View Single Post
Eski 03-07-2012, 00:37   #1
Sudenur
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Sudenur / bahçe "Ankara"

Bahçenin bulunduğu şehir
Ankara/Eryaman

Bahçenin büyüklüğü
Ön, arka ve yan, yaklaşık 100 metrekare

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları
Ön girişte ki küçük dar alan sadece sabah saatlerinde bir kaç saat güneş almakta daha daha sonra gün boyu gölge, yan ve arka giriş yarı gölge, bir kaç küçük alan tamamen gölge.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri
7a veya 7b olduğunu düşünüyorum, kar kalkmadı tüm kış.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb)
Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?
Aldığımızda mazılarla çevrili çim ekili bir konuttu, çam ve leylak ağaçları dikili halde aldık. Diğer ağaç ve çalıları biz ekledik.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?
Büyük utanç duyuyorum ama itiraf etmeliyim ki sadece altı aydır. Öncesinde sadece eşim ilgilenir ben pek sürmezdim elimi. Çocuk, ev ve iş hayatı tüm vaktimi alıyordu ve günümün tamamı koşturmaca içinde geçiyordu. İşten ayrıldıktan sonra devam etmişti yoğunluğum. Başka başka hobilerle doldurmaya çalıştığım sırada vaktimi yolum Ağaçlar net'e düştü ve bahçe artık benim zimmetimde.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?
Yok efendim ne gezer, site yönetimi nasıl uygun gördüyse öyle düzenlemiş, bizde suyunu verdik, gübresini döktük ya bitti sandık işimiz. Özenle bakılmış birbirinden renkli bahçeleri sadece dergilerde görmüştük öncesinde, bizzat var olduklarını "Üyelerin Bahçesi" başlığı altında keşfettim.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz.
Mevcut değil.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)
Eşim ve ben ilgileniyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
Yok.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?
Sağlıklı ve bakımlı olsun ve çeşitliliği artırayım yeter.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)
Üç çam,

Bir ters dut,

Bir bodur elma,

Bir bodur nar,

Bir Ankara armudu "Bir türlü meyve vermiyor"

"Bir Malta eriği "İklim nedeniyle gelişme göstermiyor"

Bir Kartopu,

İki Leylak,

Çeşitli renklerde gül ve bodur gül,

Ortanca ve çeşitli mevsimlik çiçekler,

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?
Bu yaz başı üç kök ortanca ektim, kışı çıkarsın diye gözlerinin içine bakıyorum.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?
Hepsi çok özeller, hergün en az üç dört saatim bahçede geçiyor.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz?
Tohumdan üretmeyi bir çok defa denedim ama başarılı olamadım, denemeye devam edeceğim.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?
Sondaj su kullanıyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz?
Sabah erken saatte veya akşam yapıyoruz sulamalarımızı.

Toprak özellikleri
Bilmiyorum,

Kompost yapıyor musunuz?
Ne yazık ki hayır.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu?
Öyle çok ki. Drenaj yaptırtmadan çim ekildiği için çok pişmanım öncelikle. Göllenme problemi olduğunu keşfettim ve çözüm yolları arıyorum, perlit, ponza gibi takviyeler yaptım. Toprak tasviyesi yapılırken dinlenmeye aldırmadığıma öyle pişmanım ki kazılı alanı, yabani ot mücadelem aynen devam ediyor. En az otuz elli santim yükseltilen zemin nedeniyle yerini değiştirmeyi düşündüğüm güllerin kökleri çok dipte kaldığı için çıkartamıyorum, aynı renk ve aynı tür yan yana dikilmiş ve çok sıkışık, vs. vs.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz?
Bu konuyla daha çok eşim ilgileniyor ama benim gördüğüm bit problemi var güllerde, kemirilmiş yapraklar, açmadan kuruyan goncalar görüyorum çok üzülüyorum. Bir kaç gün önce de çimlerimiz mantar hastalığına yakalandı, yayılmadan önleyebilmek için epeyce uğraştık, yer yer boşluklar oluştu.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz?
Bahçe çimlendirirken organik gübre kullandık, gül ve ağaç diplerini hayvan gübresiyle, süs bitkilerimi yarasa ve solucan gübresi ile destekledim.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı?
Bizzat karşılaştığım salyangoz dışında, fare, yılan ve danaburnu görüldüğünü söyleyen komşularım var ama ben henüz görmedim.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz?
Vahşi ve yağmurlama.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?
Etrafı konutlarla çevrili ama açık bir alan, rüzgarı bol.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?
İyi ki bu siteye üye olmuşum da birbirinden becerekli bahçe sahiplerinin bahçelerini görüp aşka gelmişim. Birçok bitki ve çiçek çeşidiyle bu site sayesinde tanıştım, meğer ne çok zaman kaybetmişim.

Tetanoz aşısı oldunuz mu?
Olmadım.

Bahçemi gezinirken öyle aman aman güzellikler görmeyi beklemeyin diye en baştan uyarıyorum hepinizi. Bir cesaret sergilemeye karar verdim ama bu başlık altında ki en sıradan bahçeye geldiniz belki de, hoş geldiniz, umarım ilgiyle takip edersiniz. Öneri ve yardımlarınıza ihtiyacım olacak, uğradığınız için teşekkür ederim.

Yaptığım yanlışlıklar çarpmışsa eğer gözünüze lütfen uyarın, Ankara iklimine uygun bitkiler nelerdir görüş ve önerilerinizi bildirirseniz memnun olurum, nereye ne ekersem gelişimi daha güzel ve verimli olur, olmazsa olmazı ne olsun mütavazi bahçemin yönlendirilmeye ihtiyacım olacak. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Düzenleyen Sudenur : 16-10-2012 saat 00:58 Neden: Kelime hatası..
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön