View Single Post
Eski 21-04-2012, 08:56   #7
nevsune
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Gilancım balkon düzenlemende kolay gelsin diyeceğim ama bu kadar çeşidi görünce insan ne yapacağını şaşırır. Önce bunun için kolay gelsin

Az güneş gören balkonların isabetli bitki seçimlerinde bir avantaj olduğu deneyimlerle sabittir. Hatta kaktüslerin bile büyük bölümü genel kanının aksine sabah güneşinde daha mutlu gelişiyor. Yetiştirme koşulları için araştırma yaptığımda neredeyse çok büyük bir bölümü için yazın yakıcı öğle güneşinden uzak tutulması uyarısı var. Kaldı ki birçok bitkinin doğal ortamı zaten büyük bitkilerin altlarına gizlenerek yakıcı güneşten korunacak şekilde. Yani özetle senin balkonun konumu gayet iyi

Sen de bir örnek vermiştin ya, heuchera, hosta ve uzun boylu dekoratif diye tanımladığın sazlar ve gölge seven birkaç çiçekli sarkıcı bitkiyle harika aranjmanlar oluyor. Hele elinin altında bu kadar hoş çeşitler varken kimbilir nasıl güzellikler ortaya çıkarırsın sen. Bizim de gözümüz, ruhumuz doyar.

Pembe çiçekli çilekleri bu yıl zengarden fide halinde satışa çıkardı ama hemen stoklardan kalktı yetişemedim. Toskana çilekleriymiş, hem de yoğun aromalıymış. Belki bunlar da o çeşittir. Senin balkonuna renk katar, bence bir denemekte yarar var.

Benim gölge balkonum için güzel örnekler gelecek belli ki. Ortaya çıkartacağın güzellikleri sabırsızlıkla bekliyorum

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön