View Single Post
Eski 21-04-2012, 06:22   #2
gilan
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Temel bilgiler:

Büyüklük: 4,5 m2
Şunu öğrendim ki hiçbir bahçe çok büyük ya da çok küçük değil. En küçüğünde harikalar yaratılabiliyor, en büyüğünde yer kalmayabiliyor. Umarım balkonlar için de bu geçerlidir.

Yön: Doğu
Sol taraf yaklaşık 12'ye kadar güneş alıyor. Sağ taraf aşağı yukarı hiç direk güneş almıyor. Sağ taraf için genellikle gölge bitkileri seçmemiz lazım. Sol için belki biraz daha rahat olabiliriz. Gerçi bu memleketin güneş alan kısmı bile ne kadar güneş alıyor mechul. Yılın 200 günü bulutlu, 60 günü de parçalı bulutlu bir iklim.

İklim: Bol bol bulutlu, bol bol yağışlı.

Zone: 8a diye geçiyor ama sıcaklığın eksiye düştüğü gün çok az.

Neler yetiştirmek istediğime gelince... Renkli bir balkon istiyorum. İlk olarak bir acer istiyorum. Saksıda yetişebildiğini biliyorum, üstteki resimdeki köşede alacağı güneş yeterli olur umarım.

Name:  FDI_081114034_ACER_PALMATUM_ATROPURPUREUM_IN_CONTAINER.jpg
Views: 6164
Size:  49.3 KB

İnternette gölge bitkileri üzerine çok araştırma yaptım. Bol bol hosta, coleus ve heuchera öneriliyor. Heucheralar yaprak desenleriyle balkona da renk katarlar, bol bol kullanmak lazım.

Name:  Heucheras-JWW1329.jpg
Views: 5749
Size:  46.2 KB

Ankara ikliminde bir türlü tam verim alamadığım bir diğer bitki de sarkan petunyalardı. İnternet resimleri genelde İngiltere civarından olunca iklimin daha nemli olması gerekiyor herhalde diye düşünüyordum. Denemek için güzel bir fırsat.

Name:  dsc_0025.jpg
Views: 4854
Size:  18.6 KB

Açık yeşil sweet potato vine da ne güzel yakışmış değil mi? Onu da değerlendirmek lazım. Bir başka açık yeşil ton olarak da cupressus ekleyebilirim. Hem de her dem yeşillik olur.

Ve de aranjmanlarda kulanmak üzere açık yeşil Japanese Forest Grass ve siyah renkli Black Mondo Grass çok yakışabilir.

Name:  hakonechloa-all gold from a way to garden shade plants 2 blog post.jpg
Views: 5159
Size:  39.2 KBName:  ophiopogon_nigrescens.jpg
Views: 4672
Size:  16.7 KB

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön