View Single Post
Eski 05-07-2012, 21:57   #35
mrduran
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

Arazinin yeri, toprak/su/iklim özellikleri, eken kişinin becerisi/tercihi-sevip sevmemesi hariç olmak üzre....

Talep olmaz ise arz olmaz sanırım.

Ceviz; gerek odun olarak gerekse meyve olarak salonda masa, elde baston veya bayramlarımıza kadar mutfakta ihtiyaç.. Üstelik cevizin yarımı olacak, öyle kırığı mırığını beğenmeyiz. O kadar özümsemişiz ve seçiciyiz. Kültürümüze girmiş adetâ. Yurdumuzda iklim itibari ile çok üretilen ve sevilen incir ile ahbap olmuş, öyle dördüncülük yapmak gayesi ile değil, tam bir iş birliği ve bütünlük sağlamak için, iç içe hemde)).
Yani ticari yönü fazla gibi sanki.

Badem; pasta/çikolata katkı maddesi, çağla, ekenin/arayanın/meraklısının tükettiği...
Mutfak kültürümüzden ziyade eğlencelik/çerezlik tüketim ağır basıyor sanki.

Yazılanlarda dendiği gibi, ileride ceviz fiatı düşer mi, cevizi alt eder mi, yeni bir kültür/alışkanlık olarak karşımıza çıkar mı..?, sanmam. Ne olur peki; bademi daha çok ve ucuza yeriz bence. Cevizi alt etmesi zor demem, imkansız.

Ama gün gelir cevizden ekonomik olarak daha yüksek getirisi olur mu?... denemek lazım mı?.. beklenti içine girmek doğru mu?.. ah vah hangisinde daha çok olur?...

Sözün özü; Ceviz her zaman bademi döver, hemde osmanlı şaplağı ile)).
Damak tadı ise göreceli efendim. Üstelik ata söz ve deyişlerimizin mükadderâtı bile risk altında.

Gene ne ceviz kırdın(fındık bile alınabilir bundan) diyebilecekmiyiz?. Şarkılardaki yeri nolcek..? Kaç yaşındaki bir insan dişi badem çiğneyebilir diye bilisel araştırma maliyetleri ne..?

Şahsi görüşümdür, tercih ve zevkleriniz saygı ile karşılanır. Sağlık ile yaşayın cümleten inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Düzenleyen mrduran : 15-09-2012 saat 21:18 Neden: gene ne ceviz kırdın.... kelimede harf eksiği
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön