View Single Post
Eski 22-05-2012, 11:39   #12
nevsune
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sargonx Mesajı Göster
Serkan bey, ben öyle çiçekleri herhangi bir yerden temin edip, öylemesine insanların beğenisine sunulmasına pek sıcak bakmıyorum...

Kendi subjektif beğeninizi insanlarla paylaşıyorsunuz, hiç bir yaratıcı (isterseniz sanatsal deyin) çaba göstermeden evinizdeki herhangi bir şeyi insanların beğenisine sunmak gibi bir şey bu... Peki ne işe yarıyor?

Herkes gidip oradan veya şuradan bitki alıp, (orada duracağına burada dursun diyerek) balkonuna veya bahçesine koyabilir, üzgünüm ama ben bunda (paylaşmak üzere) orijinal bir şey göremiyorum.

Ben halihazırda bir bitkili akvaryum sitesine de üyeyim ve yaklaşık 3 yıldır profesyonel bitkili akvaryuma sahibim, bu siteye de cama-cam akvaryum alıp, hasbel kader aldıkları bir kaç bitkiyi öylemesine dikerek, o haliyle üyelerle paylaşmaya çalışan insanlar var, onlara da düşüncelerimizi söylüyoruz, birde bu işe gerçekten yaratıcılığını katarak son derece estetik (ve çoğu zaman yalın) çalışmalar yapan arkadaşlarımız var, bunlar bu özgün, orijinal çalışmalarla dünya çapındaki yarışmalarda katılıyorlar, araştırmanızı öneririm...

Son olarak, doğruyu yapmak için doğruyu söylemek ve doğruyu söylemek için de doğruyu yapmak gerekmiyor, bunu da hatırlatmak ister ama tartışmayı uzatmak istemem. Selamlar,
Bu foruma 5 yıl önce üye olduğumda balkonumdaki harc-ı alem 3-5 bitkinin, elimdeki yetersiz bir makineyle fotoğraflarını çekip gösterirdim. Bitkiler ahım şahım değildi, çekimler deseniz felaket amatörceydi. Hatırlıyorum da paylaşmanın, birşeyler yapmanın heyecanıyla o harc-ı alem bitkiler benim gözüme daha bir güzel görünürlerdi. İyi ki o zamanki forum arkadaşlarım bana böylesine haklılığı ve yapıcılığı tartışılabilir bir eleştiri yapmak yerine, beni olumlu bir yere çekmişler. İyi ki benden sanat gösterisi beklediklerini belirtmemişler. Çok üzülürdüm, kendime güvenim sarsılırdı ve bir daha da bir şey göstermeye veya yazmaya cesaret edemezdim.

Aradan geçen 5 yıl forumdaki arkadaşlarımın olumlu tavırlarıyla birlikte beni, kişiliğimi törpüleme de dahil bir çok konuda eğitti, zevklerimi geliştirdi. Bitki düzenlemelerini, saksı seçimlerinin bitkiyi nasıl farklılaştırdığını gördüm. Hangi renklerin, hangi bitkilerin yanyana gelmesiyle göze daha hoş göründüğünü izleyerek arkadaşlarımın olumlu tavırları ile birlikte bugünkü noktaya gelebildim. Herkesin herşeyi yaşamaya hakkı var. Bilmeyenler zaten bilenlerden öğreniyor burada, sadece zaman gerekli.

Bazı şeyler zaman zaman benim de gözüme batıyor. Aynı bitkinin sağdan soldan, alttan üstten, yakından uzaktan çekilmiş hallerini veya ne olduğu anlaşılmaz flu fotoğrafları ya da 2 bitkiyle bahçe balkon açanların sayfalarını gördükçe "bu ne" dediğim oluyor. Yine de kimseyi eleştirme hakkını kendimde görmüyorum. Ayrıca biliyorum ki zamanla durum farklılaşacak, olumlu yönde gidecek.

"Doğruyu söylemenin doğruyu yapmak demek olmadığı" söylemi ise beni çok şaşırttı. Ne demek şimdi bu? Yani eylem yok ama söylem var. Dünya ne çekiyorsa bundan çekiyor zaten Yok öyle şey, madem bu konuda birilerini eleştiriyorsunuz; doğru dediğiniz görülsün ki, bilmeyenler sizden öğrensin

Ne bekliyorsunuz, ne olacak şimdi sizin bu eleştiriniz sonucunda? Hepimiz Peyzaj mimarlığı fakültelerine mi kayıt olacağız yoksa sanat eserleri sergilemeye falan mı uğraşacağız

Eleştiri elbette olmalı ama hoşgörü de unutulmamalı, önemli olan bu agaclar.net forumunun amacı bilgi paylaşımıdır ama en büyük özelliği ise yeni üye olan birinin bile hemen algılayabildiği gibi binlerce yakını olan bir aile olmasıdır. Bunun en büyük nedeni de işte o hoşgörüdür.

nevsune Çevrimdışı   Başa Dön