View Single Post
Eski 18-05-2012, 14:11   #27
yalandünya59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Evet sevgili topraksız tarım dostları,

7 günlük gelişme ilgili olarak fikirlerim şöyle;

1- 7 günde bir bitkinin bu kadar hızlı gelişeceğine asla inanmazdım(toprakta bu işi yıllarca) yapmış birisi olarak bunu kesin ve net ifade ediyorum.

2- 7 günde bu gelişmeyi görünce 'topraksız tarım' ile kesinlikle erkenci ürün yetişeceğine kanaat getirmiş bulunmaktayım.

3- 1 haftalık gelişme sanırım boy olarak % 100 kalınlık olarak % 150 civarında.

4- En son fotoğrafta (net çıkmamış) koskocam bir tomurcuk var, genel olarak bütün domateslerde bu var, sanırım 1 hafta sonra hepsi sapsarı çiçek olacak gibi geliyor.

5- Sera bekçisi harika çalışıyor, ancak elektroniğin olduğu yerde yapabileceğiniz tek şey sanırım 'denetim'dir. Size bir iş bırakmıyor. sadece muslukları ve genel kontrolü yapıyorsunuz.

6- Domates ve salatalığın aynı besin kiti ile beslenmeyeceğini düşünüyorum, sebebi ise fotodada bariz açık ve net. Domates çok kuvvetli bir geliştirme gösterirken salatalık geriden geliyor. Ancak amatörlükte pek önemli olmayacağı kanısındayım.

7- Bu 1 haftalık gelişmenin 5 günü günde 2 kere (sabah-akşam) sulaması ile gerçekleşti. Adaptasyon süreci olduğu için bekçiyi ve bitkileri fazla zorlamadım. 2 gündür günde 5 kere sulama periyoduna geçtim. Şuanda verdiğim miktar ise 5 x 150 ml = 750 ml/biktidir.
Ancak Haziran ayında 1000 ml, Temmuz ayında ise 1250 ml.'ye çıkmayı planlıyorum.

Evet arkadaşlar söz sizde.. .Saygılar....

yalandünya59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön