View Single Post
Eski 26-04-2012, 17:32   #19
limon
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Ben olsam ilk iş olarak duvarları bembeyaz kireç veya dış mekana uygun boyayla boyardım. Sonra sarmaşık dikeceğim duvarın üzerine uzayacak sarmaşığı bağlamak için kancalar atardım. Duvarın tümünü sarmaşık kaplamak yerine aradan bembeyaz duvar görünecek şekilde bitkilendirirdim. Bir kaç Clematis te düşünün derim.

Sarmaşık olarak yaz kış yeşil olan Pervane Çiçekli Yasemin düşünebilirsiniz. Duvara simetrik olacak şekilde bir taç alıp monte edip, bir sarmaşığı ona da sardırabilirsiniz. ( mesela ponpon sarmaşık gül) Altına da bir bank yerleştirirseniz pek güzel olur.

Madem ki su sorununuz var çim veya yonca gibi yer örtücüler sorun yaratacaktır, çünkü düzenli sulanmak isterler. Yürüme taşlarının arasına bodur, az su isteyen, çiçek açan ve çok yıllık yer örtücülerden düşünebilirsiniz. Biçme dertleri de olmaz.

Bence bahçede kendinize de keyif köşesi hazırlayın. Bir masa, bir kaç sandalye, güzel ufaklığa salıncak vb...

Sebze bahçesinin çitine sabah sefasının yanında süs kabakları da sardırabilirsiniz, renkli renkli ufaklık ta sevecektir.

Peyzaj, Bahçe Düzenleme bölümünden çok faydalanacağınızı düşünüyorum.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön