View Single Post
Eski 23-04-2007, 21:12   #5
denizakvaryumu
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,099
çam kese tırtılı için orman işletme şeflikleri ile bağlantıya geçin derim ...doğal mücadele yöntemleri de var.

Çamkese böceğinin (Thaumetopoeo pityocampa Schiff.) doğal düşmanlarından Calasoma cycophanta isimli avı böcek zararlının yuvalarına girerek yakaladığı tırtılları parçalayıp yemektedir. Doç. Dr. Mehmet KANAT tarafından geliştirilen bir yöntemle laboratuarlarda üretilen bu yararlı böcekler ormanlara salınarak biyolojik savaş sürdürülmektedir. Tırtılları öldüren diğer bir yararlı böcek ise Phyrx caudata isimli bir parazit sinektir. Bu parazitin üretilmesinde yine Türk ormancılarının geliştirdiği “Adacıklar Yöntemi” kullanılmaktadır

http://dergi.ormuh.org.tr/20051sy/su...enhaberler.htm

Ormanlarda özellikle çam ağaçlarına musallat olan çam kese böceğine karşı biyolojik mücadele başlatıldığı bildirildi. Çam kese böcekleri ile mücadelede avcı ve parçalayıcı böceklerin (Calosoma Sycophanta) kullanılacağı, bu tür böceklerin yetiştirilmesi amacıyla Osmaniye’de laboratuar kurulduğu öğrenildi.

Çam kese böceği ile mücadele kapsamında, Osmaniye Orman İşletme Müdürlüğü’nün Çardak Köyü orman işletme deposunda oluşturduğu laboratuarın tanıtımı yapıldı.

Tanıtıma Orman Genel Müdürlüğü Koruma Daire Başkanı Nurettin Doğan, Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Orman Fakültesi Entomoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kanat, TMMOB Doğu Akdeniz Orman Mühendisleri Odası Başkanı Selami Tece ve Şube Sekreteri Ayhan Küyük ile 80 ilin orman zararlıları ile mücadele şube müdürleri ve teknik elemanları katıldı.

Laboratuarın tanıtımını yapan Osmaniye Orman İşletme Müdürü ve Orman Mühendisleri Odası İl Başkanı Mustafa Eroğlu, "Kızılçam ve karaçam ormanlarına zarar veren çam kese böceği ile biyolojik mücadele için Orman İşletme Müdürlükleri’nde üretim laboratuarları kurulması planlanmıştır.

Türkiye’de ilk olarak Osmaniye Orman İşletme Müdürlüğü’nde laboratuar kurulmuş ve predatör böcek üretimi gerçekleşmiştir. Bu projede KSÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kanat ile müşterek çalışma yapılmıştır. Calosoma Sycophanta, çam kese böceği ile biyolojik mücadelede en önemli faktördür, tırtıl ve ergin döneminde çam kese böceğinin tırtılını yemektedir. Ergini, ağırlığının 7-8 katı çam kese böceği tırtılı tüketir. Mart ayı ortalarında çiftleşir. 20 gün sonra yumurta bırakır ve larvalar 10 gün sonra yumurtadan çıkar. Yaşam süresi ise 3-4 yıldır. Osmaniye’deki laboratuarımızda yaklaşık 15 bin adet bireyin üretimi amaçlanmaktadır. Osmaniye İşletmesi Düziçi Şefliği Karagedik mevkiinden toplanan erginlerden 288 adet laboratuara getirilmiş ve bunlardan 3 bin 471 adet yeni birey elde edilmiştir" diye konuştu.

Mücadele kapsamında Osmaniye Orman İşletme Müdürlüğü Yarpuz Orman İşletme Şefliği’nde 2 nolu bölmeye ve Toprakkale civarındaki kızılçam ormanına Calosoma Sycophanta larvalarının bırakıldığını anlatan Eroğlu, "Bu bölmelerde bundan sonra hiçbir kimyasal mücadele yapılmayacak ve Calosoma Sycophanta’nın kızılçam ormanlarında sayısının arttırılmasına çalışılacaktır. Böylece çam kese böceği ile mücadelede biyolojik mücadele yöntemine başlanmış olunacaktır" dedi.

Tanıtımın ardından katılımcılara Doç. Dr. Mehmet Kanat ile Laboratuar Sorumlusu Orman Mühendisi Savaş Sarı tarafından Calosoma Sycophanta böceğinin nasıl ve ne şartlarda üretileceği tatbiki olarak anlatıldı.

Orman Koruma Dairesi Başkanı Nurettin Doğan da yılda yaklaşık olarak ormanlarda 50 trilyon liralık zarar oluşturan çam kese böceği ile bundan sonra biyolojik olarak mücadele edilecek olmasının sevindirici olduğunu ifade ederek, bu tür laboratuarların tüm ülke genelinde oluşturulacağını bildirdi.

http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haber...ber_41409.aspx

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön