View Single Post
Eski 04-05-2012, 14:27   #372
merlict
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Kayra hanım merhabalar

Limonunuz çok iyi görünüyor.Sadece toprağını ve içindeki beyaz parçacıkları merak ettim.Sanki perlit diyesim geliyor ama bilemedim.Bu yaşta ve olgunluktaki ağacın artık fide kavramından ayrılıp ağaç formuna girmesi gerek.Toprak konusunda kışa hazırlık yapın.Toprağı konusunda yapabileceğiniz, kışın mutlaka toprağını değiştirin.İçindeki beyaz partekülleri (ne olduğunu bilemedim) bilmeden kullanmayın.Arada bi gübre takviyesi yapın. Kışa kadar güçlenmesini ve yeni filizler vermesini sağlayın, yer değişikliği, direk güneşten ve rüzgardan koruyun.Güzin hanımın belirtiği üzere limonun sevmedikleri arasında yer değiştirme ve soğuk vardır.Aşırı sıcağı da sevmez.Sulama işini akşam üzeri yapın, aşırı su vermeyin (resimlerde sanki fazla sulama gördüm).Toprağı aşırı nemli olmasın.

Birde neden aşı yerinin üzerinden kesilmemiş, eski delice dalın yanından yeni sürgün vermiş, nedense oda kesilmiş, bu formu neden verdiniz ? Ben resimlerde gördüğüm kadarıyla aşı yeri veya kırıldı, bağladınız, anlayamadım. Yoksa yeni stil budama yöntemi mi ?

Birazda onu kendi haline bırakın, serpilsin.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön