agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2006, 19:20   #31
Yeni Üye

kalanchoe's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2006
Menekşem tomurcuklarının bazılarını düşürcek galiba incelmeye başlamoş çünkü.Neden kaynaklanıyor olabilir?

kalanchoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2006, 22:14   #32
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Satın aldığın yerde kimbilir nasıl bakılıyordu zavallı. Bence yer değişikliğinden strese girdi. Merak etme bu çiçekler solsa da yenilerini açar..

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 11:42   #33
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ödevlere Yardim Talepleri Başlığında yardım almak için neler yapmanız gerektiği anlatılıyor. Bu arada Sorularınıza cevap alabilmek için nelere dikkat etmelisiniz? başlığına da bir bakmanız gerek.

Hoşgeldiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 14:30   #34
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2006
afrika menekşem var tek yaprak..zamanı gelince Muğla'ya gidip cezayir menekşesi arayacağım dağ başlarında...bilgilerimi de sizinle paylaşırım.

buarada afrika menekşesi ile ilgili bilgilendirici yazılar yazan abi/abla ve arkdaşlarıma sonsuz teşekkürler...evdeki tek yaprak için çok yararlı oldu...

Buarada bir soru da ben yönelteyim,sadece afr. menekşesi için değil diğer bitkiler ve fidanlarım için;

güvercin gübresinin çok faydalı oldugunu duydum,saksı bitkileri için de kullanabilir miyim?özellikle afrika manakşesi için?

peki diğer doğal gübreler için öneriniz var mı?

renovatio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2006, 14:40   #35
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Renovatio güvercin gübresi çok yüksek oranda azot içeriyor. Ben olsam kullanmam hele ki iyi yanmamışsa ...Ev bitkilerine çok kuvvetli gelir.

Eski 14-12-2006, 15:00   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2006
bitki için azot tabletler atıyorum demişti üstte bir kullanıcı,peki ben çok az atsam güvercin gübresinden?bir faydası olur mu?zaten doğal gübreleri iyice yandıktan/kuruduktan sonra verilmesi gerektiğini öğrenmiştik...

tavuk veya diğer bütük hayvan gübreleri için düşünceniz?

renovatio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2006, 17:12   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
afrika menekşesini çoğaltırken yaprağı sapından mı yoksa kendisini mi dikmeliyiz.ayrıca köklendirip mi ekmeliyiz,yoksa direk ekebilirmiyiz.
ben doğrudan yapraktan ekiyorum. Yaprağı yanlamasına saksıya ek. En önemliside mutlaka EKİM ayında ek.

ülküdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2006, 17:15   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sayın ülküdemir;
Üyeler için Kullanım Kılavuzu sayfasında forumu verimli kullanabilmek için bazı bilgiler bulacaksınız.
Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... başlığında kendinizi tanıtırsanız seviniriz.

Hoş geldiniz

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2006, 13:41   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2006
Exclamation

merhaba,ben küçük bir ilçede yaşadığım için menekşe renklerini bulmakta zorluk çekiyorum.İstediğim renkleri internet üzerinden alabileceğim bir yer biliyorsanız,bana e mail atarsanız sevinirim.Ayrıca elinizde fazla renginiz varsa ve vermek isterseniz,posta ve diğer masraflarınız karşılarım.İhtiyacım olan renkler beyaz,koyu katlı mor,koyu pembe kırmızı gibi.şimdiden teşekkürler.

SEBAHAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2006, 14:31   #40
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

ilahi SEBAHAT. Çok güldüm. Kırmızı menekşe istemişssin. Öyle bir renk yok menekşede. Ah keşke olsa, ben de isterdim. Belki bordo renginde olanlardan bahsetmişssindir. Ne dersin...

Eski 04-01-2007, 10:07   #41
Yeni Üye

merhaba.yıllar önce koyu pembe,vişne çürüğü kırmızı gibi bir renk menekşe almıştım antalyadan ,kısa sürede öldü.nedense hazır aldığım menekşeler çabuk ölüyor,siz nedenini biliyormusunuz.Alır almaz saksısını değiştirmek mi ? gerekiyor veya toprağını.alırken siz nelere dikkat ediyorsunuz.

Eski 04-01-2007, 10:15   #42
Yeni Üye

benim daha önce çalıştığım yerde menekşe hastası bir arkadaşım vardı.iki ayrı renk menekşeyi,beyaz ve mor gibi en iyi birer dalını alır,mor menekşenin dalını alta doğru ama tamamen yarmadan bir kesik atar sonrada içine ucunu incelttiği beyaz menekşeyi sokardı.bunları nazikçe saksıya yerleştirir,ebrili menekşeler elde ettiğini söylerdi.Diktiğini gördüm,ama sonuçları bir fiil görmedim.bu yıl bende deneyeceğim,belki başarılı olurum.iyi günler.

Eski 04-01-2007, 11:34   #43
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Benimde bayram da bir mor menekşem sizlere ömür, öldü. Sebebi gece çok soğuk olması ve benim kombinin derecesini en aza indirmiş olmamdır. Yapraklar sanki haşlanmış gibiydi. Toprak hizasından gövdesini kestim. Bkatım ki kökler tamamen çürümüş. Gövdenin sağlam yerine gelene kadar kesmeye devam ettim ve sonra yeni bir saksıya torf koyup, diktim. Bu ameliyatı daha önce diğer bozulan menekşelerime de defalarca uygulamıştım ve her seferinde başarılı olmuştum. Umarım bu sefer de başarılı olurum. Gövdeden yeni kökler verip tekrar canlanmasını bekleyeceğim. Tek korkum kış aylarında olmamızdan dolayı yavaş gelişecek olması veya kıştan dolayı tutmaması...

Eski 08-01-2007, 09:14   #44
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bir menekşe aldık almasına pişman oldum .Aldığımda biraz sorunluydu.Ama katmerli olduğu için aldım.Şu an çiçek yok fakat yeni çıkan filizlerin uçları kuruyor.Neden olabilir ?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2007, 23:00   #45
Ağaçsever

city35's Avatar

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Merhaba arkadaşlar.Ben de afrika menekşesi fanatiği olarak nihayet aranızdaki yerimi alıyorum.Yalnız dikkat ettiğim her gün girip bu topiğe bakıyorum fakat hiç bir hareketlenme yok.Nerdesiniz arkadaşlar?Menekşeleriniz nasıl?Ben menekşemi alalı 3.haftayı doldurdum ve şu anda gayet sağlıklı gözüküyor.Yaprakları iyice yayıldı ve gelişti.Sürgünleri büyümeye başladı.Şu anda menekşem sıcak bir ortamda.Ani ısı değişimlerinden ve cereyandan koruyorum.Çiçeği alttan tabağına hazır içme suyu koyarak suluyorum.Gerçi şu ana kadar bir kere suladım ve kış aylarında ne kadar sürede bir su vermek gerekiyor?Yanlış yapmak istemiyorum.Hafta sonu da sıvı bitki besini alacağım menekşem için.Sanırım onu da ayda bir defa kullanmam gerekiyor değil mi?Sorularımı yanıtlarsanız sevinirim.Bu sefer çok azimliyim.Bazı şeyleri önceden bilmeyerek yanlış yapıyormuşum.Bu yüzden menekşelerim bozuluyordu.Şu anda sanırım başaracağım.Paylaşımlarınızı bekliyorum.Bol çiçekli menekşeler diliyorum herkese...

city35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 11:36   #46
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
merhaba.ben geçen hafta migrostan pembe-beyazlı,Koçtaştan pembe katmerli aldım.Şu anda durumları iyi.1-2 hafta sonra yapraklarından çoğaltmayı düşünüyorum.Diğer menekşelerime nazar değdi.yaklaşık 1 yıl boyunca açtılar.şu anda durumları fazla iyi değil.yoksa dinleniyorlar mı?Bitki besini alacaksanız Menekşeler için özel olanları var

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 14:05   #47
Ağaçsever

city35's Avatar

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Yeni aldığınız menekşelerinize uzun ömürler ve bol çiçekler diliyorum.Ben de zaten menekşe için hazır sıvı besinlerden alacağım.Siz menekşelerinize kışın ne kadar zamanda bir su veriyorsunuz?

city35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 12:42   #48
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi city35 Mesajı Göster
Yeni aldığınız menekşelerinize uzun ömürler ve bol çiçekler diliyorum.Ben de zaten menekşe için hazır sıvı besinlerden alacağım.Siz menekşelerinize kışın ne kadar zamanda bir su veriyorsunuz?
Toprağı kurudukça.
Ben üstten su veriyorum, yapraklarına değdirmeden.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 14:43   #49
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

http://www.koctas.com.tr/index.aspx?ido=urun&id=458
http://www.koctas.com.tr/# burada aylık katalog fiyatlarını gözden geçirin.fiyatlar çok cuzi

Eski 16-02-2007, 14:48   #50
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

http://www.bahcenet.com/modules.php?...rder=0&thold=0
Sulama

Afrika Menekşesi orantılı nemin yanında yaz aylarında bol suya gereksinim gösteren bir bitkidir. Bütün bir yıl boyunca sürekli çiçek açabilen bitkinin yaz ve sonbahar esas çiçeklenme mevsimi olup, kışın dinlenme ile geçirmeleri sağlanmalıdır. Bu dönemde, çiçeklenme başlangıcına değin verilen su miktarı azaltılmalıdır. Sulama sırasında lekelenmelerini önlemek için suyun yapraklara değmesi sağlanmalı, ayrıca yapraklara su püskürtülmelidir. Dikkat edilecek başka önemli konu da, sulama suyunun ılık olması gerektiğidir.

Eski 17-02-2007, 20:24   #51
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
http://www.bahcenet.com/modules.php?...rder=0&thold=0
Sulama

Afrika Menekşesi orantılı nemin yanında yaz aylarında bol suya gereksinim gösteren bir bitkidir. Bütün bir yıl boyunca sürekli çiçek açabilen bitkinin yaz ve sonbahar esas çiçeklenme mevsimi olup, kışın dinlenme ile geçirmeleri sağlanmalıdır. Bu dönemde, çiçeklenme başlangıcına değin verilen su miktarı azaltılmalıdır. Sulama sırasında lekelenmelerini önlemek için suyun yapraklara değmesi sağlanmalı, ayrıca yapraklara su püskürtülmelidir. Dikkat edilecek başka önemli konu da, sulama suyunun ılık olması gerektiğidir.
Çiçeksever arkadaşım acaba yanlış mı yazmışsın ? Sulama yaparken suyun yapraklara değmemesi gerekiyor üstelik menekşe, yapraklara direkt olarak su püskürtümesinden pek hoşlanmaz ,biraz uzağına su püskürtmek gerekir.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 04:41   #52
Ağaçsever

EnquiRe's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2007
Afrika menekşesi fanatiği olarak aranızda olmaktan mutluyum. İsteyenler olursa çiçeklerimin yapraklarını sizlerle paylaşabilirim ve hatta ben derim ki MÇK(Mum Çiçeği Kardeşliği) gibi biz de bir kardeşlik oluşturalım paylaşalım! hazır bahar gelmeden budadığımız yapraklar boşa gitmesin..

EnquiRe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2007, 00:17   #53
Ağaçsever

EnquiRe's Avatar

Ben evdeki afrika menekşelerimin yapraklarını budayıp üretmek istiyorum. Bu işlem için yaprakları en yakın ne zaman kesmeliyim? suya mı koyup köklendireyim yoksa direk toprağa(nasıl bir karışımlı) mı dikeyim? Oksijenli su bana ne kadar yardımcı olur ve nasıl kullanmalıyım? Çok soru sordum sanırım cevaplarsanız ürettiğim menekşeleri sizlerle de paylaşmayı düşünüyorum..

Eski 19-02-2007, 07:05   #54
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EnquiRe Mesajı Göster
Ben evdeki afrika menekşelerimin yapraklarını budayıp üretmek istiyorum. Bu işlem için yaprakları en yakın ne zaman kesmeliyim? suya mı koyup köklendireyim yoksa direk toprağa(nasıl bir karışımlı) mı dikeyim? Oksijenli su bana ne kadar yardımcı olur ve nasıl kullanmalıyım? Çok soru sordum sanırım cevaplarsanız ürettiğim menekşeleri sizlerle de paylaşmayı düşünüyorum..
Ben menekşelerimin yapraklarımdan ,alta düşmüş olan ,varsa ,onu hemen kopartırım ve ayrı bir saksıya yatırırım üzerine az birşey toprak serpiyorum. Her ay denedim ve oldu.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2007, 08:50   #55
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Afrika menekşesinden istediğiniz herhangi bir zaman çelik alabilirsiniz. Her mevsim tutar. İster suya isterseniz torfa veya perlite veye ikisinin %50- %50 karışımına dikin. Sonuç farketmez, çelik köklenir. Oksijenli su,yaprak çeliğinizi saksı harcına diktiğinizde toprak mantarlarını baskılaması açısından yardımcı olur.

Eski 19-02-2007, 11:08   #56
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Çiçeksever arkadaşım acaba yanlış mı yazmışsın ? Sulama yaparken suyun yapraklara değmemesi gerekiyor üstelik menekşe, yapraklara direkt olarak su püskürtümesinden pek hoşlanmaz ,biraz uzağına su püskürtmek gerekir.
benimde tuhafıma gittiği için sizlerle paylaşmak istedim.Tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyoruz

Eski 19-02-2007, 12:01   #57
Ağaçsever

EnquiRe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Oksijenli su,yaprak çeliğinizi saksı harcına diktiğinizde toprak mantarlarını baskılaması açısından yardımcı olur.
oksijenli suyu nasıl, ne ölçüde ve ne kadar sıklıkla uygulamalıyım sizce..?.

Eski 19-02-2007, 12:12   #58
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
oksijenli suyu nasıl, ne ölçüde ve ne kadar sıklıkla uygulamalıyım sizce..?.
Bu konuda detaylı tarifler vermiştim, forum içi arama makinası ile bakınız. Çelikleri diktiğinizde ve 10 gün sora uygulayınız.

Eski 19-02-2007, 12:14   #59
Ağaçsever

EnquiRe's Avatar

Bir de şaşal suyuna koymuş olduğum yaprakların içine bir damla kadar çiçek coşturan eklemenin köklenmede faydası olur mu..?.
Çiçek Coşturan İçeriği;
Fosfor _________ %7
Potas _________ %5
Toplam Azot ____ %3
Amonyak Azotu __ %1.46
Nitrat Azotu _____ %1.54

yoksa bu karışımdan bir damla bile koysam yapraklar yanar mı..?.

Eski 20-02-2007, 20:27   #60
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu besin köklenmeye etki etmez.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024