View Single Post
Eski 17-05-2012, 09:18   #2
sakdag
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
İlk mesajımda Mammilllaria'larda da tozlaşmayı denediğimi ancak başarısız olduğumu yazmıştım. Ancak dün farkettim ki başarılı olmuşum...

Aralık ayında iç mekanda aynı anda açan Mammillaria marcosii ve Mammillaria brauneana'yı (isminden tam emin değilim) hem kendi çiçekleri hem de karşılıklı olarak tozlaştırmayı denemiştim. Ancak çiçekler sönüp tohum kesecikleri oluşmadığında başarısız olduğumu düşünmüştüm.

Dün kaktüslerimi incelerken Mammillaria marcosii'de bir tane tohum kesesi farkettim. Genel olarak dikkatli bir kişiyim, bunu daha önce farketmemiş olamam, 10 gün önce bu kesenin burda olmadığına yemin edebilirim ama nasıl oluyor da çiçeklenmeden aylar sonra tohum kesesi oluşabiliyor. İşte burası muamma. Ah bu kaktüsler beni her zaman şaşırtıyorlar. Belki de bu yüzden çok seviyorum sizleri... Daha öğreneceğim çok şey var galiba...

Mammillaria brauneana
Name:  New_DSC03918.jpg
Views: 3335
Size:  60.3 KB

Mammillaria marcosii
Name:  12e34.jpg
Views: 3310
Size:  73.1 KB

Mammillaria marcosii'de oluşan tohum kesesi...
Name:  DSC06235.jpg
Views: 3280
Size:  48.9 KB

Final sorumuz: Bu tohumlar saf M. marcosii mi yoksa M.brauneana ile karma mı olacak? Yıllar yıllar sonra Mendel bezelye çaprazlamaları, genetik bilgilerim size çok ihtiyacım var.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön