View Single Post
Eski 13-06-2012, 21:41   #8
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Badem kazık köklü değildir, onlarda çok sorun olmaz muhtemelen ama ceviz için taban suyu problem yaratacaktır.
Badem kazık köklü bir bitkidir.
BADEM YETTRCL

Ceviz de kazık köklüdür....

Sayın ttuzunalp..

Ben sizin akrabalarınız tarafından biraz aşırı ve bilinçsizce tedirgin edildiğinize inanıyorum..

Arazinizde durgun tabansuyu olabileceğini sanmıyorum..Yanınızdan geçen derenin sağladığı su sirkilasyonu nedeniyle, bahçenizdeki aşırı suların dere tabanına doğru bir akışkanlık yapması gerekir..
Eğer böyle olmasa kazık köklü badem ağaçlarınız kuruması gerekirdi..
Arazinizin dereden 1.5 metre yüksek olması da çok iyi..
Bence tüm fidanlarınızı sağıklı orak büyütebilirsiniz..Kayısılarınızında, eğer mantar ve kanser bulaşıklığı yoksa bulunduğu noktada kışın yağmur suları günlerce durmuyorsa veya bahçenizin en susuz noktasındaysa hayatını sürdürebileceğini sanıyorum..

Kayısının kuruması büyük olasılıkla mantar ve kanser nedeniyledir..Ayrıca sizin çay boyundaki bahçenizin toprağı sanırım killi ağır bir topraktır..kışında biraz kayısı diplerinde su toplanıyorsa, bu durumdan kayısılar hoşlanmaz..kayısı ağır killi toprağı sevmez:

https://docs.google.com/viewer?a=v&q...9iFFoECq98RDIw

Ayrıca, kayısı suyu pek sevmediği halde, kiraz ağacı tam tersine susuz toprakları pek sevmez..
Her çeşit meyve ağacına özenerek dikmiş olabilirsiniz ama toprağınız hangisinin yaşamasına izin verirse ona razı olmak zorundasınız..
Bunu da zaman gösterecek..Ama sırf bu endişeyle ağaç ve fidanlarınızı sert budayarak çalı formunda tutma gayretinizin hiçbir yararı olacağını da sanmıyorum..

Düzenleyen pria : 14-06-2012 saat 00:01
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön