View Single Post
Eski 23-04-2012, 17:17   #3
Charlaux
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Buradakir bitkilerin 1-2 tanesi dışında kalanı benim,o iki tanesi de annemin yetiştirdikleri.Annemin bitkilerini bu kadarla kısıtlamak istemiyorum ancak ilk başladığım yer sera olduğu için sadece onları koyabildim.Seramsı odamız benim tabirimle kışlığımız bitkilerin en çok vakit geçirdiği yer.Güneşli olması,sıcak olması ve kedilerin girememesinden ötürü çok sevdiğim bir alan.

1)Gliricidia sepium (arkasında ice cream bean ),3.resim: Gliricidialar,rambutandan sonraki ikinci denememler.2 Eylül'de çimlendiler ve Ekim'den beri bu oda da bu kadar gelişebildiler;onlar benim favorim.Arkadaki ice cream bean i ise 2 hafta önce ngurbuz71 arkadaşım sayesinde aldım.Yatay gelişme göstermiş olan bu arkadaşı bir direğe bağladım ve durumu şimdilik böyle.

2)Jaboticaba2.resim) Yaprakları beyaz görünen bitki jaboticaba.20 Ocak'ta 30 günlük bir yolculuğun ardından elime geçtiler.1 yıl boyunca Amerika'nın sıcak bir yerinde yetiştirildiler (yerini tam hatırlayamıyorum ama Miami olması lazımdı ) ve yolculuk esnasında üstün Amerikan hizmetinden ötürü Portekiz'e yollandılar.Yetmedi ülke de gümrüklü damgası yedi fakat gümrüksüz olduğu anlaşıldı kısacası bir maceraydı.Yollayan arkadaş onun yaşamasının bir mucize olduğunu söylüyor,e ne de olsa yaprakları yeşil çıktı.Bu zamana kadar birkaç yeni yaprak ekleyen jaboticabam ailenin en azimlisi.Onunla dalgam " Bak güzelim hem Amerika'yı gezdin,hem de Portekiz'de tatil yaptın şimdi de Türkiye'desin."

3)Turnera Ulmifolia1.resim ) Alfred Heirlbronn Botanik Bahçesinden kış ayında aldığım bu güzeli çok seviyorum.Karda kışta eve getirirken sarsıntı geçiren kızım kendini toparladı bir de yavru verdi.Kendisi ilk sevdiğim çiçek.Bu botanik bahçesine gitmeyen varsa gitmenizi tavsiye ederim;çok güzel.Ayrıca İstanbul Üni.'de yemek yemek ayrı bir lezzet.

4)Çam ve Zakkum:Bonsai denemelerim.Zakkum fidanlıktan çamsa ormandan alındı.Onların büyümesini izlemek en güzel şey.Zakkumu Bonsai toplantısına getirmiştim,oradaki budamadan sonra nasıl canlandı anlatamam;o da Tekin beyin sihri diyorum.Çamsa saksıya geçmenin verdiği zorluklarla mücadele ediyor fakat eminim ki atlatacak (alt kısımda yeni mesajda yer alacaklar )

En alttaki yeni çimlenmiş arkadaşlarsa Jezebel'in hediyesi,türünüyse aynı anda 3 tane farklı tohum ektiğim için bilemiyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen Charlaux : 23-04-2012 saat 17:20 Neden: unutulan bir bilgi
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön