View Single Post
Eski 28-04-2012, 15:18   #19
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Dün Eminönü'ndeki bitkicileri ziyaret edeyim dedim ancak pek umduğum gibi gelişmedi olaylar.Kamkat görünce fiyatlarını sorayım dedim Koçtaş'la aynı fiyatlar,hatta daha fazlası istendi.Artık içi geçmiş bonsailere bile 40 lira isteyen arkadaş en sonunda 20'ye indiriyor ancak bu bile o haldeki bir bitki için fazla.Bunun üzerine bir kaktüsçüye giriyorum;oradan büyükçe bir kaktüsü 30 liraya alıyorum ve yarı öldüğünü bildiğim kaktüse de belki kurtulur hevesiyle 10 lira vererek ayrılıyorum;zaten sokaktan satılanları alıp özellikle iyileştirmek gibi bir huyum var.Bir de lale soğanı alayım dedim;soğanlar ezilmiş,büzüşmüş ki bunun yerine lale festivalinden gidilip bir lale alınabilir.Ancak festivalde ne festival Taksim Meydanı vs. gibi onlarca yer sıralanan festival alanlarından sadece Emirgan korusundakiler hizmet veriyor;festivalde satılan laleler genellikle iyi.Ve son durağım Çekmeköy Ikea'da nihayet güzel bir bitki buldum;meyvemsi birşeyin içinden çıkan tropikal bir ağaç Fiyatı 14,95 olan bu güzel bitki bana gayet makul geldi çünkü içinde 2 tane vardı.Burada dikkat aynı bitkilerin bir kısmına farklı barkodlar yapıştırılmış buna dikkat etmenizde fayda var.Ikea'daki kaktüsler güzel ama sıradan ve büyük ihtimalle bilinçsiz insanların elinde yok olacaklar.Niye mi böyle dedim çünkü annesi çiçek dedikten sonra "Nolur çiçek alalım her gün sulayacağım "diyen bu çocuğun istediği gerçekleşince büyük ihtimalle evde bir köşeyi boylayacak.Zaten annesi "Oğlum daha önce aldıklarımız çürüdü " deyince anladım ki buradaki kaktüslerin hepsi buna mahkum.Bu durum aynı facebookta paylaşılan hikaye gibi geliyor;özel bir sıvı kavanoza dökülüyor ve sonrasında da içine kaplumbağa koyuluyor böylece canlı kaplumbağa kolyesi oluyor.Nasıl ki onlar kaplumbağaları kavanozların içine hapsediyorsa biz de bu kaktüsleri küçücük içi sadece kum olan saksılara koyarak onları da hapsetmiş oluyoruz.Bu sebepten ötürü arada sırada bu kaktüslerden almamız gerektiğini düşünüyorum.2-3 liraya satılan bu canların hayatını kurtarmak o kadar da zor değil;saksı ve toprak ...

Bitkilerin resmini akşama doğru yüklemeyi planlıyorum.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön