agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2013, 08:41   #541
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Menekşelerimin hastalığı

Yapraktan yetişen menekşenin bazılarında büzüşmeler meydana geldi. Acaba bu konuda bilgisi olan varmıdır?
Name:  2013-01-28-0145-crop.jpg
Views: 1768
Size:  59.0 KB

Name:  2013-01-28-0147-crop.jpg
Views: 1602
Size:  29.3 KB

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 12:15   #542
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Göbekte yaprakların sağlıklı ancak sıkışık olduğu durumlar genellikle fazla gübre kullanımından ya da kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyor.

Bir kaç yaprak eksilterek göbeğin hava almasını ve yaprakların sağlıklı gelişmesini sağlayabilirsiniz.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 21:27   #543
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Göbekte yaprakların sağlıklı ancak sıkışık olduğu durumlar genellikle fazla gübre kullanımından ya da kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyor.

Bir kaç yaprak eksilterek göbeğin hava almasını ve yaprakların sağlıklı gelişmesini sağlayabilirsiniz.
Teşekkürler.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2013, 23:28   #544
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-02-2013
merhaba benım menekselerım var saksısı kucuk oldugu ıcın degıstırmıstım son 1 haftadır sıneklenme va yenı yenı de olmaya baslamıstı ne yapabılırım

seiss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 01:11   #545
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili seiss,

Menekşenizde gördüğünüz minik sinekler torf sineği olmalı. Evdeki sinekler için kullandığımız ilaçları direkt üzerine gelmeyecek şekilde uzaktan sıkmak ya da alıntıladığım mesajdaki ilaç size yardımcı olacaktır.

Alıntı:
Torfun neden olduğu sinekle bazen bir iki uygulamada baş etmek mümkün olmayabilir. Torfa bıraktıkları yumurtalardan yeniden çıkabiliyor. Birer hafta arayla sinekler tamamen ölünceye kadar ilaç uygulamaya devam edebilirsiniz.

Toksik etkisi olmayan ev haşareleri için üretilen Chrysamed bu sineklerde oldukca etkili , öneririm

rukiyeözgür ve seiss beğendi.
Eski 17-02-2013, 21:55   #546
Yeni Üye

Alıntı:
Sevgili seiss,

Menekşenizde gördüğünüz minik sinekler torf sineği olmalı. Evdeki sinekler için kullandığımız ilaçları direkt üzerine gelmeyecek şekilde uzaktan sıkmak ya da alıntıladığım mesajdaki ilaç size yardımcı olacaktır.
çok teşekkür ederim
birde yapraklar da büzüşüp sararma başladı ve hiç bi gelişim de yok
sararma gelişim sineklerden dolayı mı oluyodur ??

Eski 17-02-2013, 22:27   #547
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sineklerin menekşeye zararı olacağını sanmıyorum.

Yapraklarda büzüşme daha önce yaşamadığım bir durum. Menekşenizin fotoğrafını eklerseniz benzer sorunu yaşayan arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.

http://www.agaclar.net/forum/forum-k...siniz/6256.htm tıklayın

Eski 18-02-2013, 11:29   #548
Yeni Üye

Alıntı:
Sineklerin menekşeye zararı olacağını sanmıyorum.

Yapraklarda büzüşme daha önce yaşamadığım bir durum. Menekşenizin fotoğrafını eklerseniz benzer sorunu yaşayan arkadaşlarımız yardımcı olacaktır.

http://www.agaclar.net/forum/forum-k...siniz/6256.htm tıklayın
büzüşme sararmalar var??

Eklenen Resimler

Eski 18-02-2013, 15:42   #549
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Fotoğraf için teşekkürler

Büzüşme en dış sıradaki yaşlı yapraklarda var. Nedeninin bir hastalık olduğunu sanmıyorum, sadece yaşam süreleri doluyor bence. Ancak menekşenizin saksısı çok büyük . Bu büyük saksıda sulamada da sorun yaşarsınız.

Saksı çapı bitki çapının 1/3'ü büyüklüğünde olmalı. Menekşenizi küçük bir bardağa dikebilirsiniz.

Eski 18-02-2013, 21:09   #550
Yeni Üye

Alıntı:
Fotoğraf için teşekkürler

Büzüşme en dış sıradaki yaşlı yapraklarda var. Nedeninin bir hastalık olduğunu sanmıyorum, sadece yaşam süreleri doluyor bence. Ancak menekşenizin saksısı çok büyük . Bu büyük saksıda sulamada da sorun yaşarsınız.

Saksı çapı bitki çapının 1/3'ü büyüklüğünde olmalı. Menekşenizi küçük bir bardağa dikebilirsiniz.
rica ederim
saksısı küçükdü büyümesinde sorun olur diye değiştirmişrtim değişimden donra göbeği kurudu yenı yeni yeni oluyo ama sararma başladı uçlarında sabah kalkar kalkmaz ilk işim çiçeklere bakmak oluyo böyle de olunca bi kaç gündür canım da sıkılıyo çiçekler öyle oldukça

Eski 08-03-2013, 11:35   #551
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Name:  IMG_2664.jpg
Views: 1367
Size:  71.5 KB
çiçeklerdeki küllenme

Name:  tn_IMG_2662.jpg
Views: 1297
Size:  25.4 KB
hala tomurcuk çıkarıyor

Name:  tn_IMG_2665.jpg
Views: 1424
Size:  24.5 KB
genel görünüm. Yapraklardaki simetrisizlik yanlışlıkla kırılan yapraklardan kaynaklı.

Arkadaşlar menekşelerimin hepsinde bu sorun var Çiçeğin altında başlayıp, yapraklarda yuvarlak yuvarlak birikmeler yapıyor.

Ziraatçiye götürdüm. Trips varmı diye eliyle şöyle bir baktı, trips olsa sıçrar görünür dedi. Küllenmedir dedi ama bana pek güven vermedi adam. Daha önce sayın almanyalı'da aynı sorun vardı.Onun ki tripsti sanırım. Ama onun kullandığı ilacı bulamadım. ilaç ismi vermek yasak mı bilmiyorum ama bir ilaç (T...S) buldum küllenme için ama o da 33 tl'ye çok pahalı geldi.

Forumda okuduğum kadarıyla diğer çiçeklerde ve sebzelerde de oluyormuş küllenme ve bu ilaç sorunu çözüyormuş. Acaba bu ilacı daha küçük boyutlarda ve uygun fiyata bulabileceğim bir yer var mı?

Umarım ilacı biliyorsunuzdur
Eğer yasak değilse ismini yazarım

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 00:03   #552
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kimyasal ilaçlar çekindiğim için ilk baktığım başlık Ev yapımı ilaçlar oluyor sevgili blaze ash.

Mine Pakkener'in aşağıdaki mesajındaki bilgiler faydalı olacaktır

Ev yapımı ilaçlar

Küllenme için süt de öneriliyor. Aşağıdaki reçeteyi de deneyebilirsiniz.

Ev yapımı ilaçlar

Sonuçları paylaşırsan sevinirim

Eski 10-03-2013, 21:42   #553
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Bu ilaçların biri sütlü diğeri yağlı. Bunlar menekşede kullanılabilir mi? Kükürtü deneyip sonuçları paylaşacağım.

Şu anda evdeki tüm bitkilerimde küllenme var Diğerlerinin yapraklarında ve çiçeklerinde, menekşenin sadece çiçeğinde var. Umarım kükürt çözüm olur.

Eski 11-03-2013, 01:45   #554
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bana da kükürt daha uygun gibi geliyor. Hatta menekşenin yakınlarında bir yere; kendi toprağı üzerine bile olabilir; küçük tabak ya da şişe kapaklarının içine kükürt koymamız da önerilen önlemler arasında sevgili blaze ash. Bir de bitkilerin için havadar, sıkışık olmayan bir ortamda mücadele daha kolaylaşacaktır.

Diğer bitkileriniz için hava akımını sağlamak üzere budamayı, dalları yaprakları seyrekleştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Eski 11-03-2013, 11:03   #555
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Bütün menekşelerimi kaybettim
Menekşem ne kadar yalvarsan boş artık sana dönmeyeceğim
Ahmeter bey gecen yaz butun menekselerimi ,yavrularimi bu Sekilde kaybettik ve sevkim tamamen kirildi..bu sene dayanamadim yine aldim ama giden onca meneksemin yasi uzerimde hala..gecmis olsun..

hasarigirl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2013, 11:08   #556
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Benim de bir sorum olacak;meneksemin tomurcuklarinin kimi aciyor Kimi acamadan kuruyor
Neden olabilir ki?meneksem kaloriferin yakininda bu arada,bi sakincasi olur mu?

Eski 11-03-2013, 11:34   #557
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Bu iki meneksemde de bir sorun var AMA anlayamadim..insallah bi bilgisi olan vardir.

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2013, 13:44   #558
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasarigirl Mesajı Göster
Benim de bir sorum olacak;meneksemin tomurcuklarinin kimi aciyor Kimi acamadan kuruyor
Neden olabilir ki?meneksem kaloriferin yakininda bu arada,bi sakincasi olur mu?
Menekşeler en güzel gelişimi 15-21 dereceler arasında gösterir. Kaloriferden biraz uzağa ve bol ışık alabileceği bir yere alırsanız sorununuz çözülebilir.

Fotoğraf eklediğiniz menekşelerinizde birincisi için saksının çok büyük olduğunu söyleyebilirim. İkinci menekşedeki sorunu fotoğraftan anlaşılmıyor.

Eski 11-03-2013, 16:32   #559
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Tesekkurler sevgili maki.2. Fotograftaki meneksemin orta yapraklari sarardi ve buyume gostermiyor o yapraklar.pembe saksidaki meneksemin orta yapraklari da aynen Boyle sararmisti,burusmustu.bende kenardaki yapraklari kopardim.sararma gecti AMA burusma gecmedi ve buyume gostermiyo..hemen saksisini kuculteyim bakalim..

Eski 11-03-2013, 16:35   #560
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Evimde su anda koyabilecegim baska bir yer olmadigindan oraya koyuyorum.yakin zamanda ev degistirecegim.Insallah koyacak daha uygun yer bulurum..

Eski 11-03-2013, 17:46   #561
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasarigirl Mesajı Göster
Tesekkurler sevgili maki.2. Fotograftaki meneksemin orta yapraklari sarardi ve buyume gostermiyor o yapraklar.pembe saksidaki meneksemin orta yapraklari da aynen Boyle sararmisti,burusmustu.
Fotoğraflardan durumu tam olarak kavrayamamış olabilirim sevgili hasarigirl. Tarif ettiğin şekilde göbekteki yapraklarda renk değişimi ve ardından çürüme oluyorsa akla ilk gelen zararlı mite oluyor. 6. sayfadan başlayarak mite konusunda bilgi bulabilirsin.

Eski 13-03-2013, 06:44   #562
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Mantar ilacı

ANSAR

Ürün Grubu : FUNGİSİT (Mantar İlacı)
Aktif Madde : 50 g/l Hexaconazole
Formulasyon Şekli : Süspansiyon Konsantre (SC)
LD50 Değeri : Sıçanlarda Akut Oral 2189 mg/kg

Evdeki tüm çiçeklerimde (Begonya, gül, menekşe, kalanşo belki orkide)mantar veya küllenme var. Artık her neyse bilmiyorum. Bir arkadaşıma hasta olan gülümü vermiştim ziraatcıya götürmesi için. O da yukarıdaki ilacı vermiş. ncak uygulama şeklini belirtmemiş. Bu gün ikindi zamanı ilaçlayacağım. İkindi zamanı ilaçlamanın bir zararı olur mu? Bir de ilacı fısfısla sıksam yaprakları dahil sorun olur mu? Yakar mı acaba?

Eski 18-03-2013, 07:36   #563
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Sorumu cevaplayan olmadı, ne yazık; cevabımı yaşadım aldım. İlerde başına gelebilecekler için sonuçları yazmak istedim. İlk ilaçlamamı ikindi üzeri, fısfıslamak suretiyle yaptım. Hepsini balkona çıkardım(Kapalı balkon) 3 gün içinde gayet iyi gözüküyorlardı. Ben de tekrar ilaçladım. Yapraklar ıslaktı. Ertesi gün baktığımda bir çok yaprakta kararmalar olduğunu gördüm. Özellikle göbekteki yapraklar kararmıştı. 2. İlaçlama yaptığım gün baklonun camları açıktı. Soğuktan kararmış olabilir. İlaçlama arası 3 gün olduğu için ilaç yakmış olabilir. Yapraklar ıslak kalmıştı ondan kararmış olabilir. Ya da mantarın etki ettiği yerler kararmış olabilir. Emin olamıyorum.

Edit: menekşelerimin bir tanesi hariç hepsi şu anda çok sağlıklılar. Mantarın etkisinden dolayı gelişimleri yavaşlamıştı ancak baharın gelmesiyle toparlandılar. Kararan yapraklar hala üzerlerinde. Çiçeğe bir zararları yok ben de koparmadım. Mutlu mesut büyüyorlar.

Düzenleyen blaze ash : 11-11-2013 saat 17:33
Eski 18-03-2013, 19:52   #564
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kimyasallardan çekindiğim için öneride bulunamıyor ya da yardımcı olamıyorum sevgili blaze ash, umarım hayatta kalırlar...

Eski 24-03-2013, 16:19   #565
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Arkadaşlar benim de yapraktan yetiştidiğim menekşem bu hale geldi acaba neden olmuş olabilir?
Yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

serap ak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 16:51   #566
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Bu duruma genellikle düzensiz sulama ya da thrips denilen zararlı neden oluyor.

Sulamayı düzenli yapmıyorsanız, toprak su tutma özelliğini yitirmiş olabilir, toprak değişimi sorunu çözecektir. Hemen yanında duran saksıdaki toprağın görünümü bu olasılığı kuvvetlendiriyor.

Thrips ihtimalini karşı ise Chrysamed isimli ev içindeki haşereler için üretilmiş ilacı kullanmanızı öneririm. Toksik etkisi olmadığı için tercih ettiğim bir ilaç.

Eski 27-03-2013, 09:16   #567
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Teşekkür ederim yardımınız için hemen toprağını değiştireyim o zaman.
Çünkü mercekle baktım thrips yoktu.

maki01 beğendi.
serap ak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 17:12   #568
Yeni Üye

sssandersss's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Menekşemin yapraklarında ÇİZGİLER

Benim menekşemde de bu şekilde çizgiler meydana geldi. Daha önceki yorumlarda toprak değişimi önerilmiş ya da thrips gibi zararlı olabilir denmiş. Hem yazıları hem menekşemizi dikkatle inceledim. Fakat zararlı yoktu ve toprağı yeni değişti. Canımız çok sıkkın.
Sorunu nedir, ne yapmalıyız bilemedik.. Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğiz..

Eklenen Resimler

sssandersss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 19:19   #569
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2012
Benim menekşelerde de aynı sorun geçen sene olmuştu bu senede azda olsa var bana soğuk su verdiğin için demişlerdi.Ozamandan bu tarafa dikkat ediyorum ama yapraklarda yeniden oluşmaya başladı.Bitki ölmüyor ama çirkin bir görüntü oluyor herhangi bir zararlı görmedim yapraklarda sebebini bilen vardır herhalde benim gibi karacahil çiçek bakanları bilgilendirirlerse seviniriz.İyi akşamlar

sererdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 19:48   #570
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Düzenli sulama ( 32 ve 33. fotoğraflar) yapılıyorsa thrips dışında bir neden olabileceğini sanmıyorum.

African Violet Leaf-ID, Violet Leaf Problem, orchids, houseplants

Etiketler
menekşe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024