View Single Post
Eski 16-04-2007, 14:41   #1
badcat
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Yumurta ambalajlarında ateş çiçeği çimlendirmek

iyi günler arkadaşlar. forumda çok yeniyim. herkese merhaba...

ateş çiçeği yetiştirmek istiyorum. öncelikle kendimi kısaca tanıtayım. öğrenciyim, ankarada oturuyorum. bahçeli bi evimiz var. Her tarafını çiçekle doldurmak istiyorum...

Gittim Ateş çiçeği tohumu aldım arkadaşlar (Salvia) Beğendikten. paketi 3 lira... Pakette ortalama 80 tohum diyor saydım 90 tane çıktı.

bunları nerde küçük küçük çimlendiririm dedim gittim bissürü yumurta kabı aldım (plastik). sabah akşam yumurta yiyorum bide heryerde satılan çiçek toprağı aldım... resimde yumurta kabı gözüküyor...

amacım genç fideler olunca bahçeme ekmek hepsini... önce toprağı koyucam her göze. sonra her göz için 3 tane tohum koyacağım. sonra üstünü yarın santim falan toprakla kapatıp sulayacağım ve 2 hafta içinde yeşil bi fide çıkmasını bekleyeceğim. umacağım

aklıma takılanlar ise... daha önce hiç çiçek tohumu ekmemiş ben 2 hafta sonra bir hiç ile karşılaşmak istemiyorum...

nem tutan torf içerisine yüzeye ekin. Polietilen torba içerisinde 24-48 saatliğine gölge bir yerde bırakın, daha sonra tohumu az miktarda torf ile örtün. Çimlenme süresi genellikle 21- 24˚C sıcaklık aralığında 10-14 gün arasında sürmektedir.

böyle bir yazı buldum. torf ne demek? polietilen torba ne demek? bunları bilmiyorum. sizlerden yardım istiyorum arkadaşlar... bide şunuda sormak istiyorum. bahçedeki normal toprakla karıştırayım mı elimdeki bitki toprağı diye aldığım siyah köklü toprağı, yoksa direkt gözlere bitki toprağınımı koyayım... ucuz zaten 6 LT sini 1 liraya aldım...

eğer sonuç alırda ilk çiçeklerimi büyütürsem. her tür tohumu deneyeceğim. internetten alacağım tohumları. her yetiştirmemide burada resimlerle paylaşacağım... umarım yardımlarınızla ilk denememden olumlu sonuç alırım.
son bi soru her göze 1 tohummu koysam acaba? yoksa 3 tohummu?

çok sabırsızım. torfsuz olacaksa bu iş. ben bikaç saat içerisinde ekecem falla

cevap yazacak herkese şimdiden teşekkürler...

badcat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön