Konu: Cymbidium
View Single Post
Eski 24-04-2007, 10:20   #20
ardaezgi
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2007
Sayın Praecox,

Yardımlarınız sayesinde orkidem 2,5 aydır yaşıyor.Hatta geçtiğimiz hafta dibinde 2 küçük filiz gördüm ve çok mutlu oldum.Ancak sanırım ciddi bir problem söz konusu,orkide 5-6 yumrudan(**** kökten) oluşuyor. Sanırım köklerden üçünde kök çürümesi dediğiniz durum mevcut, yapraklar yeşil olmalarına rağmen kök dibinden kopmuşlar,yumruların dipleri kararmış ve pörsümüş,hatta bir yumru tamamen çürümüş gibiydi ve kötü kokuyordu,toprağından keserek çıkarmak zorunda kaldım. Diğer üç tanesi(filizlerde bunlardan birinde) iyi görünüyor.Orkideler hakkındaki tüm bilgileri sizin sayenizde öğrendim ve bu forum bana günlük koşuşturmalar arasında neredeyse hiç vakit bulamadığım bitkileri yeniden hatırlattı.Tüm bu güzelliklere vesilede benim birtanecik cymbidiumum oldu. Onu kaybetmek istemiyorum, helede filizler sayesinde yaşatmak konusunda bu kadar ümitlendikten sonra,fotoğraf göndermem pek mümkün değil gibi yinede göndermeye çalışıcam.Birde saksı çok büyük ve ben çok acemiyim,acemiliğimi dikkate alarak orkidemi nasıl kurtarabileceğim konusunda yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

ardaezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön