View Single Post
Eski 05-06-2012, 00:34   #390
merlict
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rizkulali Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
Bir süredir sitenin içerisinde limon fidesi nasıl bakılır, saksıda nasıl yetiştirilir gibi forumları okuyorum.
Faydalı bilgiler olmasına karşın kendimi halen yetersiz buluyorum.
2 adet aynı cins, 1 adet de yediveren olduğu söylenen 3 adet limon ağacım var.
Bunları saksı içersinde ofisimde tutuyorum.
Suyunu ve güneşini eksik etmemeye çalışsam da yeterli olmuyormuş gibi geliyor.
Yardımcı olabilirseniz öncelikle bazı bilgilere ihtiyacım var;
1- Bu limonların cinsi nedir? Nasıl öğrenebilirim?
2- Limonları hava almaları için gündüzleri kapının önüne çıkarıyorum, akşamları da içeri alıyorum. bunun bir zararı var mıdır? Var ise sadece ofisin içerisinde canım önünde tutmak yeterli olacak mıdır? Ofisim saat 14'e kadar güneş alıyor.
3- Gübre, vitamın konusunda kuş gübresi, pirinç durulama suyu yeterli olacak mıdır? Başka tavsiyeniz var mı?

Sanırım şimdilik bunlar. Ama yeterli olacak mı bilmiyorum.

Şİmdiden teşekkürler.
Merhaba sayın rizkulali

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, bu arada kızlarınız çok güzellermiş.

1- Cinsleri hakkında şuan bişey diyemem, bilgim yok.Ayrıca çok önemlimidir cinsleri, sonuçta bu üç fidenin vereceği meyvelerle ticaret yapmayacaksınız (yoksa düşünüyormusunuz)
2- Hava almaları konusuna katılıyorum ama sürekli yer değiştirme konusuna limonlar karşı çıkarlar, mutlaka bi şekilde size uyarı verirler, yapraklarını dökerler, uçlarını kuruturlar, kuruyormuş hissi verirler, yeni canlı yeşil filizleri göremezsiniz.Havadar ve güneş gören bir noktada sabit kalmaları onlar ve sizin için önemli.Sürekli taşıyıp durmayın diye.
3- Gübreleme konusunda belirttiklerinize istinaden ilave hazır gübrede kullanabilirsiniz.Zirai ilaç satatn yerlerden bulabilirsiniz.Ben tercih etmesemde kullananlar var.Hiç gübreleme yapmasanızda uygun zamanda yapacağınız toprak değişimi onlara katkı sağlayacaktır.

Bu arada en alttaki resimde sol baştaki limonun saksısı bana küçük gibi geldi.Eğer fırsatınız olursa bu kış toprak değişimi ile birlikte saksısını biraz daha büyütün.Eğer sürekli ofis içinde kalacaklarsa tercihiniz daha büyük saksılar olsun.Diğer limonlarınız içinde geçerli.Toprak olarakta bahçe toprağı oranını artırın.Torf ilave etmeyin.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön