View Single Post
Eski 02-05-2012, 21:06   #17
pria
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi S Güngör Mesajı Göster
biz buna dağ çileği deriz. çok güzel reçeli olur. toplaması da çok zevklidir.
Ben 1968'lerde 14-15 yaşlarındayken kışın okul harçlığımız çıksın diye Kazdağları'nda orman şantiyelerinde çalışırdım..Kesilen çam ağaçlarınının tomruklarına boy ve çaplarını yazardık..
Sabah erkenden yola koyulur..hergün işe gitmek için 4-5 km. yürürdük..Ormanlarda bol miktarda ayı vardı..ve her işimize gidişte yol boylarındaki geniş çilek alanlarında çöplenir, ayrıca öğlen atıştırmak için de çilek toplardık..
Eğer bizim çilek topladığımız alanları ayılar gezmiş ise bir tek olmuş çilek bırakmazlardı..Bu yüzden dua ederdik ayılar inşallah uğramamıştır diye..
Nefis çileklerdi..Aromaları güzeldi..Zevkle yerdik..

Fakat, deminden beri bakıyorum bu sayfadaki fotolara..Yazıları okuyorum..
Bizim Kazdağlarındaki orman çileklerine benzetemiyorum..
Onlar daha minikti..
Şunlar gibiydi:

Orman ilei

Ayrıca, Kazdağı yöresindeki Yenice, Kalkım,Çan, Bayramiç, Ayvacık, Edremit gibi ilçelerle ilgili web sitelerini de taradım..Benim yediğim Kazdağı çilekleriyle ilgili ormanda çekilmiş bir tek foto bulamadım..
Kazdağları bir ara çok büyük yangın geçirmişti..Nesli mi yok oldu nedir o yabani orman çileğinin?

Aşağıdaki fotolar da benim Kazdağları'nda topladığım çilekleri çağrıştırıyor:

Çilek, Erdbeere, Fragaria vesca L., Bitki Resimleri, Bitkilerle Tedavi, çileğin Birleşimi, çileğin Diğer Adları, çileğin Farklı Isimleri, çileğin Faydaları, çileğin Kullanıldığı Yerler, çileğin Yan Etkileri, çileğin Yetiştiği Yerler, çileğin Yetiştir

Bunların kökeni de sanırım Kazdağları..Ama köylüler tarlalarına ekip su ve gübre verince sanki biraz daha irileşmişler:

LEZZETLİ HATIRALAR: Kazdağı Çileği

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön