View Single Post
Eski 18-07-2012, 12:08   #7
garlangufa
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Trabzonda ilk Topraksız Tarım serası

...devam...

Kivi dedim de bu konuda biraz açıklama yapayım.
Birkaç yıl önce doğu karadeniz ikliminin kivi için çok uygun olduğu belirlenmiş ve kivi dikimleri yapılmış. Hakikaten çok iyi ve verimli olmuş. Fakat ilk yıllarda üreticiler fındıkları söküp kivi dikmişler, iyi de para kazanmışlar ama şimdilerde marketlerde göremeyeceğiniz irilikte ve lezzetteki kivinin kilosu Trabzonda 1 lira ve satacak yer bulamıyorlar. Zaten karadeniz bölgesinde yerlere dökülüp, ineklere yiyecek olan, heba olan doğal meyvelerin (elma, armut,erik, kivi, kızılcık, kiraz, kokulu isabella üzümü....başka aklınıza hangi meyve geliyorsa) haddi hesabı yok. Sıkıntı iyi bir pazarlama ve satış mekanizmasının olmaması. Evin yanındaki eriğin birinden, bir akşam 200 kiloya yakın erik topladım elma gibi ve inanılmaz lezzetli bir erik...toplamazsam yerlere dökülüp doğal gübre olacak...doğal olduğu için fazla dayanmıyor...İstanbul a getireyim dedim, 2 gün içerisinde telef oldular. Üçte birini ancak yiyebildik.

Name:  kivi1.jpg
Views: 10631
Size:  43.1 KB

Name:  kivi2.jpg
Views: 10145
Size:  48.7 KB

Biz serada harıl harıl çalışırken Annem de sabahın köründe (04:30) kalkıp ineklerini (2 ineği var) yediriyor ve bahcede çalışmaya devam ediyor. Yaş 76 ve şikayeti sadece yüksek nemden dolayı bunaltıcı hava...

Name:  annem.jpg
Views: 9855
Size:  69.0 KB

Name:  annem-fasulye çapalarken.jpg
Views: 11133
Size:  70.1 KB

Arada hem biraz serinleme hemde fotograf çekme bahanesiyle dereye indim. Oradan çektiğim Sera ve evimizin fotografı.

Name:  24Haziran-dereden3.jpg
Views: 9777
Size:  23.5 KB

...devam edecek...

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön