agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2007, 22:55   #331
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Arkadaşlar bir sorum olacak sizlere. Aşağıdaki fotoğraflarda görülen menekşe katmerli menekşe mi? Değilse acaba ne tür bir menekşedir?

Turkmusun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2007, 09:23   #332
Ağaç Dostu

remziye yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Galeri: 1
Merhaba menekşeniz belirttiğiniz gibi katmerli ve çok güzel güle güle sağlıkla büyütün.

remziye yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 09:32   #333
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2007
Galeri: 19
Çok güzel olmuşlar ellerinize sağlık. Bu birleştirme konusunda ayrıntıları anlatırsanız çok mutlu olurum Bende diktim ama iki yaprağı birleştirip daha filiz vermediler.

bengi_su Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 09:42   #334
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Buda cam bardak kapatarak ektiğim yaprağım. İki hafta oldu ekeli sağlıklı görünüyor umarım işe yarar.

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2007, 12:52   #335
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bengi_su Mesajı Göster
Buda cam bardak kapatarak ektiğim yaprağım. İki hafta oldu ekeli sağlıklı görünüyor umarım işe yarar.
Bengi-su iyi bir yöntem olmuş inşallah muvaffak olursunuz.Direkt güneş almayan bir yere koyun ki buharlaşmayla birlikte mercek etkisi yaparak yaprağa zarar vermesin.Bir de bardağın altı delik değilse aşırı sulama da zarar verebilir.

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 13:00   #336
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cahide kartal Mesajı Göster
Bengi-su iyi bir yöntem olmuş inşallah muvaffak olursunuz.Direkt güneş almayan bir yere koyun ki buharlaşmayla birlikte mercek etkisi yaparak yaprağa zarar vermesin.Bir de bardağın altı delik değilse aşırı sulama da zarar verebilir.
İnşallah cahide hanım bardağın altı delik ve güneş ışıgını direk görmeyen bir yerde duruyor iyi durumda yaprak sapında çürümede yok şimdilik Bide şu ebruliyi çözsek artık ektim ama bitürlü filiz vermedi aynı bu iki rengi ektim bende ama bu işin inceliklerini bilmiyorum tabi birleştirip ektim inşallah onlarda böyle güzel ebruli olurlar.

Eski 20-06-2007, 16:29   #337
Ağaç Dostu

Ateş Öztan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2006
Galeri: 1
Bir dönem çok fazla katmerli menekşe yetiştirmiş biri olarak ekilen yapraklar için küçük bir bilgi vermek istiyorum. İlk başlarda da yazmıştım.
Yaprağı dikine toprağa sokarsanız zor tutar. Yaprak toprağın yüzeyine bırakılmış gibi yatay durmalı ve sadece ucu üzerinde bir parça toprak olmalı.
Bu şekilde ilk verdiği yeni filizler hemen toprak üzerine çıkacaktır.

Sizden sonra menekşe için yeniden başlamayı düşünüyorum. Bahçıvan tarafından geçen yıl yollanan menekşem tuttu ve çiçek vermeye başladı. Katmerli olduğu söylenmişti. Göreceğiz.

Ateş Öztan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 18:31   #338
Ağaç Dostu

bengi_su's Avatar

Bende yatay ekiyorum ama mecburen üstüne bardak kapattığım için dik durması gerekiyordu Bi türlü tuturamadım bunu başka çarem kalmadı.

Eski 28-06-2007, 19:04   #339
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2007
Sayın Penelophe menekşenin çok çiçek açması menekşeyi yorar mı? Geçen yıl benim menekşelerim çok çiçek açtılar ve sararmaya başladılar sonunda da öldüler.Yalnız,menekşelere besin ya da gübre vermemiştim.Sitenizi okuyunca bunları öğrendim.Hayırlı günler

veteriner60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2007, 20:41   #340
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Veteriner60 hoşgeldiniz.
Genelde menekşelerin çok çiçek açmasının menekşeyi yorduğunu söyleyenler var ama ben buna katılmıyorum.
Sadece çok çiçek açınca sanırım bir dinlenme dönemine giriyorlar.
Ben bunada kendim bir çözüm buldum, ortadan yaprak eksiltiyorum, sanki ona kızmış gibi , ve besin veriyorum, oda anlamış gibi çiçek veriyor.
Besin **** gübre vermediğinizi söylemişsiniz, besinsizlikten öldüğünü düşünüyorum.
Yeni menekşelerinizi besinsiz bırakmazsınız artık, gözlemlerinizi de bizimle paylaşırsınız.
Selamlar.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2007, 23:03   #341
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Veteriner60 hoşgeldiniz.
Genelde menekşelerin çok çiçek açmasının menekşeyi yorduğunu söyleyenler var ama ben buna katılmıyorum.
Sadece çok çiçek açınca sanırım bir dinlenme dönemine giriyorlar.
Ben bunada kendim bir çözüm buldum, ortadan yaprak eksiltiyorum, sanki ona kızmış gibi , ve besin veriyorum, oda anlamış gibi çiçek veriyor.
Besin **** gübre vermediğinizi söylemişsiniz, besinsizlikten öldüğünü düşünüyorum.
Yeni menekşelerinizi besinsiz bırakmazsınız artık, gözlemlerinizi de bizimle paylaşırsınız.
Selamlar.
Ben de alltaki yaşlanmış yaprakları çiçeğin yükünü hafifletmek amacıyla koparıyorum yeni çıkan yaprakların daha rahat büyümeleri için.Küserler diye yeni yapraklara (ne de olsa hayatlarının baharındalar) kıyamıyorum.Kopardığım yaprakların durumları iyi ise ya ekiyorum ya da suya ıslatıp köklendiriyor yeni nesiller elde ediyorum sanırım onlar da beni anlıyorlar

Eski 28-06-2007, 23:20   #342
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Cahide Hanım bu işlemle sürekli çiçekli kalıyor mu menekşeleriniz?

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 10:06   #343
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
5 yılı askındır aynı menekşeye sahibim hayatı boyunca hiç besin vermedim ama hiç çiçeksiz kalmadı gayet sağlıklı ve yaz kış bol bol çiçekli sadece ışık az olursa çiçerğini azaltıyor yoksa çok mutlu olduğu her halinden belli.Bende burda okuduklarımdan yola çıkarak yaklaşık bir hafta önce iki renkten birleştirme yaptım yapraklar gayet sağlıklı umarım tutarda çiçeklerini görürüz çünkü yapraklardan birirnin rengini bilmiyorum(geçen sene ekmiştimde açmaya yeni başladığı için rengini hatırlamıyorum) benim için süpriz olacak ..

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 11:04   #344
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Cahide Hanım bu işlemle sürekli çiçekli kalıyor mu menekşeleriniz?
Evet güneşi dengeli aldığı sürece(GLCN'nin dediği gibi çünkü hem çiçek azalıyor hem de yapraklar boya veriyor) en fazla bir iki ay dinlenip yeniden çiçek açıyorlar

Eski 29-06-2007, 13:33   #345
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2007
592 nolu mesajım hakkında:
Tekrar merhaba arkadaşlar saksılarımı beğendiğinizi belirtmişsiniz teşekkür ederim.
Bende saksıların çiçeklerime uygun olmasına dikkat ediyorum.Ama istediğim gibi bulamıyorum.Bu saksılar aslında saksı değil bildiğimiz plastik kase ve tabaklar.
İstediğim gibi saksılar bulamayınca bu kaseleri aldım tabanını matkapla delip saksı yaptım.

umut... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 14:01   #346
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cezzar Mesajı Göster
Turkmusun; rengi inanılmaz!! Gerçekten inanılmaz!! tam açtığında da çiçeğin resmini yollayın lütfen..
Bu birleştirerek ekmenin detayları ve püf noktaları hakkında da bizleri aydınlatsanız?

Selamlar...
Ben de aynen katılıyorum. Muhteşemler. Bu birleştirerek ekmeyi hep duydum. Ama nasıl yapıldığını bilmiyorum. Detaylar hakkında aydınlatırmısınız? lütfen

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2007, 12:50   #347
Ağaçsever

Arkadaşlar,
İki yaprağı birleştirerek yeni bir cins elde etme işlemi tamamen deneme yanılma yöntemiyle başardık. Onlarca deneme sonunda bir tane elde edebildik. O kadar deneme sonunda renk kombinasyonlarını da karıştırır oldum desem abartmış sayılmam. Zannedersem bu tutanlar pembe ve mor menekşelerden devşirildi. 2 yaprağın alt kısmından kalem ucu şeklinde kesiyoruz. Karşılıklı olarak bir araya getirdikten sonra ıslatılmış ve toprağa belenmiş bir pamuk içinde köklendiriyoruz. Kökler çıktıktan sonra olduğu gibi saksıya alıyoruz. Bizim yöntemimiz bu. Ne kadar doğrudur ve bilimseldir bilemem ama biz bu şekilde elde ettik.

Eski 01-07-2007, 15:06   #348
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Turkmusun tebrik ederim.
Paylaşımın için de teşekkür ederim.
Ne kadar sürede çimlendi?

Eski 01-07-2007, 22:54   #349
Ağaçsever

3 ayı buldu çimlenmeleri.

Eski 17-07-2007, 08:53   #350
Yeni Üye

lahika's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2007
Tekrar Merhaba..

Menekşelerimin saksılarını değiştirdim zira çok küçük geliyorlardı... Saksı değişimi sırasında ve biraz öncesinde üzerlerindeki çeyrek toplu iğne başı büyüklüğündeki beyaz yaprak bitlerini nemli kulak temizleme çubuğu, kürdan ve el ile temizledim.. Hiç kalmadılar sanırım şuan. Hepsini güzelce bahçe yeni yerlerine diktim..

Bitler ile mücadele konularını okuyun demiştiniz; tekrar okudum ve zararlılarla mücadele konularında; domates ya da patates bitkisinin yaprakları ile yapılan ilaçlama yaprak bitlerine karşı etkili olduğu belirtilmekte. Hata bunlaır önceden word olarak dosyalamıştım.. Ancak menekşe için yapraklarını komple nasıl ıslatacağız? Yapraklara birşey olmaz mı? Bunların sonuçlarından bahsedilmemiş?

Menekşe konu başlığında bir arkadaşımız menekşesini yıkadığından bahsediyor = )

Ben çekiniyorum.. Menekşe bitleri için toz gibi bişey yok mu doğal olarak serpilebilinen? ya da ne yapmalıyım? ya da menekşe bitleri için hang iyöntemi yaptınız ve olumlu sonuçlar aldınız?

lahika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2007, 21:36   #351
Yeni Üye

lahika's Avatar

Merhaba.. Ben yeni üyeyim = ) Gerçi üye olalı biraz oldu ancak; foruma yeni yeni katılmaya başladım..

Menekşelerimin saksılarını değiştirdim zira çok küçük geliyorlardı... Saksı değişimi sırasında ve biraz öncesinde üzerlerindeki çeyrek toplu iğne başı büyüklüğündeki beyaz yaprak bitlerini nemli kulak temizleme çubuğu, kürdan ve el ile temizledim.. Hiç kalmadılar sanırım şuan. Hepsini güzelce bahçe yeni yerlerine diktim..

Selahattin Bey, bitler ile mücadele konularını okuyun demişti; tekrar okudum ve zararlılarla mücadele konularında; domates ya da patates bitkisinin yaprakları ile yapılan ilaçlama yaprak bitlerine karşı etkili olduğu belirtilmekte. Hata bunları önceden word olarak dosyalamıştım.. Ancak menekşenin yapraklarını komple nasıl ıslatacağız? Yapraklara birşey olmaz mı? Bunların sonuçlarından bahsedilmemiş okuduğum başlıklarda?

Menekşe konu başlığında bir arkadaşımız menekşesini yıkadığından bahsediyor
= )

Ben çekiniyorum.. Menekşe bitleri için toz gibi bişey yok mu doğal olarak serpilebilinen? ya da ne yapmalıyım? ya da menekşe bitleri için hang iyöntemi yaptınız ve olumlu sonuçlar aldınız?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim = )

Eski 17-07-2007, 21:52   #352
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Lahika, ben menekşelerimde yaprak bitleriyle hiç karşılaşmadım.
Bunun için bu konuda bilgisi olan arkadaşlar illa ki yardımcı olacaklardır.
Menekşeleri yıkama konusuna gelince, önceden bende çekiniyordum fakat bir iki kere yıkadım, bir değişiklik olmadı yapraklarda.
Sadece menekşemin birinin yapraklarında benekler oluştu diğerleri sağlıklı.

Eski 18-07-2007, 12:17   #353
Yeni Üye

lahika's Avatar

teşekkür ederim Penelophe ..

tamam; arkadaşların cevaplarını bekleyeceğim

Eski 18-07-2007, 13:09   #354
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili Lahika,

Yaprak biti bizlerin de menekşelerinde pek görmediği bir zararlı. Yabani menekşemde beyaz sinek oluşmuştu, arapsabunlu karışım ile (sanırım) kurtuldum onlardan.

Araştırıp bulduğunuz domates-patates yaprakları ile yapacağınız ilacı püskürtme yöntemi ile menekşelerinize uygulayabilirsiniz. Menekşenin yaprağını ıslatırken dikkat edeceğiniz şey akşam yapıp, güneş ışığı görmemesini sağlamanız. Eğer yıkayacaksanız da tüylerine zarar vermemeniz. Bir de yaprakların başladığı gövde kısmına pek su gitmemeli.

Yaprak bitleri yaprak altlarında olur. Hazırladığınız ilacı güneş görmeyen bir yerde sadece yaprak altlarına gelecek şekilde dikkat ederek püskürtün. İlaçta önerilen zamanda tekrarlayın. (Haftada bir gibi.)

İnşallah kurtulursunuz.

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 18:14   #355
Yeni Üye

lahika's Avatar

Sevgili hfz;

çok teşekkür ederim cevabın için..

Benimkiler de acaba sinek mi şimdi bilemedim ?

yaprağın üzerinde mikroskobik noktalar şeklinde çok minik beyaz oluşumlar.. Bir de gövdede biraz dah abüyükleri toplu iğne başı kadar olanlaır vardı.. Hepsini tek tek temizledim.. Resim çeksem de sanırım şuan olmadıkları için bir anlamı olmayacak = )

Yaprakların alt kısımlarında ise birşey yok hepsine baktım..

Bu durumda yine patates yaprakları ve domates yaprakları ile olan yöntem ile yaprakların üzerlerine püskürtme yapıp kaplamalı mıyım?

Bir de; patates ve domates yapraklarını İstanbul'da nerelerden edinebilrim? Fidanlıklarda var mıdır? Verirler mi ?

Düzenleyen lahika : 18-07-2007 saat 19:48
Eski 18-07-2007, 18:30   #356
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Lahika eğer Bitki zararlıları için ev yapımı ilaçlar başlığına uğrarsanız bu gibi pek çok tarif size yardımcı olacaktır. Zaralıları tanımanız için de hazırladığımız Bitki zararlılarını tarif edebilmeniz için örnek fotoğraflar başlığı var.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 19:28   #357
Yeni Üye

zeynep kübra's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2007
ne olur bilemiyorum

merhabalar benimde aç1k mor yaprakl1 bir afrika meneksem var suan çok sagl1kl1 görünüyor bu gün ilk günü daha yeni ald1m. Ald1g1mda küçük bir saks1ya dikilmisti gelir gelmez saks1s1n1 degistirip yerine b1rakt1m. Yazd1klar1n1z1 okuyorum bak1m1 narin bir çiçek diyorsunuz. Menekse daha önce hiç bakmad1m yeni sürgünler veriyor ve çok küçük yapraklarda öyle kaybetmek istemiyorum. is yerimde besleyecegim. is yerim çok s1cak bende sadece sabah günesi gösteriyorum. Yard1mc1 olursan1z sevinirim.

zeynep kübra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 19:51   #358
Yeni Üye

lahika's Avatar

Sevgili hfz ve Sevgili Mine Pakkaner, çok teşekkürler cevaplar için ..

Hfz; Alıntıyı hemen siliyorum. Acemiliğime veriniz

Mine Pakkaner; bir daha okuyayım inşaallah.. Atladığım yerler olabliir ; ) linkler için teşekkürler..

Eski 22-07-2007, 03:20   #359
Yeni Üye

zuhal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2006
Merhabalar:Benim bir sorum olacak.Menekşe coşturanı 2 aydır kullanıyorum.Önceleri 15 günde bir suluyordum;üzerinde her sulamada diye yazmasına rağmen.Bİr gelişme göremeyince ben de her sulamada vermeye başladım.Bu arada ev değiştirdim.Yeni evim biraz sıcak olduğu için çabuk susadılar.ben de 4 günde bir suladım ve menekşe coşturanı daha sık kullanır oldum.Bir ay falan çok sık kullanıldı.(10 günlüğüne tatile gittim;döndüğümde çiçekler çok fazla gelişmişler.Bu durum beni endişelendirmeli mi?(Bu arada 10 gün içerisinde hiç kullanılmadı m.coşturan)

zuhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 08:32   #360
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Her sulamada kullamayın.Çiçeği yakarsınız.Daha sağlıklı olurlar.Sizinde yazdığınız gibi 10 gündür koymadan daha rahat büyümüşler.)

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024