View Single Post
Eski 30-06-2012, 02:25   #2
Halil Önen
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi intibah Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Bahçemde kumlu, inşaat artıklarının olduğu toprağı değiştirip ekmiştim. Orada yetişen domateslerin bazılarında sararma ve lekeler oluşmaya başlad. ıToprak ham olduğu için hayvan gübresi ile destekledim. Birkaç gün önce de yapraktan gübre attık demir eksikliği filan olabilir diye. Bir de sulamayı aşırı sıcaklardan dolayı 2-3 günde bir yapıyorum bundan da kaynaklanabilir mi? Resimleri aşağıya ekledim aynı sorunu yaşayan tecrübeli arkadaşlardan destek bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Sn. intibah,

domateslerin yapraklarında görülen kahverengi beneklenmeler _ lekeler_ 'Domateste Bakteriyel Kara leke' hastalığını gösteriyor.

Havalrın sıcak gitmesinden ya da yağışlardan hemen sonra bu hastalık ortaya çıkıyor. Yapraklara su değmemesi gerekiyor. Bu hastalığın seyrini hızlandırıyor.

Yani tohumdan gelse bile havalardan da olabiliyor...

Zorlu bir hastalık tohumların, fidelerin ve hatta toprağın ilaçlanması gerekiyor.

Bende de görülmeye başladı...

Bu hastalık için bakır içerikli ilaçlar _ bordo bulamacı_ kullanılıyor.

Ben,

bacillus Suptilis; ticrari adı Simbiyotek_( 15 lt suya bir yemek kaşığı bu hastalık için)

thicoderma herzianum; _ ticari adı SİM derma__(15 lt suya bir yemek kaşığı bu hastalık ve köklenmeye teşvik için)

Bacillus Thuringiensis; _ ticari adı Delfin_ (yeni başlayacak olan domates yeşil kurdu ve tuta için)

Gülleci bulamacı; ticari adı yok...(külleme, mildiyo ve kırmızı örümcek için) 15 tl suya bir çay bardağı yani 100 cc)

Kaolin kili; bu konuda benze ürünler var_ ( güneş yakmasın diye) 15 lt suya yarın kg kadar)

karıştırarak kullanacağım yarın...

İlk defa deneyeceğim sonuçlarının olumlu olacağını düşünüyorum sadece...

Bunu bakteriyel benek hastalığı, erken yanıklık hastalıklarına da etkili olacağını düşünüyorum...

Kolay gelsin.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön