View Single Post
Eski 14-06-2012, 21:41   #7
junior
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
drenaj sorunu olmaz herhalde, toprak aşırı su tutmuyor, zaten eğimli bölge, yüzeyden kayıyor su. bu yağ işini şöyle anladım. ormanda kesim yapan ormancılara sordum bu kesilen ağaçlar tekrar sürer mi diye (ama tam gövde kesimler, dal seyreltme veya çoklu gövdeden ayırma değil), ormancı dedi ki, eskiden balta zamanında mutlaka sürerdi ama artık motorlu testere yüzünden filiz ya vermiyor ya da kısa süre sonra ölüyor. bu arada bahsi geçen ağaçlar büyük çaplı olanlar. mesela köyde meyve ağaçları budanıyorsa eğer çok büyük değillerse kurtarıyor, ama yaşça ileri ve kalın olanlar gidiyor. bunu ormancı da biliyor.

ama diyelim ki kaynağını tam olarak bilemiyoruz ama ağaçlar ölmek üzere, kurtarmak için ne vermek gerekir. böyle takviye yapacak genel bir kimyasal var mı, analiz yapmak toprak incelemesi filan yapmak lazım olabilir fakat bunlardan önce acil müdahale amacıyla verebileceğim birşey olabilir mi. bunu kim bilebilir. buraya giren arkadaşlardan ricam eğer bilgisi olabilecek forum üyeleri varsa mesaj atabilirler mi, onlar da baksa. havalar ısındı, bir an önce filiz yapması lazım en azından yoksa gidecekler galiba. teşekkür ediyorum ilginize. cevap bekleyeceğim.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön