View Single Post
Eski 10-06-2012, 11:57   #42
gilan
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Gilancım nerden bulursun bu bahçeleri... Bahçemi ben de dört mevsimlik olsun istiyorum. Bahçe küçük olunca aynı zamanda bitki deliliği hat safhada olunca bu mümkün değil...
Bahçeyi toptan söküp , bitkileri saksılayıp toprağı komple olabilecek en iyi karışımları öğrenip , hazırlayıp ve serip sonra sindire sindire bahçeyi düzenlemek.
Tam bir köşe güzelleşiyor, ardından diğer köşe bozuluyor. Olmuyor, olmuyor...
Gerçi böyle tam oturmuş bir bahçe beni sıkabilir. Neyle uğraşırım sonra ben. Bir de yan yana olduklarında çok güzel görünmeyeceğini bile bile vazgeçemediklerim var. Güzel görünecek diye çok sayıda aynı bitkiden yaptığım alanlar oluyor. O standart görüntü de beni sıkıyor. Örneğin alacalı taflan ve pitosporium bahçenin ilk yapımı sırasında çok fazla miktarda her yere gelişi güzel dikilmişti. Her zaman yeşil görüntü sağlamak amaçlanmış olmalı... Onları ziyan etmemek için, evin yan duvarına ardışık s ler yaparak kullandım. Hala güzel görünüyor. Her zaman aynı görüntü ama. Ve çit gibi olduğundan geride kalanlar gölge de kalıyor. Halbuki eve doğru hafif yükselen büyük kayalar , aralarından çıkan clematisler , kayalarının arasına dikilmiş yüksekten sarkan sarkıcı bitkiler güzel olmaz mı? Ah işte konuyu yazarken bu aklıma geldi. Yani benim deli dolu kişiliğime uymuyor
Güzel ruhuna , eline sağlık...

Ben de kesinlikle kendi bahçemi böyle yapmam jineop. Bu bahçede de, şu an bulunduğum çevrede de şöyle bir bakış açısı var: bahçenin bütününün göze nasıl göründüğünü önemsiyorlar, ama bireysel olarak bitkilerin bir önemi yok onlar için. Biz saksıda çıkan yabani otu bile sökmekte zorlanırız, oysa onlar yerine yakıştırmadıkları koskoca ağacı bile sökmekte en ufak bir tereddüt göstermiyorlar. Bu da bana tam bir bahçecilik gibi gelmiyor...

Biz değişik düzenlemeleri görelim, fikir alalım, detaylardan kendimize uyanları, hoşumuza gidenleri not edelim, sonra da bildiğimizi okuyalım.

Flickr sayfalarından oldukça güzel Acer ve konifer türleri öğrendim, o çok iyi oldu.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön