Konu: Aster
View Single Post
Eski 13-06-2012, 20:57   #53
kelebek çalısı
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi redsonia Mesajı Göster
sevgili kelebek çalısı çelik alarak demişsiniz nasıl çelik alacağız... ben de benimkini çoğaltmak istiyorum da...)
Ben tepe kısımlardaki yarı odunsu hatta odunsu bile denmeyecek kısımlardan 12-15 cm arası alarak torfa gelişigüzel saplamıştım. Odunsu kısımlardan da alınabilir kanımca, o zaman dibini 0.5 cm kadar sıvı köklendirme hormonuna bulamak uygun olabilir. Toz köklendirme hormonları da var ama hiç kullanmadım. Köklendirme hormonu bazı bitkiler için uygun değil, örneğin sardunya ve petunya gibi bitkilerin dip kısmını sıvı hormona buladığımızda çürüme yapması muhtemeldir.

Kasımpatının da odunsu kısmından alarak sıvı hormona bulayarak, torf içine sapladım ve sonuç başarılı oldu, hatta deneme amaçlı sapladığım bu bitkiyi komşuma hediye ettim

Buradan anlatmak istediğim şudur ki, deneme yanılma yöntemi ile bu tip işlemleri yapmaktan çekinmeyiniz, eliniz alışsın, ister odunsu ister taze kısımlardan alıp torfa batırın gitsin

Sapladığım çeliklerimin bulunduğu saksıyı her daim gölgede tuttum, ve yaz sürekli nemli olmasına çok dikkat ettim. Firesiz hepsi tuttu. Ama acele etmedim ve iyice toprağın en dibine kadar kök yapması için aylarca o saksıda tuttum. 3-4 ay sonra tüm saksıdan çıkardığımda torf kökle tamamen kaplanmıştı, ayırıp bahçe toprağı dolu saksılara aldım ve bir kışı, bu saksılarda açık havada geçirdiler. Hiç bir şey olmadı ve sonra da bir kısmını bahçeye aldım, bir kısımı da halen saksıda yaşamlarını sürdürüyorlar.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön