View Single Post
Eski 23-04-2007, 23:14   #193
KozanDağı
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Talking Tek bir söz "Helal Olsun"

(imreniyorum Valla)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karakedi Mesajı Göster
harika!!!
su an 2 dönum bir arsa icindeyim.en yakin ev 500 metre uzakta..bitez ilk baslarda iyiydi ama artik beni kesmiyor..22 donum dereköyde yeni bir yer aldim evvelki sene..komunal yasam deneyimine girisecegim..ayni zamanda gelinip kalinabilecek bag bahcede isteyenin calisabilecegi bir yer olacak .yani bitez okulum dereköy eserimiz olacak-pencereden sadece yesil yesil yesil görunuyor..zaten cok fazla ve büyük pencerelerin amaci buydu ama kisin isitma sorunu yasadikakvaryumda yasar gibiyiz biri baksa disardan...her taraf cam..öteki evin daha az ve ufak olacak..tek katli 120 metre kare bir yer--her yil mayis 15 eylül 20 arasi ailece bahcede yatariz.daha sonra geceleri soguk bana uyar ama kizim ufak henüz..her zaman bahcedeyim yagmur yagarsa daha da cok bahcedeyim cünkü ev dere yolu yaninda ve iyi yagarsa-yilda 2-3 kez ulasim durur..eve gelemezsiniz jeep bile gecemez debisi hizli akiyor..islanmak su beli gecmediyse icinde yürümek cok zevkli..saclarim icin özellikle yagmur suyunu kacirmamaya calisirim.bonsai ile ilgilenmedim henüz her sey üstüste geldi doga da hayat hakkinda giderken hic bisi bilmiyordum müstakil ev kavrami hakkinda da bir fikrim yoktu..sömine yakmayi bile orda ögrendim--banyo ,tuvalet yemek yapma filan gibi seyler disinda hep bahcedeyim..bizimle kalan tokatli bir genc kari koca var ama asil isleri mesela ben simdi istanbuldayken hayvanlara bakmak..basta cok yardim ettiler ama artik 2 senedir bahceye dokunmasi filan yasak..onunda canina minnet zaten.. cocuklugum osmanbey sislinin göbeginde gectigi icin cicek acmis agaci bile ilk kez 21 yasinda görmüstüm saskinligimi hic unutamam. bostanim var vakit aliyor..4 senede ancak ayarlamayi ögrendim ne ne kadar ekilmeli bizim tüketim ne?neyi daha cok yeriz gibi sorunlar..yoksa toprak sevgiyle yaklasildiginda cok verimli. sulamada önemli .yazlari her 2 günde 1 4 saat sürüyor.en büyük zevklerden biri..bahcemde cok agac var ve bodrum icin iddiali bir cesitlilik var ama ardic cami yaklasik biri 120 biri 60 yillik 2 agacim varki ev bile onlara göre yapildi.bunun disinda tüm sinirlar melengec ve defne -bunlarda en az 40 yillik bahce de mandalina bol ama ben visne bile yetistirdim ki olmaz demislerdi bol erik seftali yilda 2 kere vererek herkesi asi kuyruguna sokan armut dut incir zeytin var.. bunlari 4 yil önce ben ektim.2 yilda kuduran salkim sögütümün adi nazlikiz ve onunla sik sik konusurum sarilirim misafirlere bile bazen adamina göre git ona saril diye baski yaparim..kimse inanmiyor 2 yillik olduguna..birde azmis okaliptüs varki sarilmadan su bol diye kudurdu..onlarla konusurum.. cicek isine gecen sene girdim ilk yil dikenli otlari ayikladim ve agac ektim ikinci yil cim ekmedim kendi dogal dokusunu secerek biraktim sonra bostan sonra cicek..sarmasiklari da ilk yil ektim--acelem yok--yavas yavas ögrenmeye calisiyorum..yazlari her sabah 5 :30 dan 8:30 a kadar bahcede calisirim sonra cok sicak oluyor zaten..en sevdigim bahce isi ot yolmak ve sonbahar kis hazirligi..ilk yil korkumdan hic budama yapmadim yaptirtmadim ama artik agaclari dinliyorum onlar bana gerekince söylüyorlar.

KozanDağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön