View Single Post
Eski 17-07-2012, 09:28   #3
garlangufa
Ağaç Dostu

garlangufa's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
Trabzonda ilk Topraksız Tarım serası

...Kaldığımız yerden devam edelim...
600cm x 210cm polikarbonat levhanın boyutları. Dolayısıyla bu boyutlara uymak zorunluluğu var. Profil araları, boyları hep bu boyuta göre ayarlanıyor. Birde yapılacak yerin zaten yüksek biryerde olmasından dolayı, aklımıza boğazın altından geçen tünel yapımında kullanılan teknik geldi. Herşeyi yerde hazırla, kaldır yerine koy....işte...
Name:  16Haziran2012-sera kuruluyor1.jpg
Views: 17490
Size:  44.3 KB
Name:  16Haziran2012-sera kuruluyor2.jpg
Views: 11772
Size:  36.1 KB

Tabi bu arada yüksek nem ve sıcaktan dolayı sene boyu bilgisayar başında oturan ben, yorgunluktan adımını atamayacak durumda. Sabah 6, gece 12 ye kada çalışma...ne bu yaw...niye çekiyorum bu işkenceyi, vaz mı geçsem acaba...4 günde biter diye düşünüyürdum 1 hafta oldu ortada birşey yok...daha bunun birde içi var...offf...off
Name:  17Haziran2012-sera kuruluyor3.jpg
Views: 10150
Size:  48.3 KB
Beyaz çizgili t-shirt lü vede göbekli olan Halil usta diğeri kardeşim
Name:  17Haziran2012-sera kuruluyor4.jpg
Views: 10505
Size:  57.1 KB

Fena görünmüyor, güzel görünüyor...sol öndeki ağaç 4 yaşında yaklaşık 9-10 metrelik bir ceviz ağacıdır. Cevizin tepe noktası, seranın 240cm lik kenar yüksekliği seviyesinde ancak var. Artık nasıl biryerde çalıştığımızı siz düşünün...birilerinin bıyık altından tam karadeniz işi dediğini duyar gibiyim...
Name:  17Haziran2012-sera kuruluyor5.jpg
Views: 10468
Size:  61.7 KB

Neyse seri üretime geçmiş gibi, yerde tünelleri hazırlayıp, kaldırıp henardaki profiller üzerine koyuyoruz, araya silicon-mastik sürerek mümkün olduğu kadar su geçirmemezliğini sağlamamız lazım. Yoksa burada kurutulacak fındıktan tek 1 tane, gelebilecek bir su sızıntısından dolayı yağ olursa, babamın dilinden kurtulamayız. Bu arada birkaç bilgi de vereyim. Toplam 18 tane 4mm lik polikarbonat levha aldım (2250 TL). 800 tane bunlara uygun akıllı vida, işkence, matkap...daha aklıma gelmeyen birsürü malzeme aldık. Malzemelerin birkısmını ben, birkısmını kardeşim yaptığı için, henüz oturup neye nekadar harcamışız hesabını yapmadık. fakat kabaca yaptığım hesapla daha şimdiden 6000 TL yi geçti diyebilirim.

garlangufa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön