View Single Post
Eski 11-05-2012, 10:29   #1
smnunal
Ağaç Dostu

smnunal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2011
smnunal / Bahçe

Buna da şükür / Bahçem

Tüm doğa dostlarına selam olsun. Değerli dostlar bende pek fazla güzel olmasada kendi bahçemi sizlere takdim ediyorum umarım beğenirsiniz.

Bahçenin bulunduğu şehir: Muğla/Yatağan/Turgut

Bahçenin büyüklüğü : 150 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları: Kısmi gün güneşli

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb): Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? Bahçe daha önce atıl durumdaydı. İçerisinde zeytin ağaçları vardı.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? 6 yıla yakın zaman oldu.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? Hayır yapmadım. Yardım almadan her işle kendim ilgileniyorum.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kendim ve eşim ilgileniyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Bahçede kendi yaptırdığım depo olarak kullanılan yaklaşık 90 M2 kapalı alan var. Ayrıca 2 adet asma çardağı var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? Her dem nefes alınabilecek yeşil bir bahçe idealim.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Zeytin ağacı 1 adet, Nar 1 adet, Asma çeşitleri yaklaşık 20 kök, Bodur kiraz 2 adet, Armut çeşitleri 5 adet, Bodur elma çeşitleri 7, Feijioa (Kaymak ağacı) 1 adet, Hünnap 1 adet, Gojiberry 1 adet,1 kök Biberiye, 1 kök kekik. Mevsimlik çiçek çeşitleri.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? Benim için hepsi özel, ayırdığım özellikli bir bitki yok.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? Yok

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? Evet, bitkilerimi üretmeyi seviyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? Şebeke suyu kullanıyoruz.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? Mümkün olduğunca az su kullanmaya çalışıyorum..

Toprak özellikleri : Humuslu,Kireçli,Tınlı bir yapıya sahip.

Kompost yapıyor musunuz? Hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? Evet

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? İyi ki yeşili ve doğayı seviyorum

smnunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön