agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2014, 11:16   #721
Ağaçsever

Nevzer's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Sevgili katmer

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
Sayın Nevzer, çiçeğin merkezine doğru siyah bir nokta gördüm. Yanılmıyorsam sorun trips. Trips bir tür zararlıdır ve çiçeğin stigma çevresinde yerleşirler. Bütün çiçekleri koparın. Menekşenizi 40° ye yakın sıcak suyla iyice duşlayın. 1 lt. ye 2 şurup kaşığı bulaşık deterjanı koyup spreyleyin. Yeni açacak çiçekleri de kontrol edin. Bu işlemi tekrarlamanız gerekebilir.
Evet gercekten haklısın. Dikkatli baktım ve çiçek göbeğinde hareket eden küçük şeyler varmiş. Söylediğiniz işlemleri uygulayacağım. Fakat yedi menekşem çiçekli onbeş taneside sadece yaprak tomurcuk büyütüyorlar. Hepsi bir arada duruyodu. Hepsine birden uygulamalayım değilmi. Hepsini kopartayım mı?

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
Nevzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 11:59   #722
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Aynı durum birçok menekşenin arasında duran bir tek saksıda olmuştu. Şu an sorunlu olan bitkiyi temizleyin. Duşlama ve spreyleme işlemini hepsine yapabilirsiniz, sorun olmaz. Yine de bir süre hepsini kontrol altında tutmanızı tavsiye ederim.

Nevzer beğendi.
katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 12:52   #723
Ağaçsever

Nevzer's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Tesekkur ederim Katmer

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi katmer Mesajı Göster
Aynı durum birçok menekşenin arasında duran bir tek saksıda olmuştu. Şu an sorunlu olan bitkiyi temizleyin. Duşlama ve spreyleme işlemini hepsine yapabilirsiniz, sorun olmaz. Yine de bir süre hepsini kontrol altında tutmanızı tavsiye ederim.
Hasta olanin ciceklerini kopardim. Yikamayi ve spreylemeyi yaptim. Diger ciceksiz olanlarada uyguladim. Son bir sey daha trips gozukmeyen, fakat cicekli olan diger menekseleriminde ciceklerini koparmam gerekirmi? Ya da koparmadan dediklerinizi yapsam olurmu?
Yardimlariniz icin cok cok tesekkur ederim.

Nevzer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 13:18   #724
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Eğer çiçekte yoksa koparmanız gerekmez. Ben ara ara bulundukları alanı aeresol sinek ilacı ile ilaçlamıştım. Hatta canım sıkılıp direkt üzerine sıktığım da olmuştur. Eğer tekrarlara deneyebilirsiniz.

Nevzer beğendi.
Eski 16-04-2014, 09:26   #725
Ağaç Dostu

ngr33's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2013
oturup hüngür hüngür ağlamak istiyorum
menekşelerimi fitilli sulama ile suluyorum sulama kabında minik minik iğne ucu kadar boyle kurtcuk gibi sinek gibi birseyler gördüm hızlı hızlı hareket ediyolardı su yüzeyinde..
hemen kapları boşalttım camasir suyuyla yikadim bol suyla duruladım tekrar gözlemleyeceğim umarim bir daha gormem onlari..
aylardir gözüm gibi bakiyorum tam herşey yolunda hepsinde tomurcuk var su basima gelene bak

ngr33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 12:54   #726
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Galeri: 6
Hiç başıma gelmemişti. Görünce çok şaşırdım. Hemen kopardım çiçekleri. Sanırım fazla nem ile sıcak sonucu oldu yanılmıyorsam.

Eklenen Resimler

Emine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 13:45   #727
Ağaç Dostu

Bu menekşemin keyfi kaçtı ama neden bilmiyorum. Yaprakları yumuşadı. Neden olmuş olabilir acaba?
2 hafta önce, normal arıtılmış su ile sulamadan, bekletilmiş su ile elma sirkesi karışımı ile sulamaya geçtim. Acaba o yüzden mi? Tomurcukları da var. Yerini de değiştirmedim.

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2014, 14:42   #728
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Mesajı Göster
Hiç başıma gelmemişti. Görünce çok şaşırdım. Hemen kopardım çiçekleri. Sanırım fazla nem ile sıcak sonucu oldu yanılmıyorsam.
Sayın Emine, menekşenizde trips var. Yukarıdaki mesajda bilgilendirme yapılmıştı. Siz de aynı taktiği uygulayabilirsiniz.

Emine beğendi.
Eski 25-04-2014, 15:46   #729
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emine Mesajı Göster
Bu menekşemin keyfi kaçtı ama neden bilmiyorum. Yaprakları yumuşadı. Neden olmuş olabilir acaba?
2 hafta önce, normal arıtılmış su ile sulamadan, bekletilmiş su ile elma sirkesi karışımı ile sulamaya geçtim. Acaba o yüzden mi? Tomurcukları da var. Yerini de değiştirmedim.
Az önce köklerine baktım çürüme yok.
Menekşem çok küçük daha(ya da bana mı öyle geliyor?). Dış yaprakları yaşlı olmayacak kadar küçük. Yine de şimdi kopardım onları. Doğru mu yaptım acaba? Dış yaprakları neden yumuşamış olabilir ki?

Eski 26-04-2014, 00:57   #730
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili Emine,

Sorun yaşadığınız menekşeyi çelikten ürettiyseniz en dış sıradaki yaprakların ömrü çok kısa olur. Yavru menekşelerdeki en dış sıradaki yaprağın yumuşumasını , çürümesini beklemeden koparmanızı öneririm, menekşeniz daha sağlıklı ve hızlı gelişecektir.

Emine beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2014, 20:31   #731
Ağaç Dostu

Yine bir sorunla karşılaştım. 5 yıldır menekşe yetiştiriyorum, şimdiye kadar hiç hastalık görmemiştim.
Bu sefer de, sanırım küf var yapraklarında. Fotoğraf çekecektim ama, daha çok küçük olduğu için fotoğrafta görünmez. Bir gün birinde, diğer gün birinde derken, 4 günde 4 menekşeme sıçradı. İlk hasta olanın yapraklarını koparmıştım. Diğerlerini koparmadım daha. Hepsi de yan yana duruyordu. Şimdilik lekeler çok küçük. Yapmam gerekenleri önceki mesajlarda okudum. Sadece yaprakları koparmalı mıyım karar veremedim.
Bir de, mutfakta camın önünde duruyorlar. Acaba mutfakta fazla olan nem bazen camlarda buhar yapıyor ya, bu durum hastalığa sebep olmuş olabilir mi?

Eski 27-04-2014, 20:34   #732
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili Emine,

Sorun yaşadığınız menekşeyi çelikten ürettiyseniz en dış sıradaki yaprakların ömürlü çok kısa olur. Yavru menekşelerdeki en dış sıradaki yaprağın yumuşumasını , çürümesini beklemeden koparmanızı öneririm, menekşeniz daha sağlıklı ve hızlı gelişecektir.
Sevgili maki01; menekşelerimin çoğunu çelikten ürettim. Diğerlerinde böyle bir sorun olmamıştı hiç. Bahsettiğiniz durum, menekşenin cinsine göre mi değişiyor acaba?

Eski 28-04-2014, 02:15   #733
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Benim sık yaşadığım bir durumdu bu sevgili Emine ta ki uluslararası tanınmış bir yetiştiricinin sayfasındaki uyarıyı okuyuncaya kadar. Onun önerdiği gibi ilk çıkan yaprakları yavru biraz büyüyünce koparıyorum.

Hastalıklı menekşenize gelince tek başına nem küf hastalığına neden olmaz. Hasta yaprakları koparıp, ortamdan uzaklaştırmalısınız. Küf mantari bir hastalıktır hızla yayılır. Bol havadar bir ortam sağlayıp sulandırılabilir kükürt uygulayabilirsin.

sardunyadervis ve Emine beğendi.
Eski 28-04-2014, 12:28   #734
Ağaç Dostu

Kükürtü nasıl uygulamam gerek? Püskürterek mi?

Eski 28-04-2014, 14:32   #735
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Wp kukurt genelde sulandırılıp fısfıs la sıkılıyor

maki01 beğendi.
sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 18:03   #736
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kükürtün sulandırılabilir olmasına dikkat ederek direkt yapraklara biraz da toprağa sıkabilirsin sevgili Emine. Bunun yanı sıra küçük bir tabak içine sulandırmadan da koyarak menekşelerin yanına konulması da öneriliyor.

4-5 sene önce aynı sorunu ben de yaşamıştım. Yaprağa, toprağa uygulayıp minik kaplarda aralarına da yerleştirip 1 ay kadar öylece bırakmıştım. Çok etkili oldu.

Kükürt toprağa uygulandığında toprak pH'ını da düşürüyor, menekşenin sevdiği asidik ortamı sağlıyor

Eski 28-04-2014, 21:24   #737

sardunyadervis's Avatar

Kukurt faydalı bir olay demek ki
Birde kırmızı örümcegede iyi geldigi yazıyordu
Hemde organik insan saglıgına zararlı degil organik tarımda da kullanılıyor

Eski 29-04-2014, 18:28   #738

sardunyadervis's Avatar

Uses Of Cinnamon In Gardens bu linkte tarçın anlatılıyor köklendirme yardımcısı olarak ve fungusit olarak ve zararlıları uzak tutmak için

maki01 ve Emine beğendi.
Eski 04-05-2014, 16:55   #739
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi e.aydemir Mesajı Göster
Sevgili demlichay,
Ben arap sabunu+zeytinyağı+ sarımsak karışımını tüm menekşelerime uyguladım. Birçok defa güvenilir olduğu yazılmasına rağmen, sabunun yapraklara zarar vermesinden korkuyordum. Işıktan zarar gelmesin diye gece karışımı püskürttüm. Zarar vermek bir yana yapraklar iyice kendine geldi, parladı. Şu an herhangi bir hastalık vs görmüyorum. 2 hafta sonra tekrar bu karışımı uygulayacağım ne olur ne olmaz. Toprak değişimi de 2-3 hafta kadar erteledim. Siz de çözüm bulmuşsunuzdur umarım.
Ben arap sabunu+zeytinyağı+sarmısak karışımına bir çorba kaşığı karbonat ve 2-3 çorba kaşığı da sirke ekleyerek hem yapışkanlı bite hemde unlu bite uyguluyorum ve iyi sonuç alıyorum ama afrika menekşelerimde hiç denemedim. Bir menekşemde belirli aralıklarla bu unlu bit olur kürdanla bunları temizler bırakırım kaybolur giderler ama bir kaç ay sonra tekrar olur. Ama hep aynı menekşede olur. Gerçi uzun zamandır olmuyor çok şükür. Ama bu karışım menekşelere zarar vermiyorsa bundan sonra olursa menekşelere uygularım.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 10:35   #740
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-01-2014
merhabalar. benim 2 menekşemde yapraklarında çok sertleşme var. biri katmerl beyaz ve yaprakları kıvrık kıvrık olanlardan. onun birde yeni çıkan yaprakları eğri büğrü ve büyüyemiyor gibi marullaşma mı deniyor öyle. çok sert yaprakları da fazla besinden olabilir mi? ayda bir çiçekli bitkiler için olan besinden veriyorum ve yumurta kaynattığım suyu döküyorum ara ara. onlardan kaynaklanabilir mi? güneşten desem diğerleri çok iyi sadece onda bu durum var. hem burda daha güneş yüzünü çok gösermiyor da zaten. cevaplarsanız çok mutlu olucam çok sağolun.

ayse7478 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 13:48   #741
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Göbekteki yapraklardaki şekil bozukluğu ve sertleşme genellikle 3 nedenden kaynaklanıyor sevgili ayse7478

1. Aşırı gübre
2. Aşırı ışık
3. Mite

Sizin durumunuzda fazla gübre neden olmuş olabilir. Fotoğraf eklerseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz.

Eski 05-05-2014, 13:54   #742
Ağaçsever

Alıntı:
Göbekteki yapraklardaki şekil bozukluğu ve sertleşme genellikle 3 nedenden kaynaklanıyor sevgili ayse7478

1. Aşırı gübre
2. Aşırı ışık
3. Mite

Sizin durumunuzda fazla gübre neden olmuş olabilir. Fotoğraf eklerseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz.
tamam akşam eve gidince fotoğraf eklemeye çalışacağım. sağolun sanırım dediğiniz gibi gübreden oldu. çiçeği de var çiçekleri de sağlıklı ama bakalım hayırlısı. belki mevsimseldir diyorum ama dokunsam kırılıyor çevirmeye çalışsam aşırı sert

Eski 05-05-2014, 14:08   #743
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kalsiyum eksikliği de benzer durumu yaratabiliyor sevgili ayse7478. Mite dışındaki tüm sorunları kısa sürede çözmek mümkün , üzülmeyin

Eski 05-05-2014, 15:08   #744
Ağaçsever

Alıntı:
Kalsiyum eksikliği de benzer durumu yaratabiliyor sevgili ayse7478. Mite dışındaki tüm sorunları kısa sürede çözmek mümkün , üzülmeyin
kalsiyum eksikliği değildir heralde çünkü yumurta suyuyla suluyorum. olsa olsa kalsiyum fazla gelmiş olabilir mi onu da bilemedim ki? ama akşam bir foto koymaya çalışayım da inşallah daha iyi anlarsınız inşallah dertlerine deva olursunuz çok mutlu olurum inanın.

Eski 05-05-2014, 15:44   #745
Ağaçsever

yuklendi mi acaba

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2014, 15:51   #746
Ağaçsever

ilk meneksem sıkıntılı olan. yaprakları cok sert ve yeniler cok biçimsiz.ikincinin de yaprakları sert.özellikle alt yapraklar. ucuncusu ise yeni aldım ve bugün baktım sertleşmeye başladı. umarım ciddi biseyleri yoktur.

Eski 05-05-2014, 19:30   #747
Ağaçsever

e.aydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Ben arap sabunu+zeytinyağı+sarmısak karışımına bir çorba kaşığı karbonat ve 2-3 çorba kaşığı da sirke ekleyerek hem yapışkanlı bite hemde unlu bite uyguluyorum ve iyi sonuç alıyorum ama afrika menekşelerimde hiç denemedim. Bir menekşemde belirli aralıklarla bu unlu bit olur kürdanla bunları temizler bırakırım kaybolur giderler ama bir kaç ay sonra tekrar olur. Ama hep aynı menekşede olur. Gerçi uzun zamandır olmuyor çok şükür. Ama bu karışım menekşelere zarar vermiyorsa bundan sonra olursa menekşelere uygularım.
sevgili eceyıldız, sirke ve karbonat yapraklara zarar verir mi vermez mi bilmiyorum yanlış bir tavsiye vermiş olmayayım Güneş ışığı zarar vermesin diye, gece yaptım uygulmayı, yapraklar çok sevdi ama çiçekler hiç sevmedi tabi ki, hemen karardılar, kopardım hepsini. Çiçekleri koruyarak fıs fıs yaptım güya ama yine de sıçramıştı üzerlerine. Yapacak olanlara da ufak bir hatırlatma olsun.

eceyıldız beğendi.
e.aydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 07:42   #748
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Teşekkür ederim Sayın A.Aydemir, inşallah hiçbirimizin başına gelmezde isterse ev yapımı olsun hiçbir ilaç kullanmak zorunda kalmayız...

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 07:56   #749
Ağaçsever

benim miniklerime bir yorum yok mu ne bu çocukların derdi sizce???

Eski 06-05-2014, 12:42   #750
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Mesajınızı yeni gördüm sevgili ayse7478. Görünürde mite gibi bir problem yok ancak emin değilim. Şimdilik gübre vermeyi en az 1-2 ay süreyle kesip mümkünse toprak değişimi de yaparak beklemenizi öneririm. Bu sürede yaprak renklerinde de bir değişim grileşme, kahverengileşme başlarsa aklınıza mite gelmeli.

eceyıldız beğendi.

Etiketler
menekşe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024