Konu: HDR Tekniği
View Single Post
Eski 13-06-2012, 20:09   #1
gencmenn
Ağaçsever

gencmenn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2012
HDR Tekniği

HDR teknigi, cektiginiz fotograflari HDR yapin
HDR nasil yapilir, (resimli anlatim)

DERS 1

Bir cok fotografcinin en büyük sorunu, cektigi fotograflarda yüksek renk ve isik kontrastinin olmamasidir.
Eger bir fotografta HDR islemi yapilirsa fotografin renkleri ve isigi cok yüksek düzeyde görünür, bir bakima FULL HD tv gibi diyebiliriz..

Cektiginiz her fotografa hdr yapabileceginiz bir uygulamayi size anlatmaya calisacagim.
Fotograf camiasi bu teknige cakma HDR teknigi derler..
Hdr nasil yapilir resimli anlatimla görelim
HDR Nasıl Yapılır?

HDR yapimi - resimli anlatim DERS 1 (Konu picasa da isik ayarlari)
Öncelikle hdr yapacagimiz fotografi picasada secelim.

Fotografimizi sectikten sonra sol menüde ince ayarlar kismi var oraya tiklayalim.
Picasada actigimiz fotografi hic oynama yapmadan kopyaliyalim kopyalama islemi söyle (resmi klasöre aktar yazan yere tiklayin)

Acilan dosyada ben fotograf boyutunu 900 pixel olarak sectim ve alttaki kisisel ayarlarida 100 de birakip kopyaladim

Picasa menüde sol üste isik ekle bölümü var burada dereceli olarak fotografimizi aydinlatip fotografimizi kopyaliyacagiz.

Isik ekle menüsünde isigi biraz acarak kopyalayin

isigi bir kez daha aciyoruz ve gene kopyaliyoruz, kopyalama islemi üstte gösterilmistir, her isik actigimizda fotografimizi kopyaliyalim.

Son olarak isik eklede butonun yarisinida gectik ve fotografimiz gündüz gibi acildi
bu fotografimizida kopyalayip picasadan 5 ayri isikta fotograf elde ettik
Siz isterseniz dahada isigi acarak daha cok fotograf kopyaliyabilirsiniz

Picasada isik ayarlari nasil yapilir bitti, simdi ikinci forumu aciyorum ve photomatix programinda bu kopyaladigimiz fotograflari nasil hdr yapacagiz onu görelim

Düzenleyen gencmenn : 14-06-2012 saat 20:31 Neden: yeni grafik ekleme
gencmenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön