Konu: Kekik
View Single Post
Eski 03-07-2012, 00:53   #309
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muhsin Hanif Mesajı Göster
03/06/12 de peçete içinde beklettiğim tohumların ( yaklaşık 50 adet ) yarıya yakını 3-5 gün içinde çimlendi. Vermeyenler de dahil hepsini 4 küçük saksıya iyice sulanmış çiçek toprağına serptim. Üzerlerine 0,5 cm toprak serpip aydınlık fakat direk güneş almayan ev içinde beklettim. Aynı şekilde balkonda devam ettim.
Çıkıp ölenler ve sonradan çıkanlar toplam 17 filiz var. 4'ü hariç hepsi sn. MALİ1957'nin dediği gibi ince, cılız ve uzun dünden itibariyle 28/06/12 günde 2-3 saat direk güneşe çıkarıyorum. İnşallah düzelirler.
Fotoğrafları da yüklüyorum; ilki 08/06/12 diğerleri 29/06/12 de çekildi. İleride yine gelişmeleri yüklerim.
Sn. Muhsin bey kolay gelsin...

''aydınlık fakat direk güneş almayan ev içi' ortamında bu şekilde yetiştirdiğiniz tüm bitkilerinizi_ sadece kekik değil_ kaybedersiniz. Güneşe alıştırmaya çalışmanız sizi bir az kurtarır ama tam bir çözüm olamaz...

Kekiklerinizin aşırı ve sağlıksız boy atmasının sebebi;

gündüz aydınlık olan ev ortamı ve aynı ortamın gece de aydınlık olması yani aşırı ışık...

Tohum çimlendiğinde ve ilk yapraklarını gösterdiğinde yani bir iki cm. boya geldiğinde açık havaya ve gölgeye çıkarmak dış ortama alıştırmak gerekiyor_ ki şimdi yaz ortamı güzel gelişirdi...

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön