View Single Post
Eski 30-04-2007, 20:47   #138
Selahattin Yılmaz
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qxyl Mesajı Göster
...
*Fakat komşularım daha önce defalarca salatalık fidesi ektikleri halde ürün alamamışlar. Bunun nedeni ne olabilir?
*Bu arada lojmandaki toprak sonradan dökme. Yani 15-20 cm derine inildiğinde altı beton. Bunun bir etkisi olabilir mi?
*Ekimden 13 gün sonra fidelerde minicik siyah sinekçikler sık sık yaprak ve gövdede belirdi. Daha önce yeni filizlenen bitkilerde meydana gelen, yeşil küçük bitçikler için bir ilaç almıştım. panikleyip püskürtme yöntemi ile ondan sıktım. Şimdilik iyi görünüyorlar ama uzun vadede bir zararı olur mu?

Şimdiden teşekkürler.
Salatalık o toprakta yetişmemişse hiç ekmeyin bence zira hastalık etmenleri veya toprağın salatalık için uygunsuzluğu yetiştirmenizi etkiler. Ancak ben illaki yetiştireceğim diyorsanız o zaman salatalıklarınızı sırıksa sırığa alın, sırık değilse yerden irtbiatını kasa veya benzeri şeylerle kesin ki topraktan hastalık etmenleri bulaşmasın. Birde salatalığı yetiştireceğiniz yeri iyi yanmış koyun gübresiyle birebir karıştırın. İlaç konusunda bir şey diyemeyeceğim yine de endişe ediyorsanız ilk bir iki meyvesini kopartıp atın sonrakileri yiyebilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön