View Single Post
Eski 27-10-2005, 14:55   #1
Baki Berk Kayalar
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Ardıç (juniperus)

Bugün Sapanca' daki okulumdan çıktıktan sonra Sapanca içindeki bir fidancıdan oldukça makul bir fiyata bodur ardıç fidanı aldım.

Bu ardıçı bonsaiye dönüştürmeye çalışacağım. Özellikle budama konusunda bana yardım etmenizi çok rica ediyorum. Kolaylık olsun diye, gönderdiğim fotoğraflarda dallar üzerine numara koydum. Hangi numaralı dalları budamam gerektiğine dair bilgilerinizi bekliyorum.

Özellikle küçük bir tür olması ve kapalı ama soğuk ve kuzeye bakan balkonumuzda yetişebilmesi için dayanıklı bir tür seçmeye çalıştım (bahçe ziraati okuyor olmakla birlikte dış mekan süs bitkileri dersinde bu ağaçları işliyoruz zaten, bize dağıtılan çalışma notlarından seçtim ve fidancıya direkt olarak aradığım türü belirttim).

Fidancı amca bana, dışarıdaki ağaçlar yapraklarını dökmeden saksı değiştirme dedi. Saksı değiştirmem lazım, çünkü plastik siyah saksı hiçte dekoratif değil. Yerine yayvan ve kendi saksısının derinliğinde toprak bir saksı düşünüyorum.

Çok sık sulama dendi ve sürekli büyüyen bir tür olduğu ve 10cm gövde çapına ulaşabileceği belirtildi.

Bende bonsaiye başlamak, biraz pişmek için böyle tini mini bir çalı türü seçtim.

Beni daha ayrıntılı olarak bilgilendirmenizi çok rica ederim.

Foto 1
Name:  ardic1c.jpg
Views: 7310
Size:  63.7 KB

Eklenen Resimler

Düzenleyen backyard : 10-02-2006 saat 11:13
Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön