View Single Post
Eski 16-07-2012, 18:21   #162
antihistaminik
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
sistem bitti, dun ilk denemeler basladi.
dedigim gibi ufaktan baslayip kendimi durduramayip buyuttum işi.
sistem şunlardan olusuyor:
-1 adet gardener otomatik sulama aleti (bauhaus) 179 tl ama evladiyelik diye ümit ediyorum.
-1 adet 25 litrelik varil (vardı) , 1 adet 20 litrelik plastik saklama kabı (ikea)
-2 adet depo şamandirasi.(nalbur-bauhaus) bana pahaliya geldi ama cok daha ucuza bulunabilir.
-tesisat fittingleri: dirsek,rakor, conta vs..(nalbur-bauhaus) en acidigim para da bunlara gitti.
-bahce hortumu ve ekleme aparatlari.(bir kismi vardi)
-serum hortumu ve T leri ve musluklari (internetten-akvaryum malzemeleri)
-silikon.

sistem şu şekilde kurulu;
otomatik sulama aleti musluga takili (teras oldugu icin musluk var) ve gunde 2 kere sabah 7:30 aksamustu 7:30 10 dakika sureyle suyu açiyor.
hortum suyu depolara tasiyor, bir T ile su ikiye bolunuyor ve depolara giriyor. depolar doldugunda samandıralar suyu kesiyor. zaten 5-6 dk icinde doluyorlar, bu arada 10 dakika sonra da otomatik sulama şebeke suyunu kesiyor.
iki depo olmasinin sebebi bitkileri gruplama istegim ve kontrol kolayligi. cunku ben bu iki grubun birine toplam ~20 lt digerine ~13-15 lt vermek istiyorum. dun denemede gordumki 13-15 litre o gruba fazla geliyor gibi, bu gunku sulamada şamandira ayariyla oynayip bunu 10-12 litreye getirmeye calisacagim.
neyse depolarin altlarindan serum hortumuna cikis var. bu hortumlar T lerle dagilarak her saksinin ustune denk gelecek sekilde çıkışlari var. bu çıkışların ucunda da akvaryum hava musluklari.
guvenli olsun diye tüm T ler dıştan silikonlandı.
sistemin en zayıf yeri saksilara damlama yapan akvaryum hava musluklarinin ayarlarinin cok hassas oluşu. milimetrik oynatmak ve gözlemlemek gerekiyor.
buna alternatif gardena'nin ayarli damlama musluklari var ama tuzlular. ben deneme amaçli 10 luk bir paket aldım 16 tl civarı. bu 10 tanesini ince ayarin daha onemli oldugunu dusundugum saksilara koydum.
şimdi sulama vakti geliyor; kontrole gidiyorum.
sevgiler.

Düzenleyen antihistaminik : 17-07-2012 saat 01:52
antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön