View Single Post
Eski 15-07-2012, 21:48   #1
nrkrkmz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
nrkrkmz / Bahçe ve Sera

Bahçenin bulunduğu şehir İstanbul-Beykoz-İshaklı köyü

Bahçenin büyüklüğü 850m2si kullanılıyor.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları Açık alan güneşli ve rüzgarlı

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri 7b bu kış -10,-15 dereceleri gördük

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) İşyeri, Orkide üretim serası

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Seranın olduğu araziye adım attığım günün resimleri ekli.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?3 senedir

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Tasarım yapmadım. Kiraladığımda seranın demir konstrüksiyonu yapılmıştı.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyinizYok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel, Ziraat Müh. ve yardımcı personel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?Bağ evi

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Kendime ait bir yere taşınıp seranın yanı sıra bahçe düzenlemesi de yapabilmek.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)
Orkide çeşitleri
Nepenthes
Strelitzia reginae ( turuncu)
Strelitzia nicolai (cennet kuşu çiçeği beyaz)
Kiraz
Dut
Elma
Çilek
Gül
Üzüm asması
Hosta
Ortanca
Agapanthus
Begonville

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Kendime ait olan orkide kolleksiyonu

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?Dendrophylax (hayalet orkide)

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?Evet

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?Gölet suyu kullanıyorum.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?

Toprak özellikleri Bahçe toprağı kullanmıyorum. Özel orkide harcı kullanıyorum

Kompost yapıyor musunuz? Hayır.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Evet, sera içi düzenlemede hata yapmışım bu sene düzeltilecek

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?Mecburen zirai mücadele yapıyorum. İnsektisitler ve mantarlara karşı

Bahçeniz organik mi?Toprağım organik tarıma uygun ama ben sera içinde orkide yetiştiriyorum

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? Orkide için üretilen sıvı gübreyi

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?Salyangoz var

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?Elle sulama yapıyoruz

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soğuk alıyor mu?Evet çevrem dağlık. Isıtmalı serada üretim yapıyorum.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?İyi ki serayı kurmuşum. Serada çalışmaktan büyük haz alıyorum.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?Hayır

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön