View Single Post
Eski 03-07-2012, 21:14   #23
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Ben de bahçeniz hakkında fikrimi yazabilir miyim?

Önce hayırlı, uğurlu olsun diyerek başlamak istiyorum.
Arkadaşların dediği gibi hepimiz çok kereler yanlışlar, hatalar yaptık. Sizin de yapmanız çok normaldir, hiç üzülmeyin.
agaclar.net'te ne kadar çok öğreneceğimiz şeyler var, okudukça anlayacaksınız, yeter ki istekli olun ve yılmayın.

Önce çimlerinizden başlayayım.
Drenaj yapmamış olmanız büyük hata, hele Ankara kışında kar uzun zaman yerden kalkmıyorsa biriken su bu yosunlanmayı hem arttıracak hem de çim köklerine çok zarar verecek, yani mantardan kurtulmanız zor olacak.

Olan olmuş, siz şimdi sık sık diren ile (hani çatal gibi bir bahçe aleti vardır) en az 20-25 cm kadar delikler açın çimde. Yani direnin üzerine basarak çime girmesini temin edin. Bunu sık sık yapın. Sık sık demekteki kastım, gözünüzde bir sıra yapın boydan boya batırın direni, sonra ilk sıradan yarım metre sonra bir sıra daha yapın , yine boydan boya batırarak üçüncü sıraya geçin. Umarım anlatabilmişimdir.

Çimdeki hastalığı gidermeden gübre de vermeniz, yeni ekim de yapmanız hiç işe yaramaz. Önce hastalığı bertaraf etmeye bakın ve bu konuda çimlerdeki sorunlar başlığı size çok yardımcı olacaktır.

Ağaçlarınız ve güllerinizin kökü 40cm kadar toprak altında kaldı demişsiniz. Oysa yeni aldığımız bir ağaç fidesini veya gülü ekerken en çok dikkat edeceğimiz şeylerden biri de, fidenin poşetteki veya saksıdaki toprak hizasının ekeceğimiz yerde de aynı seviyede olmasına dikkat etmemiz, aşı kısmının da güneye bakmasıdır.

Bir örnekle anlatayım.
Elimizde bir saksı var, saksının boyu 50cm olsun. İçine ekilen fidenin toprak içinde olan kısmı 25 cm ise bunu bahçeye ekerken, bitkinin de toprak içinde olacak kısmının 25 cm olmasına dikkat ederiz. Bunu 40cm yaparsak bitkimizin ölme ihtimali vardır.

Sizin anlatımınızdan anladığım kadarı ile, siz eskiden ekilen ağaçların ve güllerin üzerine 40cm kadar daha toprak ilave etmişsiniz, değil mi? Yani çanaklar 40 cm altta kaldılar.
Siz yine de bu durumu hocalarımıza bir danışın isterseniz.

Güllerinizde budama yanlışlıkları gördüm, bu yüzden gelişmeleri güzel olmadığı gibi formları da pek iç açıcı değil.
Gül budamaları başlıklarını bir okuyun.
Hani bildiğimiz, yağmurda kullandığımız şemsiyeler var ya, işte o şemsiyeyi ters çevirin ve orada gördüğünüz gibi gülleri budamaya gayret edin.
Budarken dallar birbirlerini engellemeyecek ve her yerden güneş alacak şekilde olacak, yani çanak gibi olacak.

Leylendiyi neden budadınız? Çam türü bitkilerin budanması göze pek hoş gelmez diye bilirim.

Ortancalar.... evet yarı gölge ve gölgeyi severler ama havadar yer de isterler.
Sizin ektiğiniz yerde bir yanda duvar var diğer yanda mazılar yükselmiş, nereden hava alacak bu bitkiler?

Kurumaya yüz tutmuş hatta kurumuş mazıları söküp yerine yenilerini ekmeniz gerekir diye düşündüm.

Boyları çok uzamış sadece ucunda yaprak ve çiçek açmış güllerinize gençleştirme budaması yapın ve budarken ortaki dalı alıp dalları yanlara doğru çanak gibi açmaya gayret edin.

Üzgünüm size pek de iç açıcı şeyler yazmadım ama madem işin başındasınız, problemleri baştan halletmeye bakın ki emekleriniz boşa gitmesin.

Lütfen takıldığınız şeyleri de yazmaya hiç çekinmeyin, bildiklerimi severek paylaşacağımdan emin olun.

Kolay gelsin.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön