Konu: Prefabrik ev
View Single Post
Eski 09-07-2012, 11:46   #111
Tolga Özmeral
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Tekrar Merhaba,
Yapı içindeki musluklarımıza işlevselliğini kazandırabilmek için su deposu gerekiyordu.

60x60 cm. ölçülerinde galvenizli sac'tan 200 litre kapasiteli bir depo yaptırdım. Çatıya kadar yükseltecek ayakları ile birlikte 350 TL. tuttu.
Gayet güzel verim aldık. Neredeyse şebeke suyu kullanır tazyikte su geliyor.
Açıkçası bu ebatlarda bir depodan bu performansı beklemiyordum. Ama öğrendimki, bunun depo hacmi ile değil deponun konulduğu yükseklik ile alakası varmış. (Benim gibi bilmeyenlere, küçük bir not olması adına yazma ihtiyacı hissettim.)

Verandaya bahçe kapısına bakacak şekilde bir merdiven daha yaptırdım. Ayrıca bahçe kapısı dışında araba park etmek üzere attırdığım betonu 6 metre kadar daha uzattırdım. Böylece olası misafirlerimiz için 1 arabalık daha yer oldu.
Ben sadece su oluğu için boru aldım (75TL.) gerisini, daha önce zemini yapan arkadaş ücretsiz yaptı.

Veranda ve merdivenlere kaldırım taşı yaptırdım.
Veranda, 330x760 cm.= 25 m2.
Taşarın metrekaresi 20 TL.
Merdivenler ile birlikte taşlar toplam 580 TL. tuttu.
İşçilik, yapılan pazarlık sonucu 350 TL. tuttu.
Döşeme için 8 torba çimento (torbası 8 TL.) ve 1,5 m3 kum (92 TL.) aldım.

Taşlar döşendikten sonra zemin betonunun yüksekliği epey arttı ve verandayı korkuluk ile çevrelemek şart oldu.
Su deposunu yaptırdığım yerden bu iş için fiyat aldım.
600 TL. civarı bir fiyat çıkıyor.
İleride bu işlemlere ait fotoğraf paylaşmaya çalışırım.
İyi günler dilerim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ehicran Mesajı Göster
Biz bodrum da yaptık evin altına, aslında ev değil oda sayılır. Ytongla yapıldı 7x4 yani 28 metre kare , ahşap çatı üstüne şingıl kaplama yapıldı. Teras çatının devamı.İçinde, konteynerde olduğu gibi bir açık mutfak bölümü bitişiğinde tuvalet ve duş. Ayrıca bir de şöminemiz var. Kışın kalabalık misafir ağırlayamıyoruz ama yazın bize de misafirlere de bol bol yetiyor. Bodrum her türlü fazla eşyamızı, odunumuzu, tarım aletlerimizi, mangalımızı, gübre, hortum ve ilaçları muhafaza ediyor. Önemli olan bahçe, tüm dostlarımız "hayatınızda yaptığınız en akıllıca iş" diyorlar. Dilerim siz de bir an önce yapar mutlulukla oturursunuz.
Sayın Ehicran,
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Bilmukabele.
Belediye'nin zemin altına bodrum yapma hususunda önüme çıkardığı farklı prosedürlerden kaçındığım için, ileride kulübenin arkasına sac'tan bir ardiye ile kuruluk problemini halletmeyi düşünüyorum.

Düzenleyen Tolga Özmeral : 09-07-2012 saat 17:56 Neden: Yazım Hatası.
Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön