agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni336Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2011, 19:28   #271
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Sevgili blaze ash,

Tomurcukların açmadan dökülmesi genellikle bitki yeterince su, besin alamadığı zaman oluyor. Toprak karışımı olarak sadece torf kullanıldığında bu duruma daha sık raslıyoruz.

Üstten sulama yapıldığında su, torf tarafından emilemeden hızla süzülüyorsa toprak değişimi yapmanız gerekiyor. Çünki torf bir kez kuruyunca su tutma özelliğini kaybedebiliyor ve bitki besinsiz, susuz kalıyor.

Diğer bir neden de trips denilen zararlı olabilir ancak menekşeniz sağlıklı , öncelikle toprağı kontrol etmenizi öneririm.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2011, 00:56   #272
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2011
Galeri: 6
sevgili maki01,

ilgiyle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. en kısa zamanda torfa perlit karıştırarak topraklarını değiştireceğim. başka bir şey eklemeli miyim?

bir sorunum daha var menekşelerimin topraklarında bazı şeyler gördüm resimlerini ekliyorum. Bunlar nedir ve neden olmuştur yardımcı olur musunuz?

menekşeleri musluktan aldığım su ile suluyordum. daha sonra buradan okuduklarıma dayanarak musluk suyunu ayrı bir kapta dinlendirdikten sonra suladım. bu sorunlar ondan sonra oldu. alakası var mı bilmiyorum ama eklemek istedim.
Name:  fotoğraf (8).jpg
Views: 10617
Size:  36.4 KB
bu resimde toprağın yüzeyinde minik minik görünenler nedir? sanki yosun oluşmaya başlıyor gibi
Name:  fotoğraf (9).jpg
Views: 10135
Size:  43.2 KB
bu da saksının kenarında toprağın yüzeyine yakın bir yerdeydi. beyaz kök gibi. ama kök değil

Name:  fotoğraf (7).jpg
Views: 9929
Size:  43.8 KB

neler oluyor menekşelerime? çok üzülüyorum çooook

blaze ash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2011, 18:16   #273
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

bunların ne olduğunu bilen, yardım edecek kimse yok mu?

Eski 12-11-2011, 19:22   #274
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili blaze ash,

Emin olmamakla birlikte menekşelerinize zarar verecek bir zararlı gibi gelmedi bana.

Yosun aşırı nemli toprakta ve fazla ışıkta gelişiyor. Yosun olduğunu sanmıyorum.

Mantar olabilir mi? Yabancı bir bitkinin bence mantarın kökleri gibi duruyor. Mantarlar nemli ortami seviyor ve zaman zaman benim menekşelerime de misafir oluyorlar. Bri süre bekleyip daha sonra koparıyorum.

Toprak karışımına gelince en büyük menekşe topluluğu olan AVSA ( African Violet Society of America ) 1/3 oranında torf, perlit ve vermukuliti saksı harcı olarak öneriyor. Ben, perliti biraz arttırıp vermikuliti azaltıyorum. Belli boya geldiklerinde fitilli sulamaya geçtiğim için inorganik malzemeyi bol kullanıyorum.

Eski 24-11-2011, 23:04   #275
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Sevgili arkadaşlar,
Benim afrika menekşem şu anda bol çiçekli ama yapraklarda fotoğraflarda görülen kahverengi lekeler mevcut.Bu lekelerin nedeni acaba ne olabilir?
Menekşemi 2-3 günde bir kaliteli su ile suluyorum.Pencere önünde direkt güneş ışığı almayan ama aydınlık bir yerde duruyor.
İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2011, 23:58   #276
Ağaçsever

didemad's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2011
lütfen yardımmmm!!!!!!!! ( menekşemin topragını incelediğimde gümüş rengi oldukça minik böceklere rastladım ne yapabilirim ..nolur yardımcı olun bana menekşemi kaybetmek istemiyorum

didemad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2011, 17:49   #277
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

İlk sayfadaki fizban arkadaşın paylaştığı resimdekilere benziyor mu acaba?

Eski 30-11-2011, 18:08   #278
Ağaçsever

didemad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blaze ash Mesajı Göster
İlk sayfadaki fizban arkadaşın paylaştığı resimdekilere benziyor mu acaba?
ewt benziyor falat benimki yaprakta değil toprağında şimdi baktım kaybolmu görünüyor diplere saklanmış olabilirlermi ? :/

Eski 30-11-2011, 18:37   #279
Ağaçsever

didemad's Avatar

bunlar da benim menekşelerim ..

Eklenen Resimler

Eski 30-11-2011, 18:40   #280
Ağaçsever

didemad's Avatar

işte bu menekşemde gördüm ..dediğim canlıları..gözle zor görünüyor..fotoğraftada cıkmadılar ******...daha cok genç menekşem..ölmesini istemiyorum

Eklenen Resimler

Eski 30-11-2011, 19:18   #281
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartal124 Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar,
Benim afrika menekşem şu anda bol çiçekli ama yapraklarda fotoğraflarda görülen kahverengi lekeler mevcut.Bu lekelerin nedeni acaba ne olabilir?
Menekşemi 2-3 günde bir kaliteli su ile suluyorum.Pencere önünde direkt güneş ışığı almayan ama aydınlık bir yerde duruyor.
İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Bu lekeler her şeye rağmen güneş yanığı gibi duruyor sayın kartal124. Özellikle yapraklar ıslakken direk ışık alınca bü tür yanıklar oluşabiliyor.

Yine de araştırıp, farklı bir neden öğrenirsem burada paylaşırım.

Eski 30-11-2011, 19:21   #282
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili didemad, böceği göremeden kesin tanı koymak zor. Bu koşullarda ancak toprak değişimi önerebilirim.

Yeni toprağı 100 derecede ısıtılan bir fırında 15 dakika kadar pastorize etmeniz yararlı olacaktır.

Eski 30-11-2011, 20:14   #283
Ağaçsever

didemad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maki01 Mesajı Göster
Sevgili didemad, böceği göremeden kesin tanı koymak zor. Bu koşullarda ancak toprak değişimi önerebilirim.

Yeni toprağı 100 derecede ısıtılan bir fırında 15 dakika kadar pastorize etmeniz yararlı olacaktır.

ama menekşeyi 2 ay önce bulunduğu saksıya taşımıştım..şimdi toprağını değiştirmem herhangi bir sorun çıkarır mı :/ bu arada ilgilendiğin için saol

Eski 30-11-2011, 21:42   #284
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Bu konularda yeniyim aslında ama eğer sorun varsa toprakta, değiştir bence. Yoksa menekşeyi kaybedebilirsin. Forumda okuduklarıma dayanarak şunu söyleyebilirim. Köklerine zarar vermeden toprağını tamamen boşaltıp, köklerini suda yıkayıp yeni toprağa dikebilirsin. Ben denemedim ama bazı arkadaşlar arap sabununu sulandırıp fısfısla sulayarak bazı zararlıların uzaklaştırılacağını yazmışlar. Haftada 1 defa yapın demişlerdi. (Yanlışım varsa lütfen düzeltin.)

Eski 30-11-2011, 22:31   #285
Ağaçsever

didemad's Avatar

teşekkürler...ama bugün baktım o böcekleri görmedim :/

Eski 30-11-2011, 22:55   #286
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Demek ki toprağında zararlı yumurtaları var didemad, en iyisi toprağını da değiştirip yeni bilinen bir markanın toprağını al Şaka tabii, elindeki toprakta zararlı yumurtaları varsa , yüksek ısı ile ( 100 derece) yumurtalardan kurtulabilirsin.
Menekeşenin yakınlarında başka bitkiler varsa onlardan da taşınıyor olabilir.

Bir de böcek göremedim diyorsun ya etrafta uçuşan minik sinekler var mı? Belki de büyüyüp, torf sineği oldular ve uçuşuyorlar

Eski 01-12-2011, 00:00   #287
Ağaç Dostu

blaze ash's Avatar

Alıntı:
Bir de böcek göremedim diyorsun ya etrafta uçuşan minik sinekler var mı? Belki de büyüyüp, torf sineği oldular ve uçuşuyorlar
Bir yaşıma daha girdim. Torf sineği de mi var?
Benim kalanchoe'larımın birinin etrafında ve bir menekşemin saksısında gördüm bir kaç gün önce ben dışarıdan gelmiş yumurtlamıştır diye düşünmüştüm. Demek torftanmış.

Evimde menekşelere yakın cam önünde cam güzellerim vardı. Birinin yapraklarının üstü küflenmiş gibi beyaz beyaz oldu. Tabağında çok minik bir sinek yavrusu gördüm. Balkona çıkarıp etrafına sinek ilacı sıktım. Daha sonra menekşemde gördüm.

Peki bu sinekler zararlı mıdır? Tedavisi nedir?

Eski 01-12-2011, 13:14   #288
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Toksik etkisi olmayan Chrysamed-S isimli haşare ilacını kullanıyorum sevgili blaze ash. Ya da sinek ilacını direkt bitkiye gelmeyecek şekilde uzaktan sıkıyorum, etkili oluyor.

Eski 01-12-2011, 16:27   #289
Ağaçsever

didemad's Avatar

Alıntı:
Demek ki toprağında zararlı yumurtaları var didemad, en iyisi toprağını da değiştirip yeni bilinen bir markanın toprağını al Şaka tabii, elindeki toprakta zararlı yumurtaları varsa , yüksek ısı ile ( 100 derece) yumurtalardan kurtulabilirsin.
Menekeşenin yakınlarında başka bitkiler varsa onlardan da taşınıyor olabilir.

bu yüksek ısıyı nasıl uygulayacağım peki :S

Eski 01-12-2011, 18:02   #290
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Fırını 100 derecede çalıştırıp ısınmasını bekliyorum. Toprağı hafif nemlendirip 15-20 dakika fırında pişirdikten sonra, fırını kapatıp soğumasını bekliyorum.

Hepsi bu kadar

Eski 02-12-2011, 02:32   #291
Ağaçsever

didemad's Avatar

tskler..

Eski 02-12-2011, 09:15   #292
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Şu hep aklımda bir soru olarak kalmıştır!
Peki mikrodalga fırında olabiliyor mu?
Yapan oldu mu? oldu ise nasıl? Paylaşırlarsa sevinirim.
Şimdiden teşekkür ediyorum yanıt için.

yeşillim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2011, 13:58   #293
Ağaçsever

didemad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşillim Mesajı Göster
Şu hep aklımda bir soru olarak kalmıştır!
Peki mikrodalga fırında olabiliyor mu?
Yapan oldu mu? oldu ise nasıl? Paylaşırlarsa sevinirim.
Şimdiden teşekkür ediyorum yanıt için.
mikrodalga olmaz bnce diye düşünüyorum ama :S

Eski 02-12-2011, 23:36   #294
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sevgili yeşillim,

Bir mesajda mikrodalgada yapılan pastorizasyonu okumuştum. Bulabilirsem paylaşırım

Eski 08-12-2011, 12:02   #295
Ağaçsever

rain_man's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2009
kök çürümesi belirtileri gösteren menekşemi, sıcak ve kuru hava üfleyen bir ısıtıcının üstüne koymamın, çürümeye neden olan nemi azaltması bakımından faydası olabilir mi? yoksa başka yöntemler mi denenmeli?

rain_man Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 17:03   #296
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kök çürümesinin nedeni aşırı neme bağlı olarak toprakta gelişen bir mantar sevgili rain_man. Bu nedenle toprağı kurutmanızın bir faydası olmayacaktır.

Daha önce yaptığım bir çalışmaya buraya da kopyaladım

Eski 08-12-2011, 17:10   #297
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Afrika Menekşelerin Kök Çürümesi ( Root Rot)

Kök çürümesi (Root Rot) sonucu menekşe kaybının, bir kez hastalanırsa önlenemez olduğunu düşünüp, üzerine de internettte hastalığı araştırmaya zaman ayıramayınca sonuç güzel menekşelerimin kaybı oldu.

Dün sorunun sadece bende olmadığını kavrayınca kısa bir araştırma yaptım. Dr. Optimara'nın sitesinde oldukça faydalı bilgiler buldum.

Sevgili katmer, haklısın Kök çürümesine neden olan hastalık aşırı sulamaktan kaynaklanan Cylindrocarpon mantarı imiş. Aşırı sulama yapmasak da saksıyı gereğinden büyük tuttuğumuz zaman, menekşenin kök sistemi saksıdaki tüm suyu alamayacağı için farkında olmadan aşırı sulamaya neden oluyormuşuz.

Bu benim chimera'mın başına gelen olmalı. Saksı değiştirip daha büyük bir saksıya almıştım. Düşününce, saksı değişimlerinin ardından bu olayı daha sık yaşadım gibi geliyor.

Son olarak uzun süre susuz kalan bir bitkiye, birden su vermenin de buna neden olabileceği söyleniyor.

Belirtiler:

1- Menekşenin yapraklarının olduğu çanak kısmının tamamen kökten ayrılması

2- Çürümüş kökler

3- Kökler üzerinde sarı ya da sarımsı kahve çizgiler

Diğer belirtileri ise alt yapraklardan başlayarak, yaprakların önce sarı gri daha sonra koyu bir renk alacağını, giderek şeffaflaşıp jelimsi yumuşak bir dokuya dönüşeceğini anlatmış.

Gelelim kurtarmak için neler yapılabileceğine

Öncelikle mantarın neden olduğu bir hastalık olduğunun bilerek diğer menekşelerden ayrılmasını , mümkünse farklı bir odada bakımının yapılmasını söylüyor.

Hasta menekşeyi saksısından çıkarıp , köklerdeki tüm toprağı dikkatli bir şekilde alıyoruz. Hasta olan tüm kökleri kesip, kükürt püskürtüp, temiz steril bir toprakla oldukça küçük bir saksıya dikiyoruz. Toprak harcını mantar ilacı ( Kphite?? ) eklememiz öneriliyor.Sulamaya çok dikkat etmek gerekiyor. Bir de 4-6 hafta süreyle gübre verilmemesi öneriliyor.

Yazıyı okuyunca çok sayıda hata yaptığımı farkettim. Özellikle mantar düşünmediğim için hasta menekşenin toprağını, saksı değişimlerinde kullanmam olayın diğer menekşelerime de yayılmasına neden oldu.

Son hasta menekşeme anlatılanları uyguladım, umarım kurtulur.

Eski 08-12-2011, 21:49   #298
Ağaçsever

rain_man's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2009
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler sevgili Maki, aynen uygulayacağım, yalnız kafama takılan bir nokta daha var. Menekşem şu an tomurcuklanmış durumda, üzerinde oldukça fazla tomurcuk var açan çiçekleri de oldukça sağlıklı görünüyor, kök çürümesi varken çiçeklerin bu kadar sağlıklı olması normal bir durum mu acaba?

rain_man Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 22:37   #299
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Kök çürümesi öncelikle en dış yapraklarda belirti veriyor. Yapraklar önce soluyor, daha sonra ise yaprak sapının gövde ile birleştiği bölüm yarım cm kadar kahverengi siyah renkle çürüyor.

Menekşeniz sağlıklı çiçekler veriyorsa bence kök çürümesinden söz etmek doğru değil. Köklerde çürüme başlamış olsa bitki besin alamaz ve de tomurcuk vermiş olmuş bile çiçek açmadan solar veya çürürdü diye düşünüyorum.

Bu durumda toprağın kurumasını beklemek yerine, toprak değişimi yapmanızı öneririm. Çiçekli iken toprak değişiminin köklerde büyük hasar olmadığı sürece olumsuz etkisine ben tanık olmadım. Toprak değişiminin gerekli olduğunu düşündüğüm çiçekli, çiçeksiz menekşelerimde teredüttsüz değişimi yapıyorum.

Kağıt havlu ya da gazete üzerinde bekleterek fazla suyu almak da bir çözüm olabilir.

Eski 09-12-2011, 12:00   #300
Yeni Üye

ntetik73's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2011
Afrika menekşesi forum sitesine de yazmıştım.Burada da paylaşmak istedim sorunumu.Belki yardımcı olan çıkar...Aynı sorunu yaşayan olmuş olabilir..Geçen hafta beni çok sevindirerek çiçek açan menekşemin bir kaç tomurcuğu vardı.Tomurcuk önceden sağlıklıyken birden 2-3 gün içinde sararıp kurumaya başladı.Gübre,çiçek coşturan falan kullanmıyorum.Hazır aldığım torfta ve sadece dinlenmiş su ile suluyorum.Yardımlarınızı bekliyorum..Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

ntetik73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
menekşe

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024