agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2012, 12:35   #361
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2012
Lahana görüntüsü

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Menekşe çok bakımsız kalmış sayın simran.

En dış sıradaki yaşlı yaprakları kesin. Saksıdaki toprağı boşaltın ve mümkün olduğu kadar toprağı temizleyin. Göbekteki genç yaprakların altında boyun oluşmuştur. O boyunu da içine alacak şekilde daha küçük bir saksıya yeni toprakla dikerseniz menekşe canlanacaktır. Yeni saksı çapının 8-10 cm den daha büyük olmaması gerekiyor. Ek besin vermediğiniz için 3-4 hafta gübre vermeyin demem gerekmiyor

Saksı ve toprak değişimi sırasında dikkat etmeniz gereken tek şey, büyüme merkezinin toprak üstünde kalması.
Merhaba,
Benzer bir durum var mı diye forumu incelerken Simran için verdiğiniz öneriyi okudum. Ancak başka bir sorun var gibi. Annemin en az 10-12 saksısında aynı durum var, ki annemin çok uzun yıllardır çok büyük ve sağlıklı bir koleksiyonu vardır. Artık hiç sağlıklı menekşesi kalmadı. Dışarıdan aldığımız menekşelerde de aynı sorun görüldü. Fotoğraflarını ekliyorum. Gerçi söylediğiniz yöntemi deneyeceğim ama farklı bir yorumu olan varsa öğrenmek isterim.

Teşekkürler

Eklenen Resimler

vildan_2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 13:02   #362
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
sevgili vildan_2,

Sizin menekşelerinizdeki sorun farklı, malesef mite gibi duruyor. Geçen sene teşhis koymakta geciktiğimiz için fazla sayı ve türde menekşelerimizi bu zararlı nedeniyle kaybettik.

Bu zararlıyı tanımak ve mücadele etmek için başlıkta yazılan mesajları Afrika Menekşesi Hastalık ve Zararlıları 'dan başlayarak okumanı öneririm.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 07:57   #363
Yeni Üye

Muka's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2007
bana da yardımcı olun lütfen menekşelerim hiç gelişmiyor(((((((

Muka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 15:03   #364
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Muka,

Boyutuna uygun saksı , hafif havadar geçirgen toprak, aydınlık direkt güneş ışığı almayan bir ortam ve uygun sulama ile menekşeleriniz gelişmemesi için bir neden yok.

Sizin menekşelerinizin neye ihtiyacı olduğunu anlamamız için detay bilgi ve fotoğraf eklerseniz yardımcı olmaya çalışırız .

Eski 09-04-2012, 23:00   #365
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba;
menekşelerimin çiçekleri çok güzel açıyor ancak birkaç gün sonra çiçeklerin hemen altından sapının belli bir yerine kadar pudramsı bir döküntü beliriyor ve çiçek kuruyarak değil de çürüyerek dökülüyor tabii ben dökülmeden kesiyorum
bu acaba neden kaynaklanır .Ben bütün çiçeklerini kestim ancak yeni büyüyüp açanlarda da aynı problem oldu.Dolayısıyla çiçekleniyor diye sevinirken seyredemeden kesiyorum zararlı olabilir diyerek?
Teşekkürler

Eklenen Resimler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2012, 12:39   #366
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili FIRUZAN,

Büyük olasılıkla unlu bit enfeksiyonu olabilir. Görüntü onu andırıyor. Unlu bit , yaprakların gövdeyle birleştiği bölgeye ve çiçeğe yerleşiyor.

Diğer bir neden ise trips dediğimiz zararlı ancak trips poleni dökülmesine neden olduğu için renk sarımsı ve miktar olarak çok daha az olmalı.

Eski 16-04-2012, 10:21   #367
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-10-2011
sayin malina ben menekselerimi yanlis yere yüklemisim,acaba oradan silme kolayligi yokmu,ilgilenen olurmu.

yesilgiresun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 23:08   #368
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

sevgilili yesilgiresun,

Afrika Menekşesi-Dört Farklı Köklendirme Denemesi deki mesajınızı ( Afrika menekşesi (Saintpaulia ionantha) ) taşımıştım. Bunun dışında taşınmasını istediğiniz mesajınız var mı?

Eski 21-04-2012, 11:51   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Merhaba... İki üç ay önce mor menekşemi kök çürüğünden kaybetme aşamasına geldim. Yapraklar dış kenardan itibaren yumuşamaya başladı. Forumdaki öneriler doğrultusunda kökü kesip, suda köklendirip yeniden diktim. Şimdi toparlanmaya çalışıyor. Menekşenin ortadaki büyüme bölgesi canlıydı erken müdahaleyle kurtarma şansım oldu.

Geçen hafta ise tam büyüyüp çok güzel açmaya başladığı zaman pembe menekşeme bir şeyler oldu. Menekşenin tam ortasından kuruyup çürümeye başladı. Orta kısım tamamen kurumasına rağmen dış yapraklar hep diri ve canlı görünüyordu. Üzerindeki minik tomurcuk bu halde bile açtı .Kökü kesip bir müdahale yapamadım çünkü büyüme bölgesi etkilenmişti. Menekşemi kaybettim kök çürüğünden başka bir sebep olmalı ama ne olduğunu bilemiyorum.

Eklenen Resimler

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2012, 14:33   #370
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili Rana+miraç,

Menekşelerinizdeki görüntü mite yani akarın neden olduğu tabloya çok benziyor. Bitki üzerinde çıplak gözle görmek mümkün olmuyor.

Bu zararlı geçen sene erken teşhis koyamadığımız için çoğumuzda büyük kayıplara neden oldu.

Bu menekşeni hemen çöpe at ve saksısını sıcak su ve çamaşır suyu ile dezenfekte etmeden kullanma. Çok bulaşıcı bir enfeksiyon, diğer menekşelerine bulaşmamış olmasını diliyorum.

Eski 21-04-2012, 17:49   #371
Ağaç Dostu

Teşekkürler maki ; İnşallah mite değildir daha dikkatli olup diğer bitkileri de takip edeceğim. Mite bulaştıktan ne kadar zaman sonra bitkiyi etkiler acaba ? Benim menekşem evde yetiştirilmişti . Yanında satın alınmış ama büyümesi çok iyi olan menekşem var. Etkeni taşıyan menekşe kendi etkilenmeyip taşıyıcı olup 3-4 hafta sonra diğer menekşeyi enfekte edip kendisi sağlıklı kalır mı ? İyice kafam karıştı ve panik oldum. Ortadaki yapraklarda deformasyon ,tüylü görünüm , sıkışık yaprak oluşumu olmadı. Bir iki gün içerisinde ortadan yumuşayıp çürüdü. Menekşemi karantinaya almıştım ve sonrada attım. Zaten orta kısmı tamamen kurumuştu kök kısmı da yumuşaktı.
Sularken bitki besini içeren suyu kök çevresine daha çok gelecek şekilde dökmüştüm. Sulama yaparken kök ve yeni yapraklara su gelmeyecek şekilde sulamanın önemi var mı? Saksı yanlarından sularsam sanki kökler suya ulaşamayacaklar gibi düşünmüştüm. Yanlış sulamada sebep olabilirmi bu duruma ?

Düzenleyen Rana+miraç : 21-04-2012 saat 18:22
Eski 21-04-2012, 23:58   #372
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kuluçka döneminin 1-2 hafta olduğu söyleniyor ancak havaların ısındığı bahar ve yaz aylarında geçmişte bir mite enfeksiyonu yaşanmış ise yeniden atağa geçebileceği de söyleniyor sevgili Rana+miraç.

Bu zararlı sağlıklı ve güçlü menekşelerde belirti verecek kadar çoğalmayabiliyor. Menekşenin susuz kaldığı ve ortam ısısının uygun olduğu dönemde harekete geçebiliyor. En tipik özelliği göbekteki taze yapraklarda renk değişimi ( gri-kahve) ve tüylerin uzaması.

sema62 ve Rana+miraç beğendi.
Eski 23-04-2012, 09:10   #373
Ağaç Dostu

menekşecibaba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2011
Galeri: 24
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rana+miraç Mesajı Göster
Teşekkürler maki ; İnşallah mite değildir daha dikkatli olup diğer bitkileri de takip edeceğim. Mite bulaştıktan ne kadar zaman sonra bitkiyi etkiler acaba ? Benim menekşem evde yetiştirilmişti . Yanında satın alınmış ama büyümesi çok iyi olan menekşem var. Etkeni taşıyan menekşe kendi etkilenmeyip taşıyıcı olup 3-4 hafta sonra diğer menekşeyi enfekte edip kendisi sağlıklı kalır mı ? İyice kafam karıştı ve panik oldum. Ortadaki yapraklarda deformasyon ,tüylü görünüm , sıkışık yaprak oluşumu olmadı. Bir iki gün içerisinde ortadan yumuşayıp çürüdü. Menekşemi karantinaya almıştım ve sonrada attım. Zaten orta kısmı tamamen kurumuştu kök kısmı da yumuşaktı.
Sularken bitki besini içeren suyu kök çevresine daha çok gelecek şekilde dökmüştüm. Sulama yaparken kök ve yeni yapraklara su gelmeyecek şekilde sulamanın önemi var mı? Saksı yanlarından sularsam sanki kökler suya ulaşamayacaklar gibi düşünmüştüm. Yanlış sulamada sebep olabilirmi bu duruma ?
Sayın Rana+Miraç
Cümlelerinizden anlaşılan bu bir besin zehirlenmesi.Yalnış veya fazla dozda verilen gıda ve besin yüklemesinden kaynaklanan bir çeşit zehirlenme , etkisini kısa zamanda gösterir ve çürüyüp ölüme yol açar.
Mite sıklamen akarının verdiği zarara çok benzer. Mite de gözle görülmeyen akarlar merkezdeki körpe yapraklara yerleşir sinsi sinsi gelişir.Yaprak rengi sapa en yakın bölgedestandart yaprak renginden daha açık yeşil renge dönüşerek ilk belirtileri verir.Son derece yavaş büyüyerek **** hiç büyümeyerek sarı , gri kirli bir renk alır , cansızlaşır.Tedavisi çok zordur 1 seneyi bulur.Çok yayılıcıdır , bitkiyi tecrit ve hijyen çok önemlidir.Diğer bitkilerinize bulaşıp onlarıda kaybetmek istemiyorsanız saksısıyla birlikte atmanız en iyi yoldur.Temiz yapraklardan çelik alıp bitkinizi üretebilirsiniz.

İkisindede bitkinin kurtuluşu yok gibidir.Ancak çok erken müdahale ile kurtarabilirsiniz.
(Sularken bitki besini içeren suyu kök çevresine daha çok gelecek şekilde dökmüştüm. Sulama yaparken kök ve yeni yapraklara su gelmeyecek şekilde sulamanın önemi var mı?)demişsiniz kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir konu.Sulamada ve bilhassa gübreleme veya ilaçlamada göbek kısmını ıslatmamaya dikkat edin.İlaçlamadan sonra göbek kısımlarında birikimler görürseniz kuru yumşak bir bez parçası veya kağıt mendille fazla suları alın.
Kolay gelsin.

menekşecibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2012, 10:30   #374
Ağaç Dostu

Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Menekşedeki bozulmanın kısa sürede olması ve yaprak değişiklikleri olmaması beni de şüphelendirmişti. Bundan sonra sulama için dikkat ediyorum ve mite için de uyanık olacağım. Sorularımıza uzun ve güzelce verdiğiniz cevaplar için tekrar teşekkürler her işte olduğu gibi usta çırak arası iletişim çok önemli. Bol çiçekli günler dilerim

Eski 25-04-2012, 17:12   #375
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Menekşemin bir kaç yaprağında bu görünüm meydana geldi. Bunun dışında bitki sağlıklı, ama ne olduğunu anlayamadım. Bu konuda bilgisi olan varmı?

Eklenen Resimler

Düzenleyen ilknur aşık : 25-04-2012 saat 17:12 Neden: ekleme
ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2012, 07:53   #376
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Bu görünüm genelde en altta ki yaşlı yapraklarda oluyor. Genelde alınmayıp çiçek üzerinde bekletilince. Ben bunun çözümünü Yapraklar çok yaşlanmadan koparmakta buldum. Neyin neden olduğununa gelince fazla güneş ışığının etkisi ile yanlış ve orantısız besin takviyesi oluyor diye düşünüyorum. Ama güneşin etkisi çok fazlaaa....

sema62 beğendi.
özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 08:08   #377
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Özlem hanım yardımlarınız için çok teşekkür ederim, ama bu yaprak göbekten 2,sıradaki yaprak. Çok fazla güneş veya besin takviyesi de mümkün değil. Ben zaten bitkilerime tavsiye edilenden daha az oranda besin veriyorum. Yani seyreltik. Bitki genel olarak sağlıklı, çözümünü bulamadım, ama kestiğim yerlere kömür tozu sürdüm. Bekliyorum

özlem11 beğendi.
ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 08:17   #378
Ağaç Dostu

Valla ilknurcum ben öyle olanları temizliyorum... Çaresi yok sanırım. Menekşede alt yaprakların çoğunda varsa çıkarıyorum iyice temizleyip gençleştirme yapıyorum yeniden ekiyorum..

Eski 02-05-2012, 19:37   #379
Yeni Üye

aylinki's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Benim güzelliklerim...

Merhaba, benim de 5 tane Afrika menekşem var.. 4 tanesi birarada. toprakları sürekli minik sinek yapıyor. Bunun için Bauhaustan ilaç aldım,bir süreliğine kayboldu sinekler. Ancak tekrarlıyor. Diyeceksiniz ki fazla sulanmaktan mı? Eğer öyle olsaydı çoktan çürümüştü menekşelerim. Sizce ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Selim orhan beğendi.
aylinki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 19:44   #380
Ağaç Dostu

Hakkı Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 8
Afrika menekşesi konusunda çok bilgili arkadaşlarımız var. Eminim ki size yardımcı olacaklardır. Ama menekşelerinizin renkleri çok güzel tebrik ederim..

Hakkı Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 01:06   #381
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili aylinki,

Öncelikle sitemize ve Afrika Menekşesi bölümüne güzel menekşelerinizle hoşgeldiniz. Aralarında bir tane de alacalı (variegated ) türde özel bir menekşeniz var. Çiçekleriniz o kadar gür ki " Alacalı yaprak acaba hangisine ait" diye incelemek durumunda kaldım, kutluyorum

Torfun neden olduğu sinekle bazen bir iki uygulamada baş etmek mümkün olmayabilir. Torfa bıraktıkları yumurtalardan yeniden çıkabiliyor. Birer hafta arayla sinekler tamamen ölünceye kadar ilaç uygulamaya devam edebilirsiniz.

Toksik etkisi olmayan ev haşareleri için üretilen Chrysamed bu sineklerde oldukca etkili , öneririm

Eski 03-05-2012, 11:17   #382
Yeni Üye

aylinki's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2012
Sevgili Maki ve Hakkı bey,teşekkür ederim yorumlarınız için. Bu siteyi geç keşfettiğim için üzgünüm aslında. Ben de birazdan tüm çiçeklerimi paylaşacağım sitede. Sevgiyle kalın...

aylinki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 11:56   #383
Ağaç Dostu

Chrysamed ilacını evzanemi yapı marketmi yoksa ziraii ilaç satan yerden mi almamız gerek. Birde toprağamı uygulayalı yaprağamı? Aslında sinek ilacıda etkili oluyor ama beni hasta ettiği için kullanamıyorum...

Eski 03-05-2012, 12:11   #384
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Yapımarketlerde var sevgili özlem, yakın tarihte Fahriye aldı sanırım. Konya için ondan adres alabilirsin.

Sulandırılmış halini Praktiker'den , konsantre halini ise veterinerimizden almıştım.

özlem11 beğendi.
Eski 14-05-2012, 15:08   #385
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2011
menekşelerimin üzerinde alt yapraklarda beyaz toz gibi lekeler var. Acaba unlu bit denilen hastalıkmı.Resimlerinide ekleyeceğim.Bu zararlı menekşeleri tamamen öldürürmü.

_nihann_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 19:43   #386
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2012
merhaba ben menekşeleri çok seviyorum çok güzel çiçek actılar yanlız menekşemde oluşan pamuksu ve yapışkansı hastalık oldu çok üzülüyorum bunu nasıl iğleştirebilirim
lütfen yardım !!!! (ACELE)

Düzenleyen nurmus : 22-05-2012 saat 19:44 Neden: yanlış yazdım
nurmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 17:01   #387
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
böcekler sardı

Menekşelerimden ikisinin yapraklarında beyaz beyaz tüy gibi, böcek olduğunu düşündüğüm şeyler vardı ve hiç hareket etmiyorlardı. Menekşemin çiçekleri de 1 hafta içinde soldu. Bügün baktım ki turuncu renkli böcekler var, çiçeklerin üzerinde ve menekşenin göbek kısmında. Sanırım o beyazlıklar bu böceklerin larvasıydı. Elimle temizledim ancak mutlaka kalmıştır içinde. Bunlara nasıl çare bulabilirim?

beyazlıklar
Name:  fotoğraf (46).jpg
Views: 7003
Size:  35.9 KB

böcekler
Name:  fotoğraf (47).jpg
Views: 8975
Size:  56.0 KB

bu da ikincinin 1 hafta önceki hali
Name:  fotoğraf (40).jpg
Views: 7064
Size:  45.6 KB

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 18:41   #388
Ağaç Dostu

unlu bitttt onlar

Eski 26-05-2012, 19:11   #389
Ağaç Dostu

Unlu bit çiçeklerin üzerinde de mi oluyor? Ben sadece yapraklarda olduğunu sanıyordum.

Eski 26-05-2012, 19:55   #390
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özlem Mesajı Göster
unlu bitttt onlar
Daha önce saksıda dereotu yetiştirmiştim. Unlu bit bulaşmıştı dereotlarıma. Onlara hiç benzemiyorlar. Ve hiç hareket etmiyorlar. Unlu bit larvası mı yoksa? Peki diğer böcek nedir ve nasıl kurtulurum?

Rana+miraç beğendi.
blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
menekşe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024