzaklaştırdım hemen. umarım geç kalmamışımdır, diğerlerine de geçmemiştir. bu zararlı ile nasıl mücadele edebilirim zirai ilaçlara alternatif olarak? yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim ��

zeygültan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2020, 16:53   #873
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeygültan Mesajı Göster
iyi günler arkadaşlar. menekşemin çiçekleri çok erken soluyordu. bugün detaylı bir inceleme yaptığımda üzerinde thrips gördüm. farkedince diğer menekşelerimden uzaklaştırdım hemen. umarım geç kalmamışımdır, diğerlerine de geçmemiştir. bu zararlı ile nasıl mücadele edebilirim zirai ilaçlara alternatif olarak? yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim ��
Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2020, 08:05   #874
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
çok teşekkür ederim cevabınız için. https://ty.gl/0i6g6onzq ürünü buldum trendyoldan. bu uygun mudur acaba?

Eski 05-12-2020, 09:43   #875
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asln Mesajı Göster
Sevgili maki,
İki misafiri uzak odaya aldım dediğiniz gibi.Thrips için nasıl kullanacağıma dair bilgi verirmisiniz ayrıntılı? Hiç ellemedim çiçekler olduğu gibi duruyor gözlemlemek için kopartmadım.
Birde bu thripsler nakil olurmu zararlılar bölümünde detayı göremedim?
Örneğin onların olduğu uzak odaya girip çıkıyorum.Üstümüze atlayıp gizlenip ,salona vardığımızda nakil olup başka odaya taşınırmı?
Mantıken marketten çiçekle seyahat ettiyse , salona da geçebilirmi ?
Ayrıca evim açık mutfak salon.Dün mutfakta beklerken salondaki menekşelere 3 mt mesafesi vardı. Sonra forumu okuyunca gece hole aldım.Herhangibir sıçrama olmuşmudur?
aradan epey zaman geçmiş ama yine de sorayım dedim. benim iki menekşemde de aynı zararlıdan var. hangi ilacı kullandınız, nasıl çözüm bulunuz, yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum 🌹

Eski 05-12-2020, 10:24   #876
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asln Mesajı Göster
Sevgili maki,
İki misafiri uzak odaya aldım dediğiniz gibi.Thrips için nasıl kullanacağıma dair bilgi verirmisiniz ayrıntılı? Hiç ellemedim çiçekler olduğu gibi duruyor gözlemlemek için kopartmadım.
Birde bu thripsler nakil olurmu zararlılar bölümünde detayı göremedim?
Örneğin onların olduğu uzak odaya girip çıkıyorum.Üstümüze atlayıp gizlenip ,salona vardığımızda nakil olup başka odaya taşınırmı?
Mantıken marketten çiçekle seyahat ettiyse , salona da geçebilirmi ?
Ayrıca evim açık mutfak salon.Dün mutfakta beklerken salondaki menekşelere 3 mt mesafesi vardı. Sonra forumu okuyunca gece hole aldım.Herhangibir sıçrama olmuşmudur?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Trips; genelde çiçeklerin üzerinde rastladığımız ufak, beyaz veya sarımsı böceklere deniyormuş. Bu böcekler dokunmadığınız sürece fazla hareket etmiyorlar, üzerine ince uçlu bir aletle dokunduğun zaman hızlıca çiçeğin ortasına doğru kaçışıyorlar. Uzunluğu maksimum 1 mm, ayrıca saç teli kadar ince olduklarından çıplak gözle görmek zor. Zaten ışıklı bir ortamda mutlaka gizli kalıyorlar. Ben de şüphelendiğim çiçeği birkaç saat karanlık odada bekletiyorum, rahat rahat çiçek üzerinde dolaşıyorlar. Işığı açınca çiçeğin göbeğine doğru kaçıyorlar.
Marketten alınan menekşede, çiçeklerin üzerinde sarı döküntüler görürsem(polen döküntüleri) böcekten şüpheleniyorum. İyice incelersem böcek görebiliyorum. Bu böcekler polenleri yiyor, o yüzden sarı döküntü oluyor.
Sizin çiçekten sadece şüphelendiğim için söyledim, iyice inceleyin ki sıkıntı olmasın.
Sevgili acemifüsun, ellerine sağlık. Ben de 1 numaralı güzeline daha çok hayran kaldım,maşallah.
Makiciğim, arkadaş sormuş ben de bilgi vermek için yazdım,ama hastalıklar bölümünde olması gerekebilir. Ben bilemedim, kararı size bırakıyorum efendim...
iyi günler. benim de iki menekşede trips var malesef ve nasıl mücadele edeceğimi bilmiyorum. yardımcı olabilir misiniz ?

Eski 18-12-2020, 18:40   #877
Yeni Üye

PSİKOALA's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2020
Question

Merhabalar forumda yeni olduğum için doğru yere yazdığımdan emin değilim ancak farklı bir konu başlığında çözüm göremedim.
Saksı değişimi yaptığım menekşelerin altında küf gibi bir oluşum gördüm. Sanki topraktan beyaz saçlar büyümüş gibi başında da toplar var. yapış yapış bir dokusu var. Topraktan kopartıp attım ancak farklı bir şey yapmam gerekir mi? Menekşe bakmaya yeni başladığım için hiçbir fikrim yok maalesef
Fotoğraf ekledim ancak gözükmüyor net olarak

Eklenen Resimler

PSİKOALA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
menekşe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024