View Single Post
Eski 30-04-2007, 21:29   #136
Selahattin Yılmaz
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdcrmn Mesajı Göster
Selahattin Bey, Nisan sayısındaki yazınızı okudum fakat farkettim ki benim fidelerim hiç sağlıklı fide tarifine uymuyor. Boyları 15-20 cm, gövdesi kalem kalınlığında olmalı demişsiniz. Benimkiler bu tanımın yakınından bile geçemezler malesef. Yaklaşık 45 gün oldu tohumları ekeli. En uzunu 10 cm, gövde kalınlığı da 3mm ancadır sanırım. Ankarada gece sıcaklığının henüz yeterince yüksek olduğunu düşünmüyorum, o nedenle zaten saksılarına almaya niyetim yok henüz ama acaba neden fidelerim gelişmemiş olabilir? En azından saksıya alana kadar onları nasıl güçlendirebilirim? Tohumları pet bardak büyüklüğündeki hazır fide kaplarına ekmiştim, yalnız altlarına delik açmamıştım, mutlaka açmalı mıydım?
Öncelikle kusura bakmayın mesajınız gözümden kaçmış. Fidelerniz sanki çok sıkmış, tohumları ekerken sık ekmişsiniz gibi geldi aşırı derecede sulamamışsanız fideleriniz dikim zamanına kadar yerlerinde kalsınlar çok daha az suyla besleyin. Az su ile yetiştirdiğinizde Gövdeleri morarır o zamana kadarda esas yerlerine dikim vakti gelmiş olur. Esas yerlerine dikildiğinde bolca sular tutturrusanız o zaman doğal formlarını kazanırlar endişe etmeyin. Eğer bir pet bardakta bir adet tohum ise o zaman kesinlikle gelişmeme sorununuz bardaklarınızın altını delmediğnizdendir dua edin ki fideleriniz çürümemiş eğer öyleyse hemen delin yok eğer çok sık ekmişseniz bir bardakta dengeli dağılmış halde en fazla 4 adet fide bırakın ve öyle gelişmelerine izin verin sonra esas yerlerine dikerken ayırırsınız. Güçlendirme için hazır bitki besini vermek dışında şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Sizin fideleriniz için daha az su vererek gövdesi mor bitkiler elde etmeliyiz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön