View Single Post
Eski 11-05-2012, 18:35   #2
s.serdar
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 22-10-2011
Şehir: ankara
Mesajlar: 1,453
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adonis- Mesajı Göster
Son kullanma tarihi geçmiş bir ilaç ise son derece zararlı sonuçlar yaratıp bitkileri öldürebilirmi ? bu konuda araştırma yaptım fakat net bi sonuç elde edemedim
Sayın adonis.

Konunun uzmanı değilim. Ancak 12 yıllık tüketici deneyimimle düşüncemi açıklamak isterim.

Öncelikle adını belirtmediğiniz, dolayısı ile içeriği ve endikasyonları bilinmeyen bir zirai ilacın, kullanım süresi dolmamış bile olsa aynı anda ağaca, sebzeye saksıya kullanılması hususunda bu forumdan çok sağlıklı bir bilgi alabileceğiniz kanaatinde değilim. Türkiye'de hem tıbbi hem de zirai ilaçların kullanım süreleri, nedense gelişmiş ülkelere göre daha kısa tutuluyor. Bunu iyi bildiğim içinde, kullanım süresi geçen zirai ilaçları hemen elden çıkarmıyorum.

Ben 6 yıl önce alıp kullanmaya başladığım Tordon isimli bir ilacı, aynı şişesinden bu senede kullandım. Yararını fazlası ile gördüğüm gibi olumsuz bir etkisini de şu ana kadar yaşamadım.

Üzerinde yazılı son kullanım tarihi ( 6 ay, 1-2 yıl) geçmiş olmakla birlikte, hiç açılmamış, açılmış olsa bile uygun ortam ve şartlarda muhafaza edilmiş zirai ilaçların önemli bir bölümünün, üzerinde kullanılması öngörülen bitkilere zarar verebileceğini düşünmüyorum.

İlacın ismini belirtebilirseniz, belki konunun uzmanı üyelerimizden daha sağlıklı ve doyurucu bilgi alabileceğinizi umuyorum.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön