View Single Post
Eski 09-06-2012, 16:32   #76
Çakırcalı
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Saygıdeğer paylaşımcılar. Ben sizler veya en azından birçoğunuz gibi profesyonel bitki yetiştiriciliğiyle uğraşmıyorum, doğrusu bu işlerden pek anlamıyorum da. Sadece evimde annemin yetiştirip çoğalttığı bazı süs ve saksı bitkileri bulundurabiliyorum. Evimizin terasına doğru saçaklanmış koca bir karadut ağacı var ve terasa şu günlerde inanılmaz dut dökülüyor. Terasta aynı zamanda köpeğim de bulunduğu için, yere dökülen bu dutları yeme imkanımız da olmuyor. Yukarıdaki tariflerdeki organik ev atıkları yerine (çünkü evimden pek o kadar organik atık çıkmıyor, ufak tefek meyve ve yemeklik artıkları ile çay posası dışında) sırf bu dutları ve dut yapraklarını vs. kullanmanın bir faydası olur mu? Sizlerin adını verdiğiniz bir takım kimyasal karışımları bulmam pek mümkün olmadığı nedenle bu dut pestili ağırlıklı organik atıkların içerisine toprak karıştırıp etrafı çevrili bir şekilde, arada bir karıştırmayla ev bitkilerime faydalı olabilecek besin değeri yüksek bir gübre edebilir miyim? Hergün terası süpürüyorum ve abartısız çöpe 7-8 kilo dut atıyorum.
Paylaşımlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Çakırcalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön