View Single Post
Eski 13-05-2012, 21:41   #1
perimar
Ağaç Dostu

perimar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2012
perimar / bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir: Samsun

Bahçenin büyüklüğü: Yaklaşık 250 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Dört cepheden açık dik yamaca kurulu olduğu için her mevsimin kendi dönemine özgü rüzgarını bol bol alıyor.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri:Bazı kışlar -2/-3 ü gördüğü olsada en düşük sıcaklık 1C/3C civarında oluyor.

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Yazlık

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı?:45 derece eğimli arsa ,içerisinde çalılık ve 3 tane fındık ağacı vardı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz?1 yıldır.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı?: Yardım almadık.Eşim ve ben, çok eğimli bir arazi olması nedeni ile dışarıdan toprak getirerek, setlemeler ve perde betonlarla kabaca bir düzenleme yaptık.Bu yılda yine kendi imkanlarımızla düzenlemeler yapmaya çalışıyoruz.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı?:Bahçemin doğallıktan uzaklaşmadan göze hitap eden ,aynı zamanda huzur veren bir bahçe olmasını istiyorum.İleride küçük bir havuzda istiyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler)

Ağaçlar: 2 adet erik, 2 adet armut,2 adet ceviz, ayva, döngel, yenidünya, kiraz, vişne, hurma,kara yemiş, nar, kara incir, beyaz ve kara dut, mavi ladin ve 2 adet palmiye

Çalı grubu: Top selvi,yayılıcı ardıç, Pittosporum, ateş çalısı, zakkum, taflan, kadın tuzluğu,fıça çalısı

Sarıcılar grubunda: Cezayir menekşesi, kırmızı asma gül,passiflora, acem borusu, mor salkım, begonvil, dikensiz böğürtlen, kokulu siyah üzüm.

Soğanlı bitkilerden: frezya,fener çiçeği,ixia, glayör,zambak,dalya, süsen, ekinezya, nergis

Diğer çiçeklerim: Güller, gazanaya,kedi tırnağı,petunya,hüsnü yusuf, cosmos,zinnia,sardunya,11 ay çiçeği, oberia, ortanca

Sebze grubunda: domates, salatalık, biber ve çilek

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı?Bahçecilik de yeni olmam nedeni ile sanırım, tüm çiçekleri yetiştirmek istiyorum

Varsa çok özel bir bitkinizin adı?

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? tohumdan üretim denedim.2 çiçek hariç diğerlerinde başarılı olamadım.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl?:Şehir şebekesi suyu.Seneye artezyen açtırmayı düşünüyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Karadenizde iklim koşulları nedeni ile bazı çiçekler dışında sık sulama gerekmiyor.

Toprak özellikleri ışarıdan getirme toprak çok kullandığımız için karışık bir toprak yapısı oluştu. Batı ve güney tarafında killi humuslu toprak karışık.Kuzey ve doğu tarafında kara bahçe toprağı.

Kompost yapıyor musunuz? Geçen sene çok amatörce mutfak atıklarını bir kat toprak bir kat atık olarak varil içine doldurdum. Dışarıdan katalizör bir içerik uygulamadım. Bu yıl daha profesyonel olarak kompost yapımını denek istiyorum.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? yaptığım şeylerin henüz hata olup olmadığını değerlendiremeyecek kadar yeniyim.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? Güllerdeki bitlerim için ve yapraklardaki mantarlar için kullandım.Ama bunun dışında mümkün olduğunca bahçemi ilaçlamalardan uzak tutmak istiyorum

Bahçeniz organik mi?

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? tavuk ve büyükbaş hayvan gübresini sebze ve ağaçlarım için kullandım. Çiçekler için ise organik hazır gübre kullanıyorum. saksı çiçeklerime ve bazı çiçeklere de akıllı pro-granül gübre kullandım. Bahçeme mart ayından itibaren dikime başladığım için sonuçlarını gözlemleyecek zaman olmadı.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? Henüz farkında değilim. Görmedim.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? Karıklara su doldurarak

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu?İyi ki yapmışım dedikleriniz neler?

Tetanoz aşısı oldunuz mu? Tetanoz aşılarımı oldum. Eğer tam bağışıklık istiyorsak mutlaka 5 doz uygulamalıyız.

perimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön