agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2007, 00:42   #91
Yeni Üye

nazlı menekşe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Smile minik menekşeler

Merhabalar;
Ben menekşenin yapraktan çoğaltılması ile ilgili bu forumda okuduğum ve sahibinin şaşırtma adını verdiği tekniği denedim.Yani yaprağın ucunu torfa hafifçe gömüp 15 gün kadar sonra yerinden kaldırıp toprağı havalandırıp tekrar yerleştirdim.Çok şaşırtıcı bir şekilde 2 gün içinde yeni mnik yapraklar ortaya çıktı.Bunu tek bir saksıda değil 6 saksıda denedim, hepsi için geçerli oldu.Ben bundan çok memnun kaldım, denemelisiniz diye düşünüyorum...

Sevgiler...

bb_re beğendi.
nazlı menekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 11:38   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2007
selam sevgili çiçekseverler,ben siteyi uzun zamandır takip etmeme rağmen bugün üye oldum, bilhassa afrika menekşelerinin üretilmesi konusunda bilgilerinizden çok faydamalanmaktayım, fakat bazı şeylerin kafamda netleşmediğini itiraf edeyim.Yaprak çeliği ile üretimin kolay olduğunu yazan dostlar 20.09.2006 da daldırılan çelikler daha yeni yeni yavru yapraklar vermeye başladılar, merak ediyorum bu normal bir durum mu?Yoksa ben mi aşırı sabırsızlanıyorum, (BGD) bitki gelişim düzenleyici yardımcıların köklenme ve üretim üzerinde etkileri olumlu olurmu? IBA ile ilgili forumu biraz takip ettim fakat anladığım kadarı ile sadece odunsu çeliklerin köklendirilmesinde ve çoğaltılmasında kullanılan bir materyalmiş. menekşelerin de hızlı bir şekilde köklenmesini sağlayacak ilaçlar ve BGD'var mı acaba?

avukat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 12:02   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Menekşe zaten çok kolay kökleniyor, bu yüzden ona uygulaln özel bir köklendirici yok. Hormonlar köklenme problemi olan bitkilerde kullanılıyor.
sevgili Mine Hanım, öncelikle benim gibi amatörlerle bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için sonsuz teşekkürler, Hormonlar konusunda daha açıklayıcı bilgilerinizi bizlerle paylaşmanızı umuyorum,ne yapacağımı bilemiyorum neden benim diktiğim menekşeler geç yavru veriyor, çiçek üretim seralarında da bu kadar zaman beklenmiyordur herhalde,yaptığım işin garanti ve hızlı olmasını istiyorum, sabırsızlığımı mazur görmenizi ve saygısızlık olarak değerlendirmemenizi umarım.

avukat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 14:06   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Merhabalar Benim Bir Tane Mor Ve 1 Tanede Pembe Meneksem Var Cok Sukur Ikiside Cok Saglikli Ve Uzerinde Su An Cicekleri Var Acaba Uzerinde Cicekleri Varken Celikle Uretim Yapmam Uygun Mu Ve Her Iki Renk Meneksemden Ebruli Renk Elde Edebilirmiyim Biraz Acemiyim Bu Konuda Detayli Bilgi Verirseniz Sevinirim

serap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 14:32   #95
Ağaç Dostu

çiğdem11's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 4
Merhaba
Uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum menekşeleriniz çok güzel. Ben 4 yıl önce diktim gözüm gibi bakıyorum ama hiç çiçek açmadı.

çiğdem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 14:52   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiğdem nazlı Mesajı Göster
Merhaba
Uzun zamandır yazılarınızı takip ediyorum menekşeleriniz çok güzel. Ben 4 yıl önce diktim gözüm gibi bakıyorum ama hiç çiçek açmadı.
BIRDE SU MARKETLERDE SATILAN MENEKSELER ICIN OZEL CICEK ACTIRANLAR VAR ONLARDAN DENEYIN ISTERSENIZ.

vinne beğendi.
serap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 17:02   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Merhabalar,
Benim de menekşelerim var ve hiç özel bakım yapmadığım halde çok güzel açıyorlar.Öğleden sonra güneşi gören mutfak penceresindeler.Güneş çok geldiğinde perdeyi çekiyorum,çok kireçli musluk suyuyla suluyorum.Şimdilik sağlıklılar ilerde bozulmalar olabilirmi?(Yaklaşık 1,5 yıldır)Sulamayı üstten yapıyorum.

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 16:32   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
yapraktan ürettim ama birkaç hafta sonra yeni filizler çürüdü çok üzüldüm neden olmuş olabilir tavsiyeye ihtiyacım var..

mor menekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 17:04   #99
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Name:  Resim 006.jpg
Views: 4927
Size:  3.8 KB

Name:  Resim 007.jpg
Views: 4869
Size:  4.6 KB

Buda benim menekşem, çiçeği yapraklara inat tomurcuk açıp aralarından sıyrılmış.Sanırım bir kaç yaprağını kesmem gerekecek.

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 20:48   #100
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Menekşe

Sn. Mor menekşe, çürütmeyi ben de çok yaptım.. Fazla sulamadan oldu benimkiler.. Su ayarını düzenleyemiyorum yeni çıkanlarda.. Katlı menekşeyi de çok zor bulmuştum, sanırım bir ay kadar oluyor.. Koçtaş'tan. O kadar kötü durumdaydılar ki hala düzelirler mi acaba diye her gün kontrol ediyorum.. Çünki henüz kendilerine gelemediler ..

Sn. Sebo, sizin yerinizde olsam yapraklarına hiç dokunmazdım.. Açmaya başladıysa devam edecektir, ve daha uzun saplı çiçeklerle devam edecektir..
Bence hiç dokunmayın yapraklarına..

Sevgiler..

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 17:00   #101
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Question menekşenin durumu

3 ay önce yapraklarını sildikten sonra menekşelerim düzelmedi.sorun ne olabilir resmi ekleyemedim

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2007, 21:01   #102
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Thumbs down

eek: 40-41-45 ve 46 numaralı mesajları okursanız resim fırçasını bir daha düşünmezsiniz..

Sayın Çiçeksever, 136 numaralı mesajda böyle bir soru soran Nermin hanıma yukarıdaki cevabı vermiştim.. Siz de bu mesajları okursanız iyi olur.. Çok üzgünüm ama sanırım düzelmeleri zor olacak..

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 14:49   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2007
merhaba menekşe dostları benim yeni yetiştirmeye çalıştıgım menekşe yavrularım var ama yaprakları çok ince ve sarı ne yapsam bilemiyorum yardım edermisiniz...

mor menekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 15:29   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2006
merhaba,
afrika menekşesini yaprağından çoğaltabilirsin.
kopardığın yaprağı direkt toprağa ekebilirsin ya da bir bardak suda pürçeklendirip ekebilirsin.

eaeq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2007, 00:08   #105
Ağaç Dostu

nayda's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2007
Ben menekşelerde yapraktan üretim yaparken yaprakları saksıya tam dik olarak değilde biraz yatay ve toprağa fazla derin gömmüyorum. Çünkü daha çabuk filizleniyor. Eğer derin diktiysem topraktan çıkarıp toprağın biraz yüzeyine dikiyorum. Sulamaları normal musluk suyuyla ve üstten yapıyorum ama en azından şimdilik çok iyi durumdalar.

nayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 20:15   #106
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Katalogda çok güzel menekşe çeşitleri var.Dosya pdf formatlı pc'nize kaydedebiliyorsunuz.
http://www.elt.nl/spmaxi/Saintpaulia...20fotoblad.pdf

http://www.elt.nl/spf1/Saintpaulia%20F1%20fotoblad.pdf

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 10:49   #107
Ağaç Dostu

remziye yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Galeri: 1
Arkadaşlar, ben menekşeden nasıl tohum elde edeceğimi bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

remziye yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 11:47   #108
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

yaklaşık 15-20 gündür menekşem bu vaziyette acaba nesi olabilir.

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2007, 13:10   #109
Ağaç Dostu

remziye yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Galeri: 1
arkadaşım üzgünüm ama ölmüşe benziyor umarım iyileşir

remziye yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 16:23   #110
Ağaçsever

Menekşe sevdalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Merhaba çiçeksever bence artık ölmüş olan yapraklarını ondan ayırman gerek.Ve toprağını değiştirip köklerini kontrol etmelisin.Hala umut varsa köklerde, toparlanır diye düşünüyorum.Çünkü benimde tam o hale gelmesede o hale gelmeye yakın bir menekşem vardı.Çok az miktarda kök mevcuttu nerdeyse çürümeye yakın.Yeniden gübreleyip solmuş yapraklarını kopardım şimdi çok daha iyi durumda.Hiç bişey yapmayıp o halde beklemek zaten sonucu değiştirmeyeceğe benziyor.Denemekte fayda var.Umarım işe yarar.Sende üzülmemiş olursun...Sevgiyle...Bol çiçekli günler

Menekşe sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 16:44   #111
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

toprağını değiştirdim,kökü iyi gibi duruyor

Eski 04-04-2007, 17:02   #112
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Çok sulamadın umarım. Mine hanımın oksijenli su ve aspirin tarifi faydalı olacaktır.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 21:32   #113
saim ergin
Guest

afrika menekşesı

menekşeyi en kolay ve garantili olarak vermikülit ıcınde köklendirmenizı tavsiye ederim denemeler gayet iyi bu madde mıka madeninin ufalanmış hali 10 günde bır sulayın izmır çiçek fuarinda suni gübre satan fırmalarda mevcut pahali degil butün bıtkıleri uygulayabılırsınız suyunu ayarlamak kaydı ıle memnun kalacagınızı tahmın ederım ıyı netıce alanlardan yaprak istiyebılırrm

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2007, 21:31   #114
Ağaç Dostu

nayda's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2007
Benim menekşelerim daha birkez açtı. Bugün sularken baktım tekrar dibinden tomurcuklarını gördüm ve sevindim.

Biryerde okumuştum kuruyan çiçekleri koparırsan yeniden tomurcuklanır diye yazıyordu. Ne kadar doğru bilmiyorum.

nayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 21:33   #115
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Bunlar da benim menekşelerim.1998 yılından beri bakıyorum onlara.Hiç çiçeksiz kalmadılar.Üstelik ev de değiştirdim.Çiçekler solunca mutlaka kopartıyorum.Çok sık sulamıyorum.Toprağın kurumasına izin veriyorum.Yapraklarını asla koparmıyorum.Yaprakların altta çürümesine izin veriyorum.Yapraklar büyük olduğundan görünmüyor.Annem "menekşeler kıskanç olur başka çiçeğin açtığını görürse hemen açmak ister"der. Galiba doğru.Çiçekçiden aldığım kesme çiçekleri yakın bir yere koyuyorum.Bir de şımarıklarım benim diye seviyorum onları.

Eklenen Resimler

bb_re beğendi.
Eski 11-04-2007, 17:18   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2007
merhaba.ben de aranıza yeni katıldım.menekşe ve adını bilmediğim bi çiçeğim var.menekşelere annemden gelen bi hayranlık var.ama menekşemin çiçekleri aralıktan sonra bi daha açmadı.besin vitamin herseyi verdim ama ne yaptıysam açmadı.sizce ne yapabilrim?

süreyya2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 12:56   #117
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
merhaba arkadaşlar, öncelikle sizlere teşekkür etmek istiyorum. Bu teşekkürün birçok sebebi var bunlardan ilki; dostça ve sevgi dolu paylaşımlarınız için belli ki menekşelerinizi bu kadar güzelleştiren tatlı diliniz. ikinci sebebim ise en sevdiğim çiçekle ilgili sizlerden çok geniş bilgi edindim.

ben de bir menekşe sever olarak bu foruma bugün katıldım. Eski evimde çok sağlıklı birbirinden güzel menekşelerim vardı ama malesef bir sene evvel yeni eve taşınmamız sonucu onlardan sadece bir yaprak kurtarabildim. o da bu sene sadece 1 tane çiçek açtı ve hala da açmamaya inat ediyor. bir ay evvel 2 adet daha menekşe sahibi oldum ve onlar şuanda çok sağlıklı maşallah. kapıdan geçenler beni duysa bu kız deli mi der herhalde çünkü tüm gün ne zaman yanlarından geçsem onlarla konuşuyorum.

neyse sorum şu olacak. anlattığınız gibi yapraktan menekşe üretmek istiyorum ama üzerinde çiçek var. sizce çiçek varken de yaprak koparmanın zararı olur mu? ikinci sorum ise; bu açmayan menekşem için ne önerirsiniz? sonsuz teşekkürler arkadaşlar...

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2007, 13:40   #118
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
; bu açmayan menekşem için ne önerirsiniz? sonsuz teşekkürler arkadaşlar...
Bu konda sana annemin tavsiyesini önerebilirim.Ben öyle yapıyorum.Annem "menekşeler kıskanç olur başka çiçeğin açtığını görürse hemen açmak ister"der. Galiba doğru.Çiçekçiden aldığım kesme çiçekleri yakın bir yere koyuyorum.9 senedir hiç çiçeksiz kalmadılar.Şaka bir yana ben 15 günde bir sıvı besin veriyorum.Ama bu işi çok iyi bilenler var ben en iyisi susayım.

Eski 12-04-2007, 16:32   #119
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Zenfree teşekkürler,
Şuanda benim açmayan menekşem de iki tane açanın tam ortasında duruyor...
Bakalım ne zaman tepki verecek?

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 07:07   #120
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Ben de menekşelerimi her sulamada menekşeler için özel sıvı besin veririm. Çok güzel çiçek açıyorlar.Çiçekler kurumaya yakın olduğunda kopartıyorum.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024