agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22541Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-04-2009, 20:51   #3151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2009
*** ederim malbman abicim **** ablacım,özür dilerim ayrıca sözel öğrensiyim yanlış yaptım.bana torf hakkında bilgi verebilirmisin

menekşe hastası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 10:10   #3152
Yeni Üye

orçun45's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2008
Torf

Torf, göl yataklarındaki su seviyesinin düşmesiyle, bitki faaliyetlerinin ön plana çıkması, kışın su seviyesindeki artış ile bitkinin ölümü ve bu doğa olayının sürekli tekrarlanması ile bitki kök ve gövdelerinin binlerce yıl süren dönüşümü birikimleri sonucunda oluşan organik toprak türüdür.

Torf, organik bir toprak düzenleyicidir. Köklerin etrafındaki toprağın hava ve nemliliğini düzenleyerek ideal bir büyüme ortamı sağlar.

Torf besin maddesi içermez.

Torf, saksılı süs bitkileri ve fidan yetiştiriciliğinde çok değerli bir materyaldir. Lifli yapıda olup, pH 5,5 - 6,5 aralığındadır.

Torf ya da diğer adıyla turba toprağı nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin, (genellikle ‘sphagnum’ denilen yosunlar ve bataklık sazlarının) su dibinde çökerek kısmen çürümesi, su altında hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikerek kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur.

Kimyasal özellikleri:Türlere göre değişkenlik gösterse de torf ph'ı asit karakterlidir. Türkiye'deki torflar 4 ile 7 ph derecesinde olabilirler. 1992 yılında Türkiye Çeltek'te yapılan bir araştırmada torfun yapısındaki mikro element miktarları; 2195 ppm Fe, 13 ppm Cu, 38 ppm Mn, 32 ppm Zn şeklinde belirlerken; makro besin elementlerini ; % 1.186 total N, % 0.215 P, 1800 ppm K, 2800 ppm Ca, 1620 ppm Mg, 200 ppm Na düzeyinde tespit edilmiştir.

Torf Özellikleri:Su tutma kapasitesi yüksektir.
Havalanma kapasitesi yüksektir.
Hastalık ve haşere taşımaz.
Ec ve Ph'sı değişkendir.
Her türlü bitki yetiştirmeye uygundur. * Hacim olarak hafiftir.
Harç yapımı için çok elverişlidir.
Gerekli besin maddeleri ilave edilebilir.
%100 doğal bir maddedir

orçun45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 10:14   #3153
Yeni Üye

orçun45's Avatar

Sanırım bu yeterli olacaktır.Menekşe hastası afrika menekşelerini sadece torfa dikmeni asla önermem çünkü torfun su tutma kapasitesi yüksektir.

Eski 01-05-2009, 13:15   #3154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Orçun yanlışınız var. Torf afrika menekşeleri için olmazsa olmazlardandır. Afrika menekşesi yüksek su tutan ve her daim dibi nemli olan toprak türlerini sever , torfta bunun için biçilmiş kaftandır...
(Özellikle afrika menekşelerinde yaprak çeliklemelerinde sadece kendi başına torf teşvik edici bir mekanizmadır)

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 14:21   #3155
Yeni Üye

devamı

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2009, 14:26   #3156
Yeni Üye

bu kadar yavrular yaprak verince tekrar çekeceğim. Yeni spariş verdim, gelsin onlarıda ekleyeceğim. Benim pembe menekşem çok değişik çok küçük küçük çiçekleri var normal menekşe çiçekleri gibi değil cinsinden midir? yoksa sorun mu var ki

Eklenen Resimler

Eski 01-05-2009, 14:40   #3157
Ağaç Dostu

Sevgili menekşe hastası torfu bütün çiçekçilerde , büyük yapı marketlerde , hatta semt pazarına gelen pazarcılarda dahi bulabilirsin. Pembe menekşenin cinsi öyle. Çünkü bende de aynısından var. Ayrıca farklı menekşe yapraklarını çaprazlama yaparak değişik renk menekşe elde edebilirsin. Eline emeğine sağlık menekşelerin güzel ve sağlıklı görünüyorlar. Maşallah elin bereketli ki yavru elde etmede başarılısın...

Eski 01-05-2009, 16:45   #3158
Yeni Üye

orçun45's Avatar

Sayın Faruk afrika menekşeleri torfa bahçe toprağı,kum vs. eklenmeksizin dikilebilir mi?

Eski 01-05-2009, 18:49   #3159
Ağaç Dostu

Sayın Orçun ben 15 yıla yakın sadece torf kullandım ve sonucu hep olumlu oldu. Torfa karışım katınca sonuç olumsuz yönde seyredebiliyor...

Eski 01-05-2009, 19:21   #3160
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Yeni kızım....

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 23:46   #3161
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 16
Humik asit ve fulvik asit afrika menekşelerinde kullanımı

Son yıllarda popüler olan humik asit ve fulvik asit bitkinin ve menekşe yapraklarının, özellikle köklenme ve kısmen filizlenme sürecini hızlandırıyor ve besinlerin emilimini kolaylaştırıyor. "Sebze coşturan" adı altında buldum piyasada ancak daha gelişmiş olanları zirai ilaç satılan yerlerde var. Seralarınıza daha önce bahsettiğim söğüt çayı yerine kullanabilirsiniz. Söğüt çayındaki indol bütirik asitin benzeri bir etkisi oluyor ve hiç kimse 1 yıl yavru beklemek zorunda kalmasın diyorum

Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 12:02   #3162
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Menekşeler çıldırmış olmalı-1

Çiçeklenmelerini kontrol edemiyorum

Eklenen Resimler

violet19 beğendi.
Eski 02-05-2009, 12:09   #3163
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Menekşeler çıldırmış olmalı-2

Kuzey-Doğu pencere köşesinde hem sabah hem akşam güneşi alıyorlardı. Artık kat kat açıyorlar ve bir kat yaprak bir kat çiçek çıkıyor. Bu işi öğrenmeye başladım sanırım Sabah güneşi kışın 9 da bitiyordu ama şimdi 11 e kadar sürüyor sıcak olmaya başladı ve saat 5 den sonra batan güneşi içeri alan kuzey pencereli serin bir odaya aldım. Menekşelerin yerlerini değiştirme zamanı geldi arkadaşlar.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2009, 14:46   #3164
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2007
Sayın kahraman koray, menekşeleriniz harika görünüyorlar.benim 20 gündür suda köklenmesini beklediğim menekşelerim var. ekeceğim zaman söğüt çayında 1 gün bekletip eksem yine faydası olurmu dersiniz

İremsıla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 18:09   #3165
Yeni Üye

inci048's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın İnci aramıza hoşgeldiniz. Bu fotoğraf üzerinde renk boyutunda oynanmış bir fotoğraf. Yani gerçek değil. Afrika menekşesininin bütün çiçekleri aynı bitki üzerin de yaklaşık olarak aynı renkte ve biçimde olurlar...

öncelikle çok tşkrler verdiğiniz bilgi için ama bu resmi bulduğum sitede şöle yazıyordu

Kız menekşesinden daha iridir. Taç yaprakları renk renktir. Bundan dolayı ‘alaca menekşe’ de denir. Kırlarda tarlalarda hercai menekşenin bir çok yabani çeşitleri yetişmektedir. Bahçelerde yetişen hercai çeşitleri bunlarda türetilmektedir. Menekşegiller bitkiler aleminde ikiçeneklilerin bir familyasıdır. Bu familyada kır menekşesi ‘yabani menekşe’ hercai menekşe, tüylü menekşe gibi menekşe çeşitleri altın kökü gibi bitkiler bulunur.

bende çok şaşırdım bilgisi olan varsa yardımcı olurlarsa çok memnun olacağım

inci048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 20:12   #3166
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Galeri: 8
Sayın Kahraman Koray menekşeleriniz harika gerçekten çıldırmış durumdalar maşallah.
Benim menekşelerim de sizinkilerle aynı konumda ama burası Bartın ve genelde güneş görmüyorlar hala... Çünkü hava sürekli kapalı, ama en azından aydınlık bir ortamdalar sizinkilere bakınca benim menekşelerimin güneşe ne kadar aç olduklarını görebiliyorum, aydınlık tek başına yeterli gelemiyor maalesef.
Tekrar maşallah, bu güzellikleri sık sık paylaşın bizimle.

İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 20:40   #3167
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iremsila Mesajı Göster
Sayın kahraman koray, menekşeleriniz harika görünüyorlar.benim 20 gündür suda köklenmesini beklediğim menekşelerim var. ekeceğim zaman söğüt çayında 1 gün bekletip eksem yine faydası olurmu dersiniz
Söğüt çayı yapabildi iseniz hiç suda bekletmeye gerek yok. Zira benim yakınımdaki söğütler henüz uzanabileceğim boyuta gelmediler. Budanıyormu nedir bilmem? Sadece söğüt çayında 1 gün beklettikten sonra nemli ortama dikmek yeterli. Sera ortamı olursa daha iyi olur. Sera toprağı torf olursa daha iyi ama en iyisi perlit vermikülit ve toprak karışımı. İçine biraz da besin takviyesi bir de humik asit fulvik asit karışımı. 15 günde garantili

Düzenleyen Kahraman Koray : 02-05-2009 saat 20:45 Neden: ek
Eski 02-05-2009, 20:57   #3168
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen Mesajı Göster
Kahraman Bey,menekşeleriniz tek kelimeyle harika..Saksılarıyla da tam bir uyum içindeler.Eee artık menekşeleriniz çıldırmasında ne yapsınlar
Crocus teşekkürler , seramik dış saksıların içinde daha önce bahsettiğim fitil var. Fitil iç saksıdaki toprağa bitkinin köküne yakın bir yerden yüzeye çıkıyor. Daha önce 2 fitil koymuştum ama 1 fitil fazla gelince bazılarından çıkardım. Şu anda sadece seramik dış saksılara 15 günde 1 besin içeren su koyuyorum ve menekşeler ihtiyaçları kadar olan suyu oradan içiyorlar

Eski 03-05-2009, 07:46   #3169
Ağaç Dostu

İremsıla's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2007
Teşekkürler kahraman bey,söğüt konusunda şanslıyım çünkü bahçemizde selvi söğütümüz var.
Söğütün taze uç dallarınıkullanıyoruz.peki şimdi söğütlerin tam yeşerme zamanı yeşil yapraklarını kopartalımmı,yoksa bir zararı olmazmı
Kısmetse yarın, 1 haftalığına adanaya gidiyorum dönüşte hemen suda bekleyen yapraklarıma tarifinizi uygularım.teşekkürler bilgi paylaşımınız için

İremsıla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 17:02   #3170
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Söğüt özü (söğüt çayı) Salix Saliks içinde IBA doğal bitki köklendirici hormon

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iremsila Mesajı Göster
Teşekkürler kahraman bey,söğüt konusunda şanslıyım çünkü bahçemizde selvi söğütümüz var.
Söğütün taze uç dallarınıkullanıyoruz.peki şimdi söğütlerin tam yeşerme zamanı yeşil yapraklarını kopartalımmı,yoksa bir zararı olmazmı
Kısmetse yarın, 1 haftalığına adanaya gidiyorum dönüşte hemen suda bekleyen yapraklarıma tarifinizi uygularım.teşekkürler bilgi paylaşımınız için
IBA söğütün taze dallarında bolca var. Yapraklarını koparın **** koparmayın 3 cm lik dal parçalarının içindeki IBA (indol bütirik asit) yı çıkarmak marifet. Kaynamayan ama kaynamaya yüz tutmuş suda 2 saat demlenen söğüt bu suyun içinde 2 gün karanlıkta bekletilir ve sonra dilenirse tekrar kullanılmak üzere derin dondurucuda küçük hacimlerde saklanabilir. Bu su içerisinde 1-2 gün bekletilen çubuklar **** yapraklar toprağa direkt dikilir ve nemli tutulur. Böylece köklenmeleri kolaylaşır.

Eski 04-05-2009, 16:53   #3171
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Arkadaşlar,sizde daha önceden oldumu bilmiyorum ama benim başıma çok enteresan bir olay geldi.Bu öğlen seralarımdan birindeki yaprağıma baktığımda yaprağın üstünde hemen hemen ortasında minik bir yaprakçık gördüm.Çok küçük olduğu için cep telefonumda çektiğim fotoğraf bulanık çıktı,makinemde şimdilik başkasında,o yüzden resim koyamadım..Bunun nedeni ne olabilir?Çok mu sevdi acaba yerini

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 17:10   #3172
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
sevgili Crocus Şen.aynı olay benimde başıma gelmişti.hatta resmi aşağıda.
biraz büyüsün yapraklar resimdeki gibib olsun yaprağı kesin .çıkan yaprakta menekşenin gövdesi yoprağa değecek şekilde dikim yapın.2-3 güne kadar köklenir ve yeni yavrular veriyor.

Eklenen Resimler

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 20:26   #3173
Yeni Üye

güliizar's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sanırım menekşe koleksiyonum tam anlamıyla tamamlandı artık çok özel renk ve katlı menekşeleri buldum ancak çiçekleri görmek seneye kaldı.Bu gün eczanenin birinden yaprak istedim 3 tane kıvırcık beyazı verdi eve gelene kadar ikisini isteyenlere verdim.Birine de geçenlerde yavrular tutmuş yapraklar götürmüştüm.arabada unutmuş dellendim kıymet bilenlere vermek lazım onu anladım.

güliizar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 23:16   #3174
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Yeni açan menekşelerim...En sondaki pembe, iyileştirdiğim nazlı kızlarımdan biri..

Eklenen Resimler

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 10:39   #3175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-09-2008
Galeri: 26
Merhaba arkadaşlar baharla birlikte menekşelerinizde çoşmuş. Benim tutmaz diyerek aynı yere diktidim yaprakların hepsi 20 günde yavru verdi üstelik 7-8 yavru birden. Nasıl ayıracağım bilmiyorum. Diğer menekşelerimin hepsi tomurcukta açmalarını sabırsızlıkla bekliyorum.

ardaçiğdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 12:15   #3176
Ağaçsever

mor papatya's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Galeri: 21
arkadaşlar ben menekşenin yapraklarını suda köklendirmek istiyorum acaba suyunu hergün değiştireyimmi yoksa ne sıklıkla değiştirmem lazım.

mor papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 12:43   #3177
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mor papatya Mesajı Göster
arkadaşlar ben menekşenin yapraklarını suda köklendirmek istiyorum acaba suyunu hergün değiştireyimmi yoksa ne sıklıkla değiştirmem lazım.
Sayın Mor papatya; aslında direk torfa dikseniz daha iyi olur ama madem suda köklendirmeye karar verdiniz, suyun bulanıklaşmasına izin vermeyin ve yeni ekleyeceğiniz su dinlenmiş, klorsuz ve oda ısısında olsun yeterli bence...

Eski 05-05-2009, 14:16   #3178
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Sevgili Katmer menekşelerin çok güzel görünüyor ilk resimdeki pembe menekşenden bende de var ve minik gül, gibi izlenim uyandırıyor insanda.
İnsanın emeğini verdiği ve hastalıktan kurtardığı menekşesinin çiçeklenmesi de ayrı bir zevk.

Eski 05-05-2009, 14:52   #3179
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Ayrılmayı bekleyen yavrularım, Balıkesir de olmamızın gazabına ugradı. İstediğim gibi menekşe saksısı bulamadıgım için ayıramıyorum. Diğer saksıdaki ise yaklasık 1 ay önce ayırdığım yavru, büyümesi yavaçladı maalesef.

Eklenen Resimler

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 15:00   #3180
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Beyaz menekşem, 1 Ocak 2009 da almıştım.

Eklenen Resimler

meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024